ممنوعیت مصرف قهوه

علت ممنوعیت مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری

بعد از جراحی لاغری باید به یکسری از موارد دقت داشته باشید، مانند ممنوعیت مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری تا در نهایت روند بهبودی خود را تسریع بخشید و شاهد نتیجه خوبی از عمل جراحی باشید.

علاوه بر این، باید رژیم غذایی خاصی را پس از عمل در برنامه روزانه خود داشته باشید، یکسری ممنوعیت‌ها نیز وجود دارد که باید از مصرف آنها خودداری کنید. 

دلایل ممنوعیت مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری

خطرات متعددی در خصوص ارتباط با مصرف کافئین وجود دارد. به طور مثال مصرف قهوه بعد از این عمل منجر به کم آبی بدن و کاهش جذب مواد مغذی می‌شود.

علاوه بر این، مصرف قهوه می‌تواند مشکلات گوارشی از جمله رفلاکس معده بعد از اسلیو را به همراه داشته باشد. 

مصرف قهوه برای برخی از افراد بسیار اعتیادآور است و به همین جهت توصیه می‌شود که مصرف کافئین را محدود کنید تا وضعیت شما بهبود یابد.

منظور از ممنوعیت مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری به این نیست که هیچوقت نمی‌توانید قهوه بنوشید، بلکه باید به مدت حداقل ۳۰ روز پس از جراحی صبر کنید.

همچنین باید این نکته را بدانید که قهوه میزان بالایی کافئین دارد. در صورتی که قصد دارید مصرف قهوه را پس از ۳۰ روز شروع کنید، ابتدا باید از میزان کم باشد.

به طور کلی بهتر است نوشیدنی‌های حاوی کافئین و انرژی را پس از جراحی لاغری تا حد امکان محدود کنید.

مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌تواند اثرات منفی برای دوران نقاهت این دسته از افراد داشته باشد که این موارد به شرح زیر است:

 • کافئین ادرارآور است؛ بنابراین منجر به کم آبی بدن می‌شود.
 • کافئین به عنوان سرکوب‌کننده اشتهاست و باعث می‌شود افراد کمتر گرسنه شوند و در نهایت موارد مغذی لازم دریافت نکنند.
 • قهوه از آنجایی که بسیار اسیدی است، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری رفلاکس را پس از جراحی چاقی مانند بای پس معده در کرج افزایش دهد.
 • اکثر افراد قهوه را با شیر یا شکر می‌نوشند که می‌تواند به این صورت مصرف قهوه کالری زیادی داشته باشد و روند کاهش وزن را دشوار کند.

خودداری از مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری

دیگر عوارض مصرف کافئین بعد از جراحی لاغری

مانند هر مورد دیگری، مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند عوارض و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. مصرف قهوه می‌تواند فواید زیادی داشته باشد؛ اما تنها در صورتی که در حد اعتدال مصرف شود.

به طور کلی از عوارض مصرف بیش از اندازه آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ضربان قلب
 • احساس اضطراب
 • پریشانی
 • گاهی اسهال
 • تهوع
 • ایجاد مشکل هنگام خواب
 • سردرد

تا چه مدت پس از جراحی لاغری باید از مصرف کافئین خودداری کرد؟

به دلیل اثرات منفی که قهوه می‌تواند پس از جراحی چاقی در کرج بگذارد، توصیه می‌شود ۳۰ روز از مصرف قهوه و تمام نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید.

این نوشیدنی‌ها می‌تواند شامل چای، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشابه است. در واقع حتی از نوشابه‌های بدون کافئین نیز به دلیل کربناته بودن باید اجتناب کرد.

اگر بیمار، رفلاکس اسید یا سایر مشکلات معده را طی بهبودی جراحی لاغری تجربه کند، ممکن است نیاز باشد که طی مدت طولانی‌تری از مصرف قهوه خودداری کند.

اسلیو معده

تاثیر مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری بر احساس گرسنگی

یکی از تاثیرات کافئین این است که احساس گرسنگی را در شما سرکوب می‌کند. بیماران تصور می‌کنند که با مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری یا در کل کافئین، می‌توانند گرسنگی خود را سرکوب کنند و روند کاهش وزن خود را تسریع ببخشند.

در صورتی که باید به این نکته توجه داشته باشند که بعد از جراحی لاغری باید منابع کافی از پروتئین مصرف کنند. 

در واقع بیماران نباید سعی بر سرکوب اشتهای خود داشته باشند تا بتوانند به اندازه مواد مغذی و پروتئین را با مصرف غذا تامین کنند.

از آنجایی که با مصرف پروتئین می‌توانید به حفظ توده عضلانی کمک کنید، حتما باید در رژیم غذایی بعد از اسلیو معده خود این ماده مغذی را قرار دهید.

به همین جهت باید به توصیه‌های پزشک خود بعد از جراحی لاغری توجه داشته باشید تا دچار عوارض ناشی از این بیماری نشوید و بتوانید روند بهبودی را تسریع بخشید.

کلام آخر

باید به مراقبت‌های بعد از جراحی لاغری مانند اسلیو معده در کرج توجه داشته باشید تا دچار عوارضی پس از عمل نشوید و روند کاهش وزن بدون مشکلی داشته باشید.

همانطور که گفتیم یکی از نکات مراقبتی، خودداری از مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری است؛ چراکه می‌تواند عوارضی همچون کم آبی، اسهال، یبوست بعد از جراحی لاغری، رفلاکس معده، سرکوب اشتها و… به همراه داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *