جراحی چاقی در کرج

تاثیر چاقی بر مفاصل و استخوان ها

در این مقاله قصد داریم که تاثیر چاقی بر مفاصل و استخوان ها را بررسی کنیم. زمانی می‌گوییم که فردی چاق است که شاخص توده بدنی ۳۰ یا بیشتر داشته باشد. 

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، چاقی در سراسر جهان از سال ۱۹۷۵ تقریبا سه برابر شده است.

چاقی خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها، از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و آپنه خواب را افزایش می‌دهد. عمل‌های جراحی چاقی در کرج یکی از روش‌هایی است که بسته به شرایط توصیه می‌شود.

معمولا موردی که ممکن است از آن اطلاعی نداشته باشند، تاثیر چاقی بر مفاصل و استخوان ها از جمله استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌ها است.

چاقی فشار زیادی به مفاصل وارد می‌کند

اگر بخواهیم به شکل ساده بیان کنیم باید بگوییم که بدن وزن بیش از حد را نمی‌تواند تحمل کند. 

زمانی که اضافه وزن داشته باشید، فشار زیادی به مفاصلی مانند زانوها، باسن و کمر وارد می‌شود، همچنین روند ساییدگی مفاصل و ستون فقرات را نیز تسریع می‌کند.

هر یک کیلوگرمی ‌که وزن اضافه داشته باشید، سه تا چهار کیلو فشار بیشتری به هر مفصل زانو هنگام راه رفتن وارد می‌شود و این فشار زمانی که از پله‌ها بالا می‌روید، چندین برابر می‌شود.

جلوگیری از چاقی مهم‌ترین نکته‌ای است که برای پیشگیری از بیماری آرتروز باید در نظر داشته باشید.

 تاثیر چاقی بر مفاصل

سلول‌های چربی به مفاصل شما آسیب وارد می‌کنند

تحقیقاتی که اخیرا انجام گرفته، نشان داده است که افراد چاق دارای سلول‌های چربی بیشتری هستند. چنین شرایطی منجر به التهاب می‌شود و بافت مفصل بدن را تجزیه می‌کند و در نهایت منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیری خواهد شد.

مشکلات و تاثیر چاقی بر مفاصل

اضافه وزن می‌تواند منجر به مشکلات زیادی در استخوان‌ها و مفاصل شود مانند بیماری‌هایی از جمله: 

 • آرتریت
 • تاندونیت
 • بورسیت

یکی از روش‌های لاغری بای پس معده در کرج است که باید تحت نظر یک فوق تخصص جراحی چاقی انجام شود تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کرد.

وزن اضافی منجر به آسیب یا فرسودگی غضروف انتهای استخوان می‌شود و می‌تواند درد، سفتی و گاهی تورم را در مفاصل شما ایجاد کند.

اضافه وزن همچنین می‌تواند بر بافت‌های متصل اطراف مفصل مانند تاندون‌ها فشار وارد کند و ملتهب شود. همچنین درد در مفاصل نیز احساس خواهد شد، وضعیتی که به عنوان تاندونیت نیز شناخته می‌شود.

کیسه پر از مایع در نزدیک مفصل به نام بورس ممکن است به دلیل اضافه وزن تحریک و باعث درد، تورم و قرمزی شود که به عنوان بورسیت شناخته می‌شود.

تعویض مفصل زانو ناشی از افزایش وزن

به دلیل افزایش وزن و چاقی مشکلاتی از جمله موارد زیر افزایش یافته است: 

 • آرتروز مفصل ران و زانو
 • کمردرد 
 • نیاز به تعویض مفصل ران و زانو 
 • جراحی ستون فقرات

مواردی مانند آرتروز زانو و جراحی تعویض مفصل زانو اخیرا به دلیل چاقی در افراد بیشترین رشد را داشته است.

آسیب مفاصل توسط سلول های چربی

چاقی منجر به افزایش عوارض جراحی تعویض مفصل می‌شود

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که در افراد چاق احتمال بیشتری جهت ایجاد عفونت در محل جراحی، لخته شدن خون و آسیب بافتی بعد از عمل وجود دارد. 

همچنین احتمال دررفتگی بعد از جراحی در بیماران چاق پس از تعویض مفصل ران بسیار بیشتر است. بیماران چاق به بیهوشی طولانی‌تری نیاز دارند و ممکن است روند بهبودی نیز در آنها طولانی‌تر شود.

با عمل‌های زیبایی مانند ابدومینوپلاستی در کرج می‌توانید حجم زیادی از توده‌های چربی خود را کم کنید و در نتیجه به وزن و شکل بدنی دلخواه خود برسید.

چگونه با کاهش وزن خطر ابتلا به مشکلات مفصلی را کاهش دهیم؟

همانطور که افزایش وزن باعث افزایش فشار روی مفاصل شما می‌شود، کاهش وزن نیز منجر به کاهش ساییدگی و پارگی مفاصل خواهد شد.

اگر چاق هستید و قصد کاهش خطر ابتلا به مشکلات مفصلی را دارید، باید با تغییر سبک زندگی سالم وزن خود را کاهش دهید که این نکات به شرح زیر است:

رژیم غذایی

با کمتر کردن مصرف کالری، سوزاندن کالری بیشتر و همچنین حفظ رژیم غذایی متعادل می‌توانید وزن خود را کاهش دهید و تاثیر چاقی بر مفاصل را کاهش دهید.

باید در طول روز میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید. غذاهای ناسالم، فراوری شده و غذاهای آماده را با گزینه‌های سالم جایگزین کنید.

از نوشیدنی‌های الکلی، قندی و گازدار خودداری کنید و به جای آن، آب که فاقد کالری است، مصرف کنید.

درد مفاصل ناشی از چاقی

تمرینات ورزشی

برای کاهش وزن باید فعال باشید، در واقع باید ورزش را به عنوان بخشی از برنامه‌های روزانه خود قرار دهید.

اگر چاق هستید و مشکلات مفصلی دارید، ممکن است فعالیت بدنی برای شما دشوار باشد؛ بنابراین، بهتر است از فعالیت‌های ساده‌تر مانند موارد زیر که که فشار زیادی را به مفصل وارد نمی‌کند، شروع کنید: 

 • پیاده روی
 • دوچرخه سواری 
 • شنا
 • ایروبیک 

این دسته از فعالیت‌های ورزشی ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد و در عین حال به شما کمک می‌کند تا کالری بیشتری بسوزانید.

در نهایت اگر هیچ یک از این روش‌های ذکر شده موثر واقع نشود، پزشک راهکارهای درمانی از جمله اسلیو معده در کرج را پیشنهاد خواهد داد.ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.