میگرن

ارتباط اضافه وزن با میگرن

اغلب محققین معتقدند که ابتلا به میگرن می‌تواند ژنتیکی باشد. در حقیقت اگر پدر یا مادر خانواده دچار میگرن باشد، احتمال اینکه سایر اعضای خانواده نیز دچار میگرن شوند، وجود دارد.

علاوه بر این، موارد مهم دیگری مانند اضافه وزن می‌تواند تاثیر مستقیمی در ایجاد میگرن داشته باشد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته است، نشان می‌دهد که چاقی می‌تواند خطر احتمال ابتلا به میگرن را افزایش دهد.

در حقیقت افزایش وزن یک عامل تشدید کننده در ایجاد میگرن است. به همین جهت انتظار می‌رود که کاهش وزن بتواند در بهبود میگرن موثر باشد. 

گاهی به‌دلیل افزایش وزن بیش از اندازه اقداماتی مانند اسلیو معده در کرج، جراحی بای پس معده در کرج یا ترکیبی از این دو روش برای کاهش وزن انجام می‌گیرد.

کاهش وزن منجر به بهبود میگرن و درد می‌شود

طبق تحقیقاتی که در این مورد انجام شده، مشخص شد افرادی که قبل از انجام جراحی لاغری دچار میگرن بودند، پس از جراحی شاهد حملات کمتری از میگرن و دردهای ناشی از آن بودند.

به‌ طور کلی افزایش وزن و چاقی یک حالت التهابی سیستمیک است که ممکن است پاسخ عصبی عروقی میگرن را تشدید کند. 

در نهایت می‌توان اینگونه نتیجه گیری کرد که چاقی منجر به افزایش تعداد دفعات حملات میگرن می‌شود.

ارتباط افزایش و میگرن

جراحی لاغری به بهبود درد ناشی از میگرن کمک می‌کند

محققان قبل از انجام عمل جراحی لاغری، شدت سردردهای میگرنی افراد را ثبت کرده‌اند و پس از ۶ ماه شدت سردردها بیماران را مورد بررسی قرار دادند. 

حداقل ۵۰ تا ۷۰ درصد از افراد سردردهای کمتری را تجربه کردند. نیمی از بیماران سردردهای متوسط تا شدید را تجربه کردند؛ اما، بعد از عمل میزان سردردهای میگرنی به شدت کاهش یافته بود. 

به‌ طور کلی میزان بهبود سردرد پس از لاغری و رسیدن به وزن متعادل تاثیر مستقیمی در کاهش سردردهای میگرنی داشت.

به روش‌های لاغری برای بهبود حملات میگرن دقت داشته باشید

این نکته را در نظر داشته باشید اگر دچار اضافه وزن و میگرن هستید و قصد لاغری برای بهبود سردردهای خود دارید، نباید با هر روشی سعی بر کاهش وزن خود داشته باشید؛ چرا که، برخی از روش‌های لاغری نه تنها منجر به بهبودی سردرد نمی‌شود، بلکه شرایط شما را نیز بدتر خواهد کرد.

بهتر است اگر اضافه وزن زیادی دارید، در این باره با متخصص جراحی لاغری مشورت داشته باشید تا بهترین راهکار را به شما پیشنهاد دهد. 

به‌طور مثال برخی از افراد برای کاهش وزن سعی بر این دارند که کمترین میزان غذا را مصرف کنند. چنین راهکاری کاملا اشتباه است. 

عدم مصرف غذا به اندازه کافی می‌تواند باعث کاهش سطح گلوکز خون شود و چنین شرایطی فرد را مستعد حملات شدید میگرن می‌کند. 

با این حال که کاهش مصرف قند ممکن است به روند کاهش وزن کمک کند؛ اما، جایگزین کردن آن با شیرین کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام نتایج خوبی را به همراه ندارد. 

این نکته را در نظر داشته باشید که کاهش وزن بیش از اندازه نیز خود یکی از عوامل مهم در ایجاد سردردهای میگرنی است. 

در حقیقت BMI کمتر از ۱۸.۵، به عنوان وزن کمتر از حد طبیعی شناخته می‌شود و می‌تواند افراد را در معرض خطر سردرد میگرنی قرار دهد.

افزایش وزن

انجام تمرینات ورزشی منظم برای افراد مبتلا به میگرن

تمرینات ورزشی منظم علاوه بر این که می‌تواند به شما جهت کاهش وزن یا حفظ وزن ایده آل کمک کند، در بهبود سردردهای میگرنی نیز موثر است. 

در حقیقت زمانی که ورزش می‌کنید منجر به کاهش استرس و بهبود خواب شما می‌شود و در نهایت التهاب ایجاد شده نیز برطرف خواهد شد، در این مواقع بیمار کمترین حملات میگرن را تجربه خواهد کرد.

با تغییرات کوچک و درست به روند تسریع کاهش وزن کمک کنید

گاهی تغییرات کوچک مانند عادت غذایی خوب می‌تواند به یک سبک زندگی دائمی تبدیل شود و پس از مدتی شاهد کاهش وزن خود خواهید بود. 

به عنوان مثال جایگزین کردن سس سالاد پرچرب با نوع کم چرب می‌تواند در کاهش وزن تاثیر زیادی داشته باشد.

همچنین علاوه بر تغییرات رژیم غذایی خود انجام تمرینات ورزشی را فراموش نکنید. حتی اگر عمل جراحی لاغری را انجام داده‌اید، دقت به این نکات برای کاهش وزن و حفظ وزن متعادل بسیار ضروری است.

چاقی

بیشتر بخوانید: ۸ تمرین ورزشی برای لاغری

پس از مدتی علاوه بر اینکه سردردهای میگرنی شما بهبود پیدا می‌کند، متوجه بهبودی بسیار از بیماری‌های خود خواهید شد. اضافه وزن یک عامل مهم در ایجاد بسیاری از بیماری‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.