ثابت نگهداشتن وزن

۱۵ راهکار برای ثابت نگه داشتن وزن

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با انجام راهکارهای لاغری مانند اسلیو معده در کرج و بای پس معده یا رسیدن به وزن ایده آل دیگر نیازی به رعایت نکاتی جهت ثابت نگه داشتن وزن ندارند. 

برای ثابت نگه داشتن وزن خود باید مواردی را رعایت کنید تا همیشه وزن ایده آلی داشته باشید و از هرگونه بیماری‌های التهابی جلوگیری کنید.

در این مقاله ۱۵ راهکار برای شما در نظر گرفته شده است که پس از رسیدن به وزن متناسب خود، آن را ثابت نگه دارید.

۱. در اغلب مواقع ورزش کنید

ورزش منظم نقش مهمی‌ در حفظ وزن دارد. در واقع انجام تمرینات به شما کمک می‌کند که کالری اضافی را بسوزانید و متابولیسم را افزایش دهید که هر دو این موارد برای رسیدن به «تعادل انرژی» نیاز خواهد بود. 

زمانی که در تعادل انرژی باشید، به این معنی است که به همان تعدادی که کالری مصرف می‌کنید، به همان تعداد نیز می سوزانید، در نتیجه احتمال ثابت ماندن وزن شما بسیار زیاد خواهد بود.

باید حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در روز داشته باشید تا منجر به ثابت ماندن وزن شما شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله ورزش بعد از جراحی لاغری را مطالعه کنید.

اسلیو معده

۲. هر روز صبحانه بخورید

افرادی که عادت به صبحانه خوردن دارند، قطعا عادت سالم‌تری دیگری مانند ورزش، مصرف فیبر و ریز مغذی‌ها را خواهند داشت. 

به طور کلی شواهد اینگونه نشان می‌دهد افرادی که عادت به خوردن صبحانه دارند، وزن خود را راحت‌تر پایین می‌آورند و همچنین این وعده غذایی منجر به ثابت ماندن وزن نیز خواهد شد.

۳. مقدار زیادی پروتئین بخورید

مصرف پروتئین زیاد به شما در حفظ وزن سالم کمک می‌کند؛ زیرا، منجر به کاهش اشتها و افزایش سیری می‌شود. 

در حقیقت پروتئین باعث افزایش سطح هورمون‌هایی در بدن می‌شود که منجر به سیری و تنظیم وزن بدن خواهند شد. همچنین هورمون‌هایی که باعث ایجاد گرسنگی در شما می‌شوند نیز کاهش خواهد یافت.

به طور کلی پروتئین با افزایش سیری، افزایش متابولیسم و کاهش کالری دریافتی، برای ثابت نگه داشتن وزن بدن مفید است.

۴. خود را به طور منظم وزن کنید

از ترازو برای چک کردن وزن خود به طور مرتب استفاده کنید تا بدانید چه عادت و رفتارهایی منجر به اضافه وزن یا ثابت نگه داشتن وزن شما می‌شود و عادت‌های درست خود را ادامه دهید.

۵. مراقب مصرف کربوهیدرات‌ها باشید

مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند نان سفید، ماکارونی سفید و آب میوه از موارد مضر برای حفظ وزن است. 

به طور کلی محدود کردن مصرف کربوهیدرات‌ها به ویژه کربوهیدرات‌های تصفیه شده به جلوگیری از افزایش وزن کمک می‌کند.

۶. وزنه برداری کنید

کاهش توده عضلانی یک عارضه جانبی کاهش وزن است. چنین شرایطی می‌تواند توانایی شما را برای حفظ وزن سالم محدود کند؛ چرا که، از دست دادن عضلات، متابولیسم شما را کاهش می‌دهد و در حقیقت به این معناست که کالری کمتری در طول روز می‌سوزانید.

انجام تمرینات مقاومتی مانند وزنه بلند کردن منجر به جلوگیری از کاهش عضله می‌شود و میزان متابولیسم شما را بهبود می‌بخشد.

وزنه زدن حداقل دو با در هفته به حفظ توده عضلانی کمک می‌کند که برای حفظ متابولیسم سالم بسیار مهم است.

بای پس معده

۷. نگران شکست‌های خود نباشید

گاهی ممکن است هوس تغذیه‌های ناسالم داشته باشید و در برابر اهداف خود شکست بخورید. با این حال نباید خود را از اهدافی که دارید دور کنید، در این مواقع باید به رژیم و نکاتی که باید برای حفظ وزن در نظر داشتید، ادامه دهید و سعی بر جبران داشته باشید.

۸. در تمام روزهای هفته به برنامه خود عمل کنید

یکی از مواردی که مانع از ثابت ماندن وزن بدن می‌شود، رعایت رژیم غذایی در طول هفته و عدم رعایت در آخر هفته‌هاست. 

در واقع این ذهنیت در اغلب افراد وجود دارد که طی هفته جبران می‌کنند و در آخر هفته آزاد هستند، این طرز تفکر اشتباه است. باید برنامه کاهش وزن تداوم داشته باشد تا شاهد نتیجه آن باشید.

۹. به اندازه کافی آب بنوشید

نوشیدن آب منظم به شما کمک می‌کند تا احساس سیری بیشتری داشته باشید و متابولیسم شما را افزایش می‌دهد، هر دو مورد در حفظ وزن بسیار مهم هستند.

۱۰. به اندازه کافی بخوابید

کمبود خواب یکی از موارد اصلی و تاثیرگذار در افزایش وزن است. اگر به اندازه کافی بخوابید، سطح انرژی بالایی خواهید داشت و برای کنترل هورمون‌ها نیز کمک کننده خواهد بود.

۱۱. استرس خود را کنترل کنید

مدیریت استرس بخش مهمی از کنترل وزن شماست. زمانی که استرس زیادی داشته باشید، سطح کورتیزول افزایش پیدا می‌کند. در واقع رابطه استرس و چاقی یک رابطه مستقیم است.

افزایش مداوم کورتیزول منجر به تجمع چربی در شکم، افزایش اشتها و در نهایت اضافه وزن خواهد شد. به همین جهت باید استرس خود را کنترل کنید.

بای پس معده

۱۲. به میزان غذای مصرفی خود توجه داشته باشید

ثبت روزانه میزان غذایی که مصرف می‌کنید به شما کمک می‌کند، غذای سالمی را انتخاب کنید و به تعداد کالری مصرفی خود توجه داشته باشید و در نهایت با کنترل بیشتری سعی در ثابت نگه داشتن وزن خود داشته باشید.

۱۳. سبزیجات زیادی مصرف کنید

مصرف زیاد سبزیجات به شما کمک می‌کند تا وزن خود را بهتر کنترل کنید. سبزیجات سرشار از فیبر و کم کالری هستند که هر دو این موارد برای حفظ وزن بدن بسیار موثر و مفید هستند.

۱۴. در خصوص برنامه‌های خود ثابت قدم باشید

این نکته را در نظر داشته باشید که رژیم و عاداتی که باید رعایت کنید، به عنوان سبک زندگی جدید شماست و باید به این موارد عادت کنید، نه اینکه پس از رسیدن به وزن ایده آل به سبک زندگی سابق خود بازگردید. ثابت قدمی در برنامه‌های رژیمی‌، منجر به ثابت نگه داشتن وزن خواهد شد.

۱۵. مصرف غذای آگاهانه را تمرین کنید

منظور از آگاهانه غذا خوردن این است که به نشانه‌های مربوط به سیری یا اشتهای خود توجه کنید. همچنین توجه کاملی در طول فرایند غذا خوردن داشته باشید. 

در واقع باید آهسته غذا بخورید، حواس پرتی نداشته باشید و کاملا غذای خود را بجوید تا بتوانید عطر و طعم غذا را احساس کنید. در این مواقع زمانی که واقعا سیر شوید، از پرخوری جلوگیری می‌کنید.

بعد از عمل‌های جراحی لاغری توسط فوق تخصص جراحی چاقی در کرج در کلینیک چاقی و زیبایی البرز، باید به تمامی این نکات عمل کنید تا از نتیجه آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.