belly fat

راهکاری برای از بین بردن چربی‌ شکم و پهلو

از بین بردن چربی شکم و پهلو یکی از دغدغه‌های افرادی است که دچار اضافه وزن و چاقی هستند. زمانی که چاق می‌شوید ممکن است چربی در هر قسمت از بدن شما وجود داشته باشد؛ اما در اغلب مواقع شکم و پهلو بیشتر دچار تجمع چربی می‌شود.

اینگونه تجمع چربی‌ها ممکن است به‌دلیل عواملی ژنتیکی، هورمون یا جنسیت باشد. چربی شکم و پهلو با افزایش سن بدتر می‌شود. با افزایش سن متابولیسم بدن کند شده و در نهایت منجر به افزایش وزن می‌شود. در ادامه نکاتی برای از بین بردن چربی شکم و پهلو برای شما ذکر خواهد شد. 

البته یکی از بهترین راه‌حل‌های کاهش وزن برای کسانی که روش‌هایی مانند رعایت رژیم غذایی و ورزش را امتحان کرده‌اند اما جواب نگرفته‌اند، عمل جراحی چاقی در کرج است که جراحی چاقی به روش بسته یکی از متداول‌ترین روش‌های آن است.

رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی برای از بین چربی‌ شکم و پهلو

برای کاهش وزن باید کالری دریافتی خود را کاهش دهید. در حقیقت باید کمتر از آنچه که می‌سوزانید، کالری مصرف کنید. بهتر است روزانه ۵۰۰ کالری کمتر مصرف کنید تا کاهش وزن داشته باشید. این مقدار برابر با ۳۵۰۰ کالری کمتر در هفته معادل نیم کیلو کاهش وزن در هفته است.

روش‌های کاهش کالری روزانه

در ادامه چندین روش برای کاهش کالری در طول روز وجود دارد که به شرح زیر است:

می‌بایست برای کاهش وزن به آنچه که می‌خورید، توجه داشته باشید. برای کاهش وزن باید یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای مغذی و کم کالری دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله بهترین مواد غذایی برای لاغری مراجعه کنید. این دسته از مواد غذایی شامل موارد زیر است:

میوه و سبزیجات

مواد غذایی گیاهی، کالری کم و فیبر زیادی دارند که شما را برای مدت طولانی سیر نگه می‌دارد. علاوه بر این، غنی از ویتامین و مواد معدنی ضروری است.

غلات کامل

غلات تصفیه شده مانند ماکارونی را با غلات کامل و غنی از فیبر را جایگزین کنید. به عنوان مثال می‌توان برنج قهوه‌ای را برای جایگزین کردن آن انتخاب کرد.

پروتئین بدون چربی

پروتئین بدون چربی مانند غذاهای دریایی، مرغ، گوشت گاو بدون چربی و لوبیا را انتخاب کنید.

چربی‌های سالم

منظور از چربی‌های سالم مواد غذایی مانند آووکادو و روغن زیتون است.

غذاهای کامل

غذاهای فرآوری شده که کالری زیادی دارند را باید محدود یا به‌طور کلی حذف کنید.

آب بیشتری بنوشید

آب کالری ندارد، در نتیجه می‌تواند به شما کمک کند که کالری بیشتری بسوزانید و اشتهای کمتری داشته باشید. زمانی که آب به جای نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه مصرف شود، می‌تواند برای کاهش وزن بسیار مفید باشد.

ورزش هوازی یا تمرینات کاردیو را انجام دهید

به طور کلی کاهش وزن به یک تمرین کاردیو منظم نیاز دارد. ورزش‌های کاردیو علاوه بر بهبود انرژی، سلامت استخوان و سلامت ذهنی، کالری نیز می‌سوزاند. به‌ طور کلی توصیه می‌شود ۵ بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش‌های کاردیو را انجام دهید.

نمونه‌هایی از فعالیت هوازی شامل موارد زیر است:

  • پیاده‌روی
  • دویدن
  • شنا کردن
  • دوچرخه سواری
  • رقصیدن

زمانی که کاهش وزن کلی داشته باشید، چربی پهلو و شکم نیز از بین خواهد رفت.

خواب کافی

کمبود خواب می‌تواند منجر به اختلال متابولیسم شود و کاهش وزن شما را دشوار کند. همچنین با سطح بالای گرلین، هورمون گرسنگی نیز افزایش پیدا می‌کند. این روند می‌تواند منجر به افزایش اشتها و دریافت کالری بیشتر شود.

بنابراین، برای داشتن وزن متعادل باید به اندازه کافی بخوابید. بزرگسالان باید هر شب حدود ۷ تا ۹ ساعت خواب کافی داشته باشند.

کاهش استرس

استرس ذهنی با عواملی که منجر به افزایش وزن می‌شوند، مرتبط است. استرس به عنوان مثال می‌تواند منجر به کمبود خواب، افزایش اشتها و در نهایت انتخاب غذاهای نامناسب شود. گاهی افرادی که دچار استرس هستند، انگیزه کافی برای ورزش کردن ندارند.

بنابراین، کاهش استرس برای کاهش وزن نکته‌ای بسیار مهم است. راهکارهایی که برای کاهش استرس در نظر گرفته می‌شود، شامل موارد زیر است:

  • یوگا
  • مدیتیشن
  • فعالیت بدنی
  • تمرینات تنفسی
  •  و سرگرمی‌های دلخواه دیگری که دارید.

راهکارهای نهایی برای برطرف شدن چربی شکم و پهلو

زمانی که به متخصص چاقی در کلینیک چاقی و زیبایی البرز مراجعه می‌کنید، ابتدا راهکاری که برای شما در نظر گرفته می‌شود، راهکارهای طبیعی مانند تمرینات ورزشی و تغییر سبک زندگی است تا بتوانید چربی‌های اضافه را بسوزانید و وزن ایده‌آل خود را داشته باشید.

گاهی فردی با توجه به تلاشی که برای کاهش وزن دارد، نتایج موفقیت‌آمیزی را شاهد نیست. در این مواقع ممکن است از سوی پزشک راهکارهای موثر برای انجام عمل جراحی مانند عمل ابدومینوپلاستی در کرج، جراحی اسلیو معده در کرج، جراحی بای پس معده در کرج، عمل لیپوماتیک در کرج و… در نظر گرفته شود. بسته به شرایط هر فرد و متناسب با هدفی که دارد، بهترین راهکار به او پیشنهاد می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.