مواد غذایی سیر کننده

معرفی چند مواد غذایی سیرکننده

گاهی بسیاری از افراد به دلیل انتخاب نادرست مواد غذایی، در اغلب مواقع احساس گرسنگی می‌کنند و این امر باعث پرخوری و در نهایت چاقی می‌شود.

انتخاب مواد غذایی سالم و سیر کننده می‌تواند به روند کاهش وزن شما بسیار کمک کند. اگر در انتخاب مواد غذایی دقت داشته باشید، می‌توانید طی مدت طولانی‌تری سیر بمانید و از پرخوری جلوگیری کنید. در ادامه مقاله چند مواد غذایی سالم و مغذی را به شما معرفی خواهیم کرد.

اوت میل یا بلغور جو دو سر

مطالعاتی که در این باره انجام گرفته، نشان می‌دهد مصرف بلغور جو دو سر به کاهش شاخص توده بدنی و وزن کمک می‌کند. از آنجایی که جو سرشار از فیبر محلول است (نوعی فیبر که با مایع ترکیب می‌شود) و حالت چسبناک و ژل مانندی را ایجاد می‌کند، طی مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه می‌دارد.

علاوه بر این، اینگونه تصور می‌شود که جو دو سر می‌تواند بر هورمون‌های کاهش اشتها نیز تاثیر بگذارد و در نتیجه شما میل کمتری به غذا خوردن خواهید داشت.

نکته مهمی‌ که در این خصوص وجود دارد، این است که فیبر محلول برای غلیظ شدن به مایع نیاز دارد، به همین جهت زمانی که جو در آب یا شیر قرار می‌گیرد، سیر کننده ترین حالت ممکن را برای مصرف کننده ایجاد می‌کند.

مصرف اوت میل که یکی از سالم‌ترین و سیر کننده‌ترین گزینه‌هاست، پیشنهاد می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله معرفی چند مواد غذایی کم کالری برای کاهش وزن را مطالعه کنید.

کاهش اشتها

لوبیا

لوبیا از مواد غذایی سیر کننده بسیار مغذی است که می‌توانید در سوپ یا سالاد اضافه کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده، افزودن لوبیا و حبوبات به رژیم غذایی به اندازه ۳۱ درصد باعث افزایش احساس سیری می‌شود.

در واقع حبوبات کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای هستند که انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند و همچنین سرشار از فیبر هستند.

سبزیجات غیر نشاسته‌ای

سبزیجاتی مانند سبزیجات برگدار، کلم بروکلی، گل کلم، کرفس، مارچوبه و فلفل از سبزیجات غیر نشاسته‌ای هستند. از فواید این مواد غذایی می‌توان به این نکته اشاره کرد که کالری نسبتا کمی را نسبت به حجمی‌ که مصرف می‌کنید، دارند.

همچنین از آنجایی که حاوی آب و فیبر بالایی است، حجم بیشتری دارند و فضای بیشتری را در معده پر می‌کنند.

به طور مثال می‌توانید برای مصرف ۱۰۰ کالری بیش از دو فنجان اسفناج پخته شده بخورید. اما در صورتی که این تعداد کالری را با یک قاشق کره به دست می‌آورید و در سیر نگه داشتن شما هیچ کمک نخواهد کرد.

تخم مرغ

اگر تخم مرغ را در وعده صبحانه بخورید، در تمام طول روز احساس سیری خواهید داشت. طبق بررسی که در این باره انجام گرفته، خانم‌هایی که اضافه وزن داشتند، هنگام مصرف تخم مرغ در وعده صبحانه تا ۳۶ ساعت غذای کمتری در مقایسه با روزهایی که در صبحانه از شیرینی‌جات مصرف می‌کردند، خوردند.

از آنجایی که تخم مرغ سرشار از پروتئین است و با سرعت کمتری نسبت به غذاهای حاوی کربوهیدرات هضم می‌شوند به شما کمک می‌کند تا طی مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید.

علاوه بر این، با مصرف تخم مرغ، تولید هورمون گرلین نیز سرکوب می‌شود و منجر به بی‌اشتهایی شما در طول روز خواهد شد.

ماست یونانی

یک فنجان ماست یونانی حاوی ۲۲ گرم پروتئین است که به کاهش اشتها کمک می‌کند و طی مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری خواهید داشت.

علاوه بر این، حاوی آب نسبتا زیادی دارد که پر شدن حجم معده کمک می‌کند. انتخاب ماست ساده بهتر از نوع طعم‌دار است؛ زیرا قند افزوده شده ندارد.

مواد مغذی

سوپ

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که بهتر است شروع وعده غذایی شما با سوپ باشد؛ زیرا، به کاهش کالری دریافتی از دیگر غذاها کمک می‌کند و اشتهای کمتری برای خوردن سایر غذاها خواهید داشت.

سوپ‌ها نیز مانند سبزیجات غیر نشاسته‌ای عمل می‌کند و با مصرف حجم زیاد آن، کالری بسیار کمی را نیز دریافت خواهید کرد. نکته‌ای که در خصوص مصرف سوپ وجود دارد، این است که باید به جای سوپ شیر یا خامه از سوپ مرغ یا گوجه فرنگی استفاده کنید.

مواد غذایی ممنوعه برای کاهش وزن

علاوه بر این که باید برای کاهش وزن به مواد غذایی سیر کننده توجه داشته باشید، باید از مصرف موارد ممنوعه نیز خودداری کنید که در نهایت کاهش وزن داشته باشید.

درباره نوع رژیم غذایی بهتر است که با فوق تخصص جراحی چاقی در کرج مشورت کنید.

در واقع باید از غذاهایی که حاوی فیبر، پروتئین یا چربی‌های سالم نیستند، خودداری کنید که این موارد به شرح زیر است:

  • مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب هیدروژنه
  • غذاهای حاوی اسیدهای چرب ترانس
  • مواد غذایی با اسیدهای چرب اشباع
  • الکل
  • مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های کافئین‌دار
  • مصرف بیش از حد نمک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *