بای پس معده

۶ نکته برای کاهش وزن با وجود کم کاری تیروئید

کاهش وزن با وجود کم کاری تیروئید کاری بسیار مشکل است و حفظ وزن مطلوب می‌تواند دشوار باشد. در ادامه نکاتی آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا وزن خود را در چنین شرایطی کاهش دهید.

مواردی مانند غذای سالم، وعده‌های غذایی به اندازه و ورزش منظم می‌تواند برای کاهش وزن موثر باشند. گاهی حتی با رعایت این نکات، مشکلاتی مانند کم کاری تیروئید ممکن است مانع از کاهش وزن شوند.

اگر کم کاری تیروئید درمان نشود، کاهش وزن دشوار خواهد شد؛ زیرا، تیروئید یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در عملکرد متابولیسم است. 

مهم‌ترین اقدامی‌ که باید در این مواقع انجام دهید، درمان کم کاری تیروئید است. در ادامه تغییر رژیم غذایی از جمله مواردی است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

اسلیو معده در کرج و بای پس معده از دیگر راهکارهای موثر و ایمن است که برای کاهش وزن توسط فوق تخصص جراحی چاقی انجام می‌شود.

تاثیر کم کاری تیروئید بر افزایش وزن

طبیعتا اگر غذای زیادی در طول روز مصرف کنید و برای مدت طولانی بی تحرک باشید، شما مستعد افزایش وزن خواهید شد. حال اگر کم کاری تیروئید نیز داشته باشید، منجر به شدت گرفتن افزایش وزن خواهد شد.

کم کاری تیروئید

با وجود این که بسیاری از افراد رژیم غذایی خود را رعایت می‌کنند و فعالیت‌های منظمی دارند، کم کاری تیروئید می‌تواند منجر به افزایش وزن شود.

هورمون‌هایی که از غده تیروئید شما ترشح می‌شود، به تنظیم متابولیسم کمک می‌کند. هنگامی ‌که تیروئید هورمون کمتری تولید می‌کند و متابولیسم شما کند می‌شود، به این معنی است که سوخت و ساز کمتری دارید و به دنبال آن اضافه وزن خواهید داشت.

چنین شرایطی باعث می‌شود که به راحتی نتوانید کالری بسوزانید و متابولیسم شما کند می‌شود. هر چه کم کاری تیروئید شما شدیدتر باشد، اضافه وزن بیشتری خواهید داشت. 

بخشی از افزایش وزن ناشی از چربی است؛ اما، بیشتر آن تجمع مایعات ناشی از تاثیر تیروئید کم کار بر عملکرد کلیه است.

 1. کربوهیدرات‌ها و قندها را از رژیم غذایی خود حذف کنید

باید رژیم غذایی با کربوهیدرات کم مصرف کرده و همچنین قندهای ساده مانند آب نبات و نوشابه را حذف کنید. 

غذاهای دارای گلیسمی بالا مانند غلات تصفیه شده و نوشیدنی‌های شیرین ممکن است منجر به افزایش التهاب در بدن شوند.

مقالات مرتبط: علت چاقی ناگهانی چیست

 1. غذاهای ضد التهابی مصرف کنید

غذاهای ضد التهابی به کاهش درد مفصل و همچنین افسردگی کمک می‌کند و همه این موارد می‌تواند ناشی از کم کاری تیروئید باشد. 

غذاهای ضد التهابی در تسکین سیستم ایمنی کمک‌کننده هستند که در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بسیار مفید خواهد بود.

دریافت کافی مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای عملکرد سالم تیروئید از جمله منیزیم، ویتامین‌های B، روی، سلنیوم، آهن و ویتامین C موارد مناسبی هستند. مواد غذایی زیر برای مبارزه با التهاب مفید هستند:

 • سبزیجات با برگ سبز
 • گوجه فرنگی
 • ماهی‌های چرب
 • آجیل
 • میوه‌ها
 • روغن زیتون

تنظیم متابولیسم

 1. وعده‌های غذایی کوچک و متعدد در طول روز داشته باشید

کم کاری تیروئید عملکرد گوارش را کُند می‌کند. خوردن وعده‌های غذایی کم؛ اما مکرر سرشار از مواد مغذی، پروتئین‌های با کیفیت، کربوهیدرات‌های پیچیده و چربی‌های سالم می‌تواند بسیار مفید باشد.

 1. کالری‌ها مصرفی را یادداشت کنید

ممکن است مصرف کالری بدون محاسبه به شدت افزایش پیدا کند، مگر اینکه تمام کالری‌هایی را که می‌خورید یا می‌نوشید، ثبت کنید. همچنین دقت به این نکته به شما کمک می‌کند تا رژیم غذایی متعادلی داشته باشید.

رژیم غذایی سرشار از چربی‌های سالم و پروتئین تا حد متوسط و مصرف کربوهیدرات تا حد کم می‌تواند برای عملکرد تیروئید بسیار خوب باشد.

 1. فعالیت داشته باشید

ورزش مکمل مهمی برای یک رژیم غذایی سالم به منظور سوزاندن کالری است؛ اما، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر فردی به شدت خسته است، ورزش کردن می‌تواند کم کاری تیروئید را تشدید کند.

تنها در صورتی که فردی کم کاری تیروئید خود را کنترل کرده و به قدر کافی انرژی داشته باشد، انجام فعالیت بدنی به او توصیه می‌شود. برای درمان چاقی بیش از حد باید به پزشک فوق تخصص جراح چاقی در کرج مراجعه کنید.

علت چاقی ناگهانی

 1. داروهای درمان تیروئید را طبق دستور مصرف کنید

داروهای هورمون تیروئید را باید اول صبح با معده خالی و همراه با آب فراوان مصرف کنید. همچنین نباید با هیچ داروی دیگری داروی هورمون تیروئید مصرف شود و حداقل باید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خوردن صبحانه صبر کنید.

زمانی که دارو مصرف می‌کنید و تیروئید شما هنوز در حد نرمالی نیست، می‌تواند بر توانایی شما جهت کم کردن وزن تاثیر بگذارد. 

در این مواقع باید با پزشک خود مشورت داشته باشید تا راهکارهای درمانی موثرتری برای شما در نظر گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *