جویدن ادامس بعد از جراحی لاغری

آیا باید از جویدن آدامس بعد از اسلیو معده خودداری کرد

یکی از سوالاتی که از سوی افرادی که اسلیو معده انجام داده‌اند، پرسیده می‌شود در خصوص جویدن آدامس بعد از اسلیو معده است. قطعا خوب می‌دانید افرادی که عمل جراحی لاغری انجام می‌دهند، نمی‌توانند مانند گذشته هر خوراکی یا رژیم غذایی را مصرف کنند.

در خصوص جویدن آدامس باید به شما بگوییم که مشکل خاصی را در صورت رعایت برخی نکات، ایجاد نمی‌کند اما با این حال جویدن آدامس بعد از جراحی لاغری توصیه نمی‌شود. نکاتی در رابطه با این موضوع وجود دارد که باید از آنها مطلع باشید.

نکاتی در خصوص جویدن آدامس بعد از اسلیو معده

از آنجایی که آدامس خوردن باعث احساس گرسنگی در شما می‌شود، کنترل دریافت کالری را دشوار خواهد کرد. همچنین ممکن است گاز در دستگاه گوارشی ایجاد شود؛ چراکه هنگام جویدن آدامس هوا نیز بلعیده می‌شود.

هیچ مشکل خاصی در خصوص جویدن این خوراکی گزارش نشده است؛ اما بلعیدن آدامس می‌تواند باعث مشکل شود. بعد از جراحی چاقی بسیار مهم است که غذا خوب جویده شود؛ اما آدامس را هر چقدر هم که بجوید، قطعا به شکل پوره در نمی‌آید و باعث انسداد می‌شود.

 همچنین مورد دیگری که در خصوص جویدن آدامس بعد از اسلیو معده وجود دارد، این است که باعث افزایش ترشحات اسیدی می‌شود.

طی روزهای ابتدایی پس از جراحی لاغری ممکن است تغییراتی در روند دستگاه گوارش ایجاد شود. با وجود اینکه بسیاری از افراد اسهال را تجربه می‌کنند؛ اما برخی به دلیل کاهش مصرف فیبر، دچار یبوست بعد از جراحی لاغری نیز می‌شوند که با مصرف دارو قابل درمان است.

در این مواقع جویدن آدامس می‌تواند به کار کردن دستگاه گوارش کمک کند.

آدامس بعد از اسلیو معده

چه زمانی می‌توان پس از اسلیو معده آدامس جوید؟

طی چند روز ابتدایی پس از عمل باید از جویدن آدامس بعد از اسلیو معده خودداری کنید؛ چراکه غدد بزاقی شما را تحریک می‌کند و باعث ایجاد گاز یا مشکلاتی شکمی می‌شود.

پس از جراحی قبل از اینکه شروع به خوردن مواد غذایی جامد کنید باید مدتی غذاهای پوره بخورید، به همین جهت نباید آدامس بجوید.

به طور کلی روند بهبودی در هر فردی متفاوت است و زمان حدودی که می‌توان برای جویدن آدامس بعد از اسلیو معده در نظر گرفت، حدود دو هفته بعد از جراحی است؛ اما باید مراقب باشید که طی مدت زمان کم مصرف کنید، بدون قند باشد و با احتیاط بجوید تا مبادا قورت دهید.

به طور کلی با وجود مشکلات زیادی که جویدن آدامس بعد از اسلیو معده ایجاد می‌کند، مصرف آن توصیه نمی‌شود.

اگر بعد از این عمل آدامس قورت داده شود، چه می‌شود؟

همانطور که گفتیم جویدن آدامس بعد از اسلیو معده توصیه نمی‌شود؛ اما در صورتی که پس از مدت مشخص شده آدامس بجوید، باید مراقب باشید که قورت ندهید.

بدن شما نمی‌تواند آدامس را هضم کند. به طور کلی یک تکه آدامس قورت داده معمولا از سیستم گوارش شما عبور می‌کند مانند هر چیز دیگری که می‌خورید ۴۰ ساعت بعد از مدفوع خارج می‌شود.

افزایش ترشحات بزاق با ادامس

مواردی که باید برای جویدن آدامس بعد از اسلیو معده رعایت کنید

همانطور که گفتیم جویدن آدامس بعد از جراحی لاغری توصیه نمی‌شود. در صورت تمایل مصرف این خوراکی باید به این موارد حتما توجه داشته باشید:

  • باید حداقل به مدت یک تا دو هفته پس از عمل صبر کنید و سپس آدامس بجوید.
  • نوعی را خریداری کنید که بدون شکر باشد و منجر به دریافت کالری اضافی نشود.
  • اگر سابقه آدامس قورت دادن را به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه داشته‌اید، بهتر است طی مدت طولانی حداقل به مدت ۳ ماه پس از عمل از مصرف آن پرهیز کنید تا دچار مشکل نشوید. همانطور که گفتیم باید به خوبی مراقب باشید که آدامس را قورت ندهید.
  • از آنجایی که جویدن آدامس باعث بلعیدن هوا و در نهایت تجمع گاز و نفخ در شکم می‌شود باید با دهان بسته بجوید.
  • بهتر است در اندازه کوچکی خریداری کنید.
  • نباید طی مدت زمان طولانی بجوید و همچنین نباید با معده خالی باشید.

گاهی برخی از افراد به دلیل بوی بد دهان که بعد از جراحی لاغری تجربه می‌کنند ممکن است تمایل داشته باشند که این خوراکی جویدنی را مصرف کنند.

اگر این نکاتی که ذکر شد را رعایت کنید، با جویدن آدامس بدون قند، ترشح بزاق افزایش می‌یابد و منجر به کاهش باکتری در دهان می‌شود.

اما، با این حال راهکارهای زیادی دیگری برای رفع بوی بد دهان وجود دارد که می‌توانید به جای جویدن آدامس بعد از اسلیو معده در نظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.