جلوگیری از شل شدن پوست

۵ راهکار برای جلوگیری از شل شدن پوست بعد از کاهش وزن

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که اسلیو و بای پس معده در کرج انجام داده‌اید، شاید به این فکر باشید که کاهش وزن زیاد منجر به شلی و افتادگی پوست پس از جراحی لاغری می‌شود. 

برای جلوگیری از چنین مشکلی باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. در صورت توجه به موارد که برای شما ذکر خواهیم کرد، موفق به کاهش وزن بدون افتادگی پوست می‌شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

چه عواملی باعث شل شدن پوست بعد از کاهش وزن می‌شود

پوست مستعد بسیاری از اختلالات و بیماری‌هاست، افتادگی پوست تنها یکی از این موارد است. مواردی مانند در افتادگی پوست نقش مهمی‌ دارند:

  • افزایش سن
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • مصرف سیگار
  • کم آبی بدن
  • کاهش وزن بسیار زیاد (بالای ۴۵ کیلوگرم)

در واقع زمانی می‌گوییم که پوست دچار افتادگی شده است که کلاژن خود را از دست داده باشد. کلاژن حالت ارتجاعی پوست را ایجاد می‌کند. افتادگی پوست ناشی از کاهش وزن در اغلب مواقع، فرم و حالت خود را از دست می‌دهد.

در این مواقع پیشنهاد فوق تخصص جراحی لاغری این است که در صورت ایجاد چنین حالتی در پوست بهترین راهکار برای داشتن اندامی ایده آل، پیکرتراشی یا لیپوماتیک برای حذف قسمت‌های شل و آویزان پوست است.

با این حال نکاتی وجود دارد که می‌تواند به شما در جلوگیری از افتادگی پوست پس از جراحی لاغری کمک کند.

جلوگیری از شل شدن پوست

  1. نوشیدن آب کافی

هیدراته بودن یکی از بزرگترین عواملی است که به ارتجاعی پوست کمک می‌کند. در واقع این مسئله به قدری مهم است که متخصصین توصیه می‌کنند افرادی که در حال کاهش وزن هستند، در طی این مدت حتما باید آب کافی مصرف کنند تا کمتر دچار افتادگی پوست شوند.

  1. رژیم غذایی متعادلی داشته باشید

وجود رادیکال‌های آزاد می‌تواند مهم‌ترین اجزای اصلی پوست مانند کلاژن و الاستین را که جهت ترمیم و بازسازی پوست مهم است را از بین ببرد. 

برای اینکه بتوانید از این حالت جلوگیری کنید، باید رژیم غذایی شما مقادیر زیادی ویتامین E، A و C باشد. این ویتامین‌ها می‌توانند با رادیکال‌های آزاد به راحتی مبارزه کنند.

  1. مکمل‌های مورد نیاز را مصرف کنید

مواد مغذی می‌توانند در ایجاد خاصیت ارتجاعی پوست موثر عمل کنند، دریافت این مواد مغذی از طریق دریافت رژیم غذایی دشوار است. 

یکی از این موارد ژلاتین است که برخی از مطالعات نشان می‌دهد، خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد.

مورد دیگر روغن ماهی است، یکی از فواید مهم آن خاصیت ارتجاعی پوست در خانم‌هاست. کلاژن یک پروتئین بسیار مهم است که برای حالت ارتجاعی پوست موثر عمل می‌کند.

مصرف مکمل کلاژن به خاصیت ارتجاعی و توانایی حفظ استحکام و فرم آن حتی پس از کاهش وزن نیز کمک خواهد کرد.

  1. تمرینات عضله سازی بدون چربی را در نظر داشته باشید

همانطور که چربی می‌سوزانید، باید عضله و ماهیچه را جایگزین چربی کنید تا فضایی که باعث شلی پوست می‌شود را پر کنید. انجام تمرینات مقاومتی در برنامه هفتگی خود به ساخت توده عضلانی و بهبود ظاهر پوست کمک خواهد کرد.

تمرینات ساده و در عین حال موثر می‌تواند همراه با سوزاندن چربی عضله‌ای قوی بسازند، حتی ۳۰ دقیقه در روز.

بیشتر بخوانید: ورزش بعد از جراحی لاغری

درمان افتادگی پوست

  1. وزن خود را آهسته کاهش دهید

بهترین راهی که از افتادگی پوست پس از جراحی لاغری جلوگیری می‌کند، کاهش وزن تدریجی و مداوم است. زمانی که حدود نیم یا ۱ کیلوگرم در هفته وزن کم کنید، به پوست این امکان را می‌دهید تا با روند کاهش وزن شما سازگار شود.

زمانی که به سرعت کاهش وزن دارید، تنها چربی را کاهش نمی‌دهید، آب بدن و بافت بدن شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در واقع طی مدت کوتاهی بدن قادر به سوزاندن مقدار زیادی چربی نخواهد بود.

کلام آخر

نگران افتادگی پوست پس از کاهش وزن نباشد، تنها با رعایت چند نکته می‌توانید احتمال ایجاد چنین عارضه‌ای را پس از کاهش وزن به حداقل برسانید. 

همچنین در نهایت می‌توانید برای داشتن اندامی ایده‌آل جراحی‌هایی مانند عمل لیپوماتیک در کرج را انجام دهید.

لیپوماتیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.