سرگیجه پس از جراحی لاغری

علت سرگیجه بعد از جراحی لاغری

گاهی برخی از بیماران با شکایت از سرگیجه بعد از جراحی لاغری به پزشک مراجعه می‌کنند. دلایل زیاد می‌تواند علت ایجاد این عارضه بعد از جراحی لاغری باشد.  

در واقع این حالت‌های پس از جراحی طبیعی است و امکان ایجاد آن پس از انجام هر عمل دیگری نیز وجود دارد. 

در ادامه مقاله دلایل احتمالی که منجر به سرگیجه بعد از جراحی لاغری می‌شود را برای شما ذکر خواهم کرد.

عدم تعادل شیمیایی

بسیاری از آزمایشات نشان داده است که عدم تعادل شیمیایی در بدن می‌تواند منجر به سرگیجه بعد از جراحی لاغری به صورت موقتی شود.

در واقع بیمارانی که تحت جراحی برای کاهش وزن مانند اسلیو معده در کرج قرار گرفته‌‌اند، احساس سرگیجه همراه با رژیم غذایی محدود و تغییر سبک زندگی دارند.

بسیاری از بیمارانی که این حالت را تجربه می‌کنند به این دلیل است که زمان زیادی را بین هر وعده غذایی فاصله می‌گذارند یا آب کافی نمی‌نوشند.

بدن برای آنکه عملکرد صحیح داشته باشد، باید آب و غذای کافی داشته باشد. کمبود این موارد باعث می شود که بدن عملکرد صحیحی نداشته باشد و الکترولیت‌ها نامتعادل شوند. 

در نتیجه این دسته از افراد احساس ضعف یا سرگیجه بعد از جراحی لاغری خواهند داشت.

سرگیجه بعد از جراحی لاغری

الکترولیت‌ها

پتاسیم، سدیم و کلر از الکترولیت‌های غالب در بدن هستند. به بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند، تغذیه سالم و نوشیدن آب فراوان توصیه می‌شود و تا این الکترولیت‌های حیاتی در بدن متعادل باقی بمانند. به دنبال چنین حالتی سرگیجه کاهش می‌یابد.

در صورتی که عدم تعادل شیمیایی علت سرگیجه در بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی در کرج قرار گرفته‌اند باشد، نوشیدن آب برای درمان سرگیجه بسیار تاثیرگذار و مفید است.

سندرم دامپینگ

این سندرم زمانی رخ می‌دهد که غذا مستقیما از کیسه معده بدون هضم به روده کوچک وارد شود. یکی از مواردی که می‌تواند ناشی از سرگیجه بعد از جراحی لاغری باشد، سندرم دامپینگ است.

سرگیجه ناشی از سندرم دامپینگ به این دلیل رخ می‌دهد که روده‌ها اینگونه احساس می‌کنند که غذاها بیش از حد غلیظ است و مقدار بیشتری از هورمون‌های روده ترشح می‌شود.

در نتیجه چنین حالتی نفخ را به همراه دارد که پس از ۳۰ تا ۶۰ دقیقه منجر به اسهال می‌شود. 

برخی از مواردی که از روده آزاد می‌شوند، می‌توانند بر ضربان قلب و فشار خون نیز تاثیرگذار باشند که در نهایت سرگیجه و حتی غش را به همراه دارد. برای درمان چنین مشکلی باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. 

توصیه‌های غذایی برای کاهش سندرم دامپینگ شامل پرهیز از مایعات تا حداقل ۳۰ دقیقه بعد از غذا و تقسیم کالری دریافتی روزانه به شش وعده غذایی کوچک است.

علاوه بر این داروهایی که از سوی پزشک نیز تجویز می‌شود، می‌تواند در جلوگیری از سندرم دامپینگ و همچنین سرگیجه بعد از جراحی لاغری نیز مفید باشد.

هیپوگلیسمی واکنشی و سرگیجه بعد از جراحی لاغری

این حالت بیمارانی را که بیش از یک سال است که تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته‌اند، آزار می‌دهد. علائم مانند لرزش، سرگیجه و گاهی از دست دادن هوشیاری در بیماران رخ می‌دهد.

هیپوگلیسمی به عنوان قند خون پایین شناخته می‌شود که معمولا از ۱.۵ تا ۳ ساعت پس از غذا خوردن ایجاد می‌شود. این وضعیت، عارضه احتمالی پس از جراحی لاغری است که در برخی از افراد رخ می‌دهد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که اگر به پزشک فوق تخصص جراحی چاقی در کرج با مهارت و با تجربه برای جراحی لاغری مراجعه کنید، تمامی این موارد احتمالی را در نظر می‌گیرد.

جراحی لاغری

با توصیه‌هایی که برای شما دارد، از چنین عوارض احتمالی جلوگیری خواهد کرد تا روند کاهش وزن بدون مشکلی را تجربه کنید.

قبل از عمل جراحی، اضافه وزنی که بیماران دارند، منجر به افزایش هورمون‌هایی می‌شود که تولید انسولین را در بدن افزایش می‌دهد. 

زمانی که بیمار تحت عمل جراحی لاغری قرار می‌گیرد، به انسولین حساس‌تر شده و قند با سرعت بیشتری از جریان خون پاک می‌شود، در نهایت منجر به هیپوگلیسمی واکنشی خواهد شد.

در این مواقع است که بیماران سرگیجه بعد از جراحی لاغری را تجربه می کنند. درمان هیپوگلیسمی به شدت علائم بستگی دارد. 

اگر احساس می‌کنید کمی می‌لرزید، احساس سرگیجه دارید و زمان وعده غذایی بعدی شما فرا نرسیده است، سعی کنید یک کربوهیدرات با یک پروتئین کوچک مصرف کنید.

همچنین اگر احساس بدتری دارید، می‌توانید با نوشیدن چند لیوان آب، قند خون خود را بالا ببرید و از هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید.

نحوه جلوگیری از سرگیجه بعد از جراحی لاغری

اگر بیماری دچار هیپوگلیسمی واکنشی است باید سطح قند خون خود را در طول روز ثابت نگه دارد. بیمارانی که از این عارضه رنج می‌برند، باید غذاها و میان وعده‌های متعادلی با فاصله زمانی ۳ تا ۴ ساعت داشته باشند.

وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها باید حاوی پروتئین بدون چربی، غلات، میوه‌ها و سبزیجاتی با فیبر بالا باشد. نکته مهم این است که باید از مصرف مواد غذایی که حاوی قند زیادی است، خودداری کرد.

چرا که، این دسته از غذاها به بدن اجازه می‌دهد که انسولین بیش از حدی را ترشح کند و در نهایت منجر به افت قند خون می‌شود.

همچنین باید بعد از عمل‌هایی مثل بای پس معده در کرج از مصرف مشروبات الکلی نیز خودداری کنید؛ زیرا، مصرف این موارد می‌تواند منجر به کاهش سطح قند خون شود.

راهکارهای درمانی جهت رفع سرگیجه بعد از جراحی لاغری

مواردی که می‌تواند برای درمان سرگیجه موثر واقع شود به شرح زیر است:

  • برای وعده شب یک شام سبک در نظر بگیرید تا معده فضای کافی برای مصرف میان وعده مهم قبل از خواب داشته باشد.
  • مصرف مقداری کربوهیدرات پیچیده، چربی یا پروتئین قبل از خواب می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
  • مصرف میوه یکی از گزینه‌های بسیار خوب برای رفع سرگیجه است.
  • نیاز به غذا خوردن در حجم زیاد ندارید؛ اما برای گذراندن شب بدون هیچ مشکل، باید به اندازه کافی مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کنید.
  • قند خون خود را به‌طور مداوم چک کنید. اگر گلوکز خون کمتر از حد طبیعی است، مقدار کمی کربوهیدرات، چربی و پروتئین مصرف کنید.
  • حتما قبل از انجام فعالیت بدنی، مصرف کربوهیدرات و کالری را افزایش دهید. حداقل یک ساعت تا یک ساعت و نیم قبل از ورزش یک وعده غذایی کوچک میل کنید.
  • باید در طول روز به فاصله زمانی ۳ الی ۵ ساعت غذا بخورید.
  • مصرف مایعات را بعد از جراحی لاغری افزایش دهید، برای طعم‌دار شدن آب، تکه‌های لیمو یا توت فرنگی را در آب بیندازید.
  • از دیگر گزینه‌های پیشنهادی برای هیدراته نگه داشتن بدن و درمان سرگیجه بعد از جراحی لاغری، این است که آبمیوه را با آب رقیق کرده و به‌طور مداوم میل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *