ارتباط بین چاقی و آسم

چه ارتباطی بین چاقی و آسم وجود دارد

بین چاقی و آسم ارتباط مستقیمی وجود دارد. افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند، بیشتر در معرض آسم یا خس خس سینه در مقایسه با سایر افراد قرار می‌گیرند. 

مطالعاتی که در این زمینه انجام گرفته است، نشان می‌دهد که افزایش وزن می‌تواند باعث ایجاد تجمع چربی در دیواره هوایی ریه شود. در واقع چربی می‌تواند ساختار مجاری هوایی را تغییر دهد. 

مطالعاتی که جدیدا انجام گرفته نشان می‌دهد که چربی می‌تواند وارد راه‌های هوایی ریه‌ها شود، به همین جهت ساختار آنها را تغییر می‌دهد و در نهایت منجر به خس خس سینه، آسم یا هر دو مورد می‌شود. 

از طرفی برخی از مشاهدات به این صورت بوده است که چربی ساختار مجاری هوایی را تغییر می‌دهد و در نهایت منجر به التهاب در ریه‌ها می‌شود.

آیا چاقی می‌تواند منجر به آسم شود؟

طبق تحقیقاتی که دانشمندان در این زمینه انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که ارتباط بین چاقی و آسم می‌تواند به دلیل فشار ناشی از اضافه وزن بر ریه‌ها باشد. 

زمانی که فردی دچار اضافه وزن باشد، امکان ایجاد چربی در سراسر بدن از جمله در فضای تنفسی نیز وجود دارد. خطر ابتلا به بیماری آسم در خانم‌های چاق بیشتر از آقایان است؛ اما دلیل آن مشخص نیست. 

مطالعات نشان می‌دهد که داشتن بافت چربی بیشتر می‌تواند میزان التهاب را افزایش دهد و ناهنجاری متابولیکی ممکن است منجر به تغییراتی در ریه‌ها شود که در ایجاد بیماری‌های تنفسی از جمله آسم موثر است.

اضافه وزن به طور کلی با فشردن ریه‌ها تنفس را دشوارتر می‌کند، این مورد می‌تواند آسم را بدتر کند و کنترل علائم این بیماری دشوارتر شود.

درمان آسم

کاهش وزن و درمان آسم

کاهش وزن می‌تواند به کنترل آسم و کاهش شدت حملات ناشی از آسم کمک کند، همچنین خطر ابتلا به سایر مشکلات مرتبط با این بیماری را نیز کاهش خواهد داد.

بیماری آسم می‌تواند زندگی شما را با چالش رو به رو کند، همچنین انجام فعالیت بدنی را برای شما دشوار خواهد کرد، به ویژه اگر آسم هنگام ورزش ایجاد شده باشد و برای کاهش وزن با مشکل مواجه شوید.

اما به طور کلی زمانی که کاهش وزن داشته باشید، قطعا در کنترل و درمان آسم بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

منظور از آسم ناشی از چاقی چیست؟

نتایج تحقیقاتی که جدیدا انجام شده، به این صورت بوده است آسمی که در افرادی با اضافه وزن ایجاد می‌شود با سایر افراد متفاوت است. 

در واقع اینطور به نظر می‌رسد که التهاب منجر به تنگ شدن مجاری تنفسی می‌شود، در حالی که افراد چاقی که مبتلا به آسم شده‌اند، تنها به دلیل کاهش ظرفیت ریه است که علائم شدیدتری را نیز تجربه می‌کنند.

این دسته از افراد در برابر درمان نیز مقاوم‌تر هستند، تنها در صورتی که کاهش وزن داشته باشند، این بیماری درمان خواهد شد.

آسم ناشی از چاقی

چالش‌های افراد دچار آسم و چاقی

اگر دچار اضافه وزن و چاقی هستید، با چالش‌هایی برای کاهش وزن مواجه می‌شوید. در واقع اگر آسم فعالیت‌های ورزشی شما را محدود کند، انجام فعالیت برای کاهش وزن برای شما دشوار می‌شود.

به همین جهت ممکن است بخش مهمی از برنامه کاهش وزن را نداشته باشید و بیماری‌های دیگری در پی عدم فعالیت برای شما داشته باشد که این موارد به شرح زیر است:

  • افسردگی
  • آپنه خواب
  • دیابت
  • فشار خون بالا
  • رفلاکس معده

از این رو، این دسته از افراد باید راهکارهای دیگری را برای کاهش وزن در نظر داشته باشند تا بتوانند از هرگونه بیماری‌های احتمالی جلوگیری و با کاهش وزن بیماری آسم را درمان کنند. 

از جمله این روش‌ها می‌توان اسلیو معده در کرج، بای پس معده و… را در نظر گرفت. پس از جراحی باید حتما رژیم غذایی خود توجه داشته باشید تا به تسریع روند بهبود و کاهش وزن کمک کند.

تغذیه افراد مبتلا با آسم

اگر ورزش کردن برای شما سخت است؛ اما، حتما باید به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید. اگر عادت به مصرف غذاهای پرکالری و فست فود دارید، باید عادت خود را ترک کنید. 

همیشه سعی کنید، در هر وعده غذایی خود رژیم غذایی سالم داشته باشید. به طور مثال باید مصرف شکر و قند را کنار بگذارید و به جای آن میوه، سبزیجات و گوشت بدون چربی مصرف کنید. 

داشتن مشکل تنفسی به این منظور نیست که نمی‌توانید کاهش وزن داشته باشید. در حقیقت با صبر و برنامه‌ریزی می‌توانید ورزش‌های سبک انجام دهید و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. 

آسم ناشی از چاقی

اگر نمی‌توانید آنطور که می‌خواهید در طی مدت کوتاهی کاهش وزن چشمگیری داشته باشید با فوق تخصص جراحی لاغری مشورت کنید تا بهترین راهکار لاغری از جمله اسلیو معده و بای پس معده در کرج را به شما توصیه کند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *