افزایش وزن

۹ دلیل غیر ارادی در افزایش وزن

گاهی بسیاری از افراد علت اصلی افزایش وزن و چاقی را عدم رژیم غذایی مناسب یا عدم تحرک می‌دانند. با این حال که این موارد در افزایش وزن و چاقی موثرند؛ اما، همیشه عامل اصلی شناخته نمی‌شوند.

در واقع دلایل دیگری نیز وجود دارد که خارج از کنترل و اختیار فرد است و در ایجاد چاقی تاثیرگذار خواهد بود. برخی از این موارد می‌تواند شامل ژنتیک، عوامل محیطی، مصرف دارو و… باشد.

  1. ژنتیک

سلامت کودک به خصوص در اوایل زندگی بسیار مهم است، در غیر این صورت می‌تواند مشکلات چندانی را در سنین بالاتر ایجاد کند. در حقیقت رژیم غذایی مادر و انتخاب شیوه زندگی او در سلامتی و وزن نوزاد تاثیر بسیار زیادی دارد.

ژنتیک، وزن مادر و سابقه خانوادگی همه این موارد می‌تواند احتمال چاقی و افزایش وزن را در کودکی و به دنبال آن در بزرگسالی افزایش دهد.

  1. عادت‌هایی در نوزادی و کودکی

به طور مثال نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند، وزن بیشتری نسبت به کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، دارند. 

علاوه بر این، عادت غذایی سالم و ورزش در کودکی می‌تواند از چاقی و بیماری‌های مربوطه جلوگیری کند.

به طور کلی نحوه زایمان، ورزش، شیردهی و عادت غذایی در کودکی می‌تواند در وزن دوران کودکی و بزرگسالی او تاثیرگذار باشد.

چاقی

  1. مصرف دارو یا برخی از شرایط پزشکی

بسیاری از بیماری‌ها تنها با مصرف دارو قابل درمان و کنترل است. برخی از داروها عوارض متعددی برای بیماران ایجاد می‌کند که یکی از این موارد چاقی و افزایش وزن است. به طور مثال داروهای ضد افسردگی و داروهای دیابت جز این دسته از موارد است.

این داروها ممکن است منجر به افزایش اشتها شود، متابولیسم را کاهش دهد یا حتی توانایی بدن را در چربی‌سوزی تغییر دهد. تمامی این موارد در نهایت منجر به افزایش وزن می‌شود.

  1. هورمون‌های گرسنگی

گرسنگی توسط هورمون‌های بسیار قوی و مواد شیمیایی در مغز کنترل می‌شوند. گاهی هورمون‌ در بسیاری از افراد چاق عملکرد نامناسبی دارد که عادت غذا خوردن این افراد را تغییر می‌دهد و منجر به انگیزه بیشتر برای مصرف غذا می‌شود.

در حقیقت مغز شما دارای یک مرکز پاداش است، هنگام غذا خوردن شروع به ترشح دوپامین و سایر مواد شیمیایی خوب می‌کند. در صورت عملکرد نامناسب هورمون، در نهایت این شرایط منجر به افزایش وزن و چاقی می‌شود.

گاهی پزشک بسته به شرایط فرد راهکارهایی از جمله بای پس معده در کرج را برای کاهش وزن در نظر می‌گیرد.

  1. مقاومت به لپتین

لپتین یک هورمون بسیار مهم است که به تنظیم اشتها و متابولیسم کمک می‌کند. این هورمون توسط سلول‌های چربی تولید می‌شود و سیگنالی را به قسمت مغز ارسال می‌کند و دستور توقف خوردن می‌دهد.

هرچه چربی بیشتر باشد، لپتین بیشتری تولید می‌شود، در افراد چاق نیز همینطور است، با این تفاوت که آنها دچار شرایطی به نام مقاومت لپتین هستند. 

در واقع مغز لپتین تولید شده را احساس نمی‌کند و تصور می‌کند که گرسنه‌اید. این شرایط منجر به پرخوری و در نهایت افزایش وزن می‌شود.

درمان چاقی

  1. عدم آموزش جهت تغذیه سالم

متاسفانه آموزش‌های لازم جهت تغذیه و نحوه غذا خوردن سالم به کودکان داده نمی‌شود. در حقیقت اگر رژیم غذایی سالم و انتخاب‌های سالم از همان کودکی وجود داشته باشد، در مراحل بعدی زندگی از افزایش وزن جلوگیری خواهد شد.

  1. غذاهای فاقد ارزش غذایی و اعتیاد آور

برخی از مواد غذایی کاملا می‌توانند اعتیادآور باشند. این مورد در اغلب افراد بسیار رایج است. در واقع نیمی از افرادی که دچار افزایش وزن هستند با اعتیاد به برخی از مواد غذایی بی ارزش زندگی می‌کنند.

  1. تاثیر باکتری‌های روده

سیستم گوارشی شامل تعداد زیادی از باکتری‌هاست که برای سلامت کلی بدن بسیار مفیدند. افراد مبتلا به چاقی باکتری‌های روده متفاوتی نسبت به افراد با وزن طبیعی دارند. چنین تفاوتی منجر به آن می‌شود که افراد چاق، چربی بیشتری را ذخیره کنند.

  1. عوامل محیطی

برخی از عوامل از جمله عدم توانایی خرید غذاهای سالم و تازه فرد را مستعد ابتلا به چاقی می‌کند. همچنین موارد دیگر از جمله نور مصنوعی لامپ، رایانه‌ها، تلفن‌ها و تلویزیون‌ها می‌تواند در افزایش وزن تاثیرگذار باشند.

در واقع مطالعاتی که در این زمینه انجام گرفته نشان می‌دهد که نور مصنوعی نیز فرد را مستعد ابتلا به چاقی و سندرم متابولیک کند.

متاسفانه بسیاری از این موارد غیرقابل کنترل هستند و در نهایت عارضه‌هایی همچون چاقی در افراد ایجاد می‌کند. 

به همین جهت گاهی متخصص جراحی لاغری راهکارهایی از جمله اسلیو معده در کرج برای کاهش وزن در نظر می‌گیرد.

مصرف دارو و چاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *