جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از بای پس

روش‌هایی برای جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از بای پس

جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از بای پس یکی از دغدغه‌های مهم افراد پس از عمل است که در ادامه به آن می‌پردازیم. 

قطعا شنیده‌اید که بعد از جراحی چاقی باید به توصیه‌های غذایی توجه داشته باشید و به اندازه معده جدیدی که دارید، مواد غذایی سالم مصرف کنید. در غیر این صورت، متوجه گشاد شدن معده بعد از جراحی لاغری می‌شوید.

از آنجایی که این بسیار حائز اهمیت است، روش‌هایی برای شما آورده‌ایم که به جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از بای پس کمک می‌کند.

شکل معده جدید پس از عمل

بخشی از روده شما دور زده شده است به این منظور که مقدار کمی‌ از غذایی که می‌خورید، جذب بدن می‌شود. همچنین معده نیز کوچک شده است و در احساس سیری سریع‌تر نیز کمک می‌کند. هر دوی این موارد به کاهش وزن کمک می‌کند. 

بنابراین، شما باید با رژیم غذایی و سبک زندگی توصیه‌ شده از سوی پزشک، سعی بر حفظ این تغییرات پس از عمل داشته باشید.

متاسفانه افرادی که پس از عمل دچار افزایش وزن مجدد می‌شوتد، به دلیل گشاد شدن معده بعد از جراحی لاغری است. در حقیقت این افراد به دستورات غذایی پس از عمل توجهی نداشته‌اند.

جلوگیری از چاقی

در صورت کشش معده چه مشکلی رخ می‌دهد؟

در صورت گشاد شدن معده، سیگنال‌های سیری دیر فرستاده می‌شود. در واقع قبل از اینکه معده سیگنال سیری بدهد، غذای زیادی می‌خورید و تا زمانی که احساس سیری نداشته باشید، پرخوری خواهید کرد.

بعد از گذشت مدتی، معده دیگر عملکرد درستی در راستای کاهش وزن نخواهد داشت. به جای آن که هنگام خالی شدن کامل معده و زمان نیاز به تغذیه، سیگنال گرسنگی دریافت کنید، مواقعی که معده نیمه پر است، شروع به سیگنال گرسنگی خواهد کرد و در نهایت شروع به پرخوری می‌کنید.

همه این موارد ذکر شده در نهایت منجر به اضافه وزن و چاقی خواهد شد. برای جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از بای پس باید به این موارد توجه داشته باشید.

نکاتی برای جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از بای پس

در صورت رعایت این موارد دچار چنین مشکلی بعد از عمل نمی‌شوید:

برای جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از بای پس پرخوری نکنید

قطعا باید قبل از عمل در خصوص جلوگیری از پرخوری بارها شنیده باشید، در غیر این صورت هیچ نوع از عمل جراحی لاغری معجزه‌ای برای شما نمی‌کند. 

در صورتی که یک وعده غذایی بیشتر از وعده‌های خود داشته باشید، معده گشاد می‌شود و دیگر لاغری برای شما سخت خواهد شد.

در اغلب مواقع شکست روند کاهش وزن، در این مواقع شروع می‌شود. حتی اگر مقدار کمی از آنچه که به شما توصیه شده است مصرف کنید، کم کم منجر به گشادی می‌شود.

در حین غذا خوردن نباید نوشیدنی مصرف کنید

توصیه می‌شود که از مصرف مایعات در حین و بلافاصله پس از غذا خوردن خودداری کنید. باید به معده زمان دهید تا مایعات را جدای از غذا هضم کند.

بهتر است نوشیدنی‌ را یک تا دو ساعت قبل از غذا مصرف کنید. رعایت این نکته این امکان را به شما می‌دهد تا بدون پر شدن معده، به مقدار مورد نیاز غذا بخورید و همچنین به مقدار کافی مایعات در طی روز مصرف کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که به هیچ وجه نوشیدنی گازدار مصرف نکنید؛ چرا که مطالعاتی که اخیرا انجام شده است، نشان می‌دهد که نوشیدنی‌های گازدار منجر به افزایش گرسنگی می‌شود.

همچنین این نوشیدنی‌های گازدار هنگام ترکیب شدن، گازی ایجاد می‌کند به معده فشار وارد خواهد شد. 

عدم مصرف نوشیدنی در حین غذا خوردن

برای جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از بای پس، میان وعده مختصر میل کنید

اگر دچار ضعف و گرسنگی هستید، برای جلوگیری از گشاده معده بعد از بای پس معده و همچنین پرخوری، میان وعده کوچک مصرف کنید.

گاهی افراد برخی از وعده‌های خود را از جمله صبحانه را حذف می‌کنند، این حالت باعث پرخوری و گرسنگی بیشتر و در نهایت کشش معده می‌شود. باید هر وعده غذایی را به اندازه مصرف کنید و در صورت ضعف و گرسنگی، میان وعده‌های کوچکی داشته باشید.

سعی کنید که میان وعده‌های سالم و در حجم کم را برای خود در نظر داشته باشید.

هر از گاهی به خودتان پاداش دهید

زمانی که دوستان شما در حال خوردن چیپس و اینگونه تنقلات هستند، مشکلی ندارد که هر از گاهی مقدار بسیار کمی میل کنید. اما نباید یک میان وعده یا یک وعده بزرگ از تنقلات و غذاهای ناسالم را مصرف کنید.

اعتدال را رعایت کنید

برای مثال برخی تصور می‌کنند که باید هر مواد غذایی حاوی چربی را کاملا حذف کنند، پس از گذشت مدتی مطمئنا نمی‌توانند به این رژیم پایبند باشند.

تنها راه موفقیت این است که اعتدال رعایت شود. این مسئله به این معنی است که نباید هر چیزی را از رژیم کاملا حذف کنید. در غیر این صورت منجر به پرخوری خواهد شد.

به یاد داشته باشید که غذا دشمن شما نیست

غذا خوردن باید قسمت لذت بخشی از زندگی شما باشد. زمانی غذا دشمن شما می‌شود که افراط و تفریط در مصرف مواد غذایی داشته باشید. در حد اعتدال مصرف کنید و از خوردن لذت ببرید.

جلوگیری از مصرف تنقلات برای خودداری از چاقی

اگر معده شما گشاد شده است، امید خود را از دست ندهید

معده حالت و عملکرد شگفت‌انگیزی دارد. زمانی که مقدار غذا کم باشد، حسگرهای گرسنگی طوری عمل می‌کنند که بعد از اتمام همان غذای کم، سیگنال سیری دهد.

در صورتی که غذای زیادی وجود داشته باشد، معده به اندازه آن غذا جا دارد و تا اتمام آن، احساس سیری نخواهید داشت.

به همین جهت اگر متوجه کش آمدن معده بعد از بای پس شده‌اید، نگران نباشید و مجدد به مسیر کاهش وزن همانند گذشته ادامه دهید.

در صورت نیاز می‌توانید برای تهیه رژیم غذایی صحیح با پزشک خود و متخصص تغذیه نیز مشورت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *