مصرف برنج بعد از اسلیو

آیا می‌توانم برنج بعد از اسلیو معده مصرف کنم

مصرف برنج بعد از اسلیو یکی از سوالات پرتکرار از سوی افرادی است که این جراحی را انجام داده‌اند. همانطور که می‌دانید جراحی اسلیو معده نوعی جراحی کاهش وزن است که حدود ۸۰ درصد معده کوچک می‌شود.

بیمار پس از جراحی تنها می‌تواند مقدار کمی غذا مصرف کند، پس از مقدار کمی غذا خوردن احساس سیری می‌کند. پزشک برای بیمار محدودیت‌های غذایی طی مراحلی پس از جراحی در نظر می‌گیرد، به همین جهت سوالات متعددی در این خصوص وجود دارد که یک مورد در خصوص مصرف برنج بعد از اسلیو است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

آیا مصرف برنج بعد از اسلیو مجاز است

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله شما مجاز به مصرف برنج بعد از اسلیو هستید؛ اما تنها زمانی که پزشک برای شما مشخص کرده است، می‌توانید مصرف کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که تنها می‌توانید در مقادیر بسیار کم برنج مصرف کنید. برنج نوعی کربوهیدرات پیچیده‌ و منبع بسیار خوبی از فیبر است.

از آنجایی که برنج کالری بسیار بالایی دارد، نباید بیش از حدِ توصیه شده مصرف کنید. حتما باید پس از جراحی یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل مرغ، میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، نان و غلات سبوس‌دار است و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد.

بیماران پس از جراحی طبق هفته‌ها و ماه‌هایی که پس از جراحی می‌گذرد، برنامه غذایی دارند تا مانع روند بهبود و ایجاد عوارض نشود. مصرف برنج را باید زمانی که پزشک مشخص کرده است مصرف کنید.

لاغری بعد اسلیو معده

آیا می‌توانم برنج را بعد از اسلیو معده در رژیم غذایی بگنجانیم

پس از جراحی بیماران تا چند هفته اول باید رژیم غذایی مابع مصرف کنند. زمانی که مصرف غذاهای جامد آغاز می‌شود، می‌توان برنج را در رژیم غذایی گنجاند.

برنج مواد غذایی غنی از مواد مغذی است که می‌تواند به عنوان میان وعده یا غذای اصلی مصرف کرد. همچنین منبع خوبی از کربوهیدرات است که انرژی بدن را فراهم می‌کند و می‌توان به عنوان مواد غذایی با منبع خوبی از فیبر، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌ها دانست.

از آنجایی که برنج قهوه‌ای گلیسمی پایینی دارد، منجر به افزایش میزان قند خون نمی‌شود. در نهایت برای افراد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت نیز گزینه خوبی است.

همچنین یک ماده غذایی بدون گلوتن است و برای افرادی که مبتلا به عدم تحمل گلوتن یا بیماری سلیاک هستند نیز می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

با وجود اینکه می‌توان برنج را در رژیم غذایی بعد از اسلیو گنجاند؛ اما باید در حد اعتدال مصرف کنید. مصرف مداوم و بیش از حد مجاز منجر به افزایش وزن می‌شود و همچنین در روند کاهش وزن اختلال ایجاد می‌کند.

آیا مصرف برنج بعد از اسلیو عوارض دارد

با وجود اینکه مصرف برنج بعد از عمل مانعی ندارد و حتی این ماده غذایی سرشار از موارد مغذی است اما باید نکاتی را نیز بدانید. معمولا توصیه نمی‌شود زیاد برنج مصرف کنید، از آنجایی که سرشار از کربوهیدرات است احتمال معده درد و نفخ وجود دارد. 

همچنین لازم به ذکر است هضم برنج برای افرادی که جراحی اسلیو انجام داده‌اند، می‌تواند سخت باشد. اگر تصمیم به خوردن برنج داشتید باید به پخت آن توجه کنید

برنج را حداقل به مدت ۲۰ دقیقه در آب گوشت یا آب بجوشانید، پخت کافی به نرم شدن برنج و همچنین هضم آن کمک می‌کند.

مصرف برنج در حد اعتدال لازم است؛ اما حداکثر میزانی که در یک وعده می‌توانید مصرف کنید به اندازه یک فنجان است. اگر پس از خوردن برنج دل درد می‌گیرید، باید حجم کمتری برنج مصرف کنید. می‌توانید موارد سالم دیگری را جایگزین کنید.

برای شروع مقدار کمی مصرف کنید، اگر متوجه شدید که مانع کاهش وزن شما شده است، بهتر است مقدار مصرف برنج را به حداقل برسانید.
برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله رژیم غذایی بعد از اسلیو را مطالعه کنید.

عوارض برنج بعد از اسلیو

آیا برنج سفید برای بدن پس از اسلیو مضر است

برنج سفید دانه‌ای تصفیه شده است که بسیاری از مواد مغذی آن از بین رفته است. همچنین فیبر کمی دارد و شاخص گلیسمی بالایی دارد و منجر به افزایش قند خون می‌شود. به همین جهت مصرف برنج بعد از اسلیو توصیه نمی‌شود.

به جای آن می‌توانید برنج قهوه‌ای را مصرف کنید. برنج قهوه‌ای غلات کاملی است و همچنین فیبر بالایی و شاخص گلیسمی پایینی دارد.

این ماده غذایی سرشار از مواد مغذی از جمله ویتامین B6، نیاسین و تیامین است. همچنین مواد معدنی از جمله فسفر، پتاسیم و منیزیم دارد.

چه زمانی می‌توانیم برنج را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟

همانطور که گفته شد پس از جراحی برنامه غذایی به شما داده می‌شود تا طبق مصرف آن بدن التیام پیدا کند و با معده جدید سازگار شود. رژیم غذایی پس از اسلیو به این شکل است:

  • مصرف مایعات شفاف
  • مایع کامل
  • غذای نرم و پوره شده
  • مصرف غذای جامد

حال اینکه چه زمانی می‌توانید برنج بعد از اسلیو مصرف کنید به این بستگی دارد چه مقدار بدن شما التیام پیدا کرده و با معده جدید سازگاری دارد.

معمولا می‌توانید برنج را در مرحله چهارم غذایی خود بگنجانید. این مرحله معمولا سه ماه پس از عمل است؛ اما با توجه به پیشرفت هر فردی تفاوت دارد.

مصرف برنج بعد از اسلیو

قبل از مصرف برنج بعد از جراحی لاغری به این موارد توجه داشته باشید

با مقدار کم شروع کنید

از آنجایی که وعده‌های شما محدود شده است، باید با وعده بسیار کوچک مصرف برنج را شروع کرده و با توجه به تحمل خود به اندازه مجاز مصرف کنید.

برنج قهوه‌ای مصرف کنید

برنج قهوه‌ای نسبت به برنج سفید کمتر فراوری شده و همچنین حاوی فیبر، مواد معدنی و ویتامین است. همچنین گزینه سالم‌تری برای افرادی است که اسلیو انجام داده‌اند.

آهسته برنج بخورید و کاملا بجوید

دقت به این نکته برای جلوگیری از پرخوری و عوارض احتمالی ناشی از مصرف غذاهای جامد بعد از اسلیو بسیار مهم است.

به نشانه‌های بدن خود توجه داشته باشید

اگر هنگام مصرف برنج بعد از اسلیو احساس درد داشتید، دیگر ادامه ندهید و قبل از مصرف مجدد با پزشک در این باره مشورت داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *