اسلیو معده

اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده

سوال رایج بسیاری از مراجعه‌کنندگان این است که اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟ جراحی‌های لاغری به هر روشی که انجام گیرند به افراد کمک می‌کند تا کاهش وزن چشمگیری داشته باشند. 

برای بیمارانی که بسیار چاق هستند و نیاز به کاهش وزن زیادی دارند، به خصوص زمانی که تغییر رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی برای آنها کارساز نیست، عمل جراحی لاغری بهترین گزینه پیش روی آنهاست.

این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ وجه نباید عمل جراحی اولین گزینه شما برای کاهش وزن باشد. پزشک ابتدا به شما توصیه می‌کند که به روش‌های معمول مانند رعایت رژیم غذایی اصولی و تمرینات ورزشی سعی بر کاهش وزن خود داشته باشید.

تنها در صورتی که هیچ راهکار غیر جراحی موثر واقع نشود، در نهایت عمل جراحی به بیماران توصیه خواهد شد.

دو روش جراحی لاغری به نام اسلیو معده و بای پس معده در کرج برای کاهش وزن وجود دارد که پزشک بسته به شرایط هر فرد یکی از این عمل‌های جراحی را برای بیماران در نظر می‌گیرد.

یکی از سوالات پرتکرار که از سوی بیماران پرسیده می‌شود، این است که اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟ این دو روش تفاوت‌هایی دارد که در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

اسلیو و بای پس معده چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در هر دو روش اسلیو و بای پس، معده بیمار کوچک می‌شود تا با محدود شدن غذا در طول روز، کاهش وزن رخ دهد. 

علاوه بر این در هر دو روش جراحی، هورمون گرسنگی به نام گرلین نیز کاهش می‌یابد و بیمار کمتر احساس گرسنگی دارد.

با این حال تفاوت‌هایی بین این دو روش وجود دارد که منجر به آن شده که هر یک از این روش‌ها برای افراد به خصوصی انجام گیرد:

جراحی اسلیو عملی ایمن است که طی این روش حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد معده بیمار به طور دائم برداشته می‌شود و تنها یک قسمت معده، به صورت موزی شکل باقی می‌ماند.

در بای پس تغییراتی در معده و روده کوچک داده می‌شود. در این عمل بخشی از معده برش زده می‌شود و به قسمت باقی مانده روده کوچک متصل می‌شود. 

در واقع با میان‌بُر زدن سیستم گوارشی بیمار، تغییراتی در فرایند جذب و هضم مواد غذایی ایجاد می‌کنند.

عمل جراحی لاغری

حال با توجه به توضیحاتی که در خصوص این دو روش به شما داده‌ایم، خواهیم گفت که هر یک از این روش‌ها برای چه افرادی مناسب است:

بیماران که عمل بای پس انجام می‌دهند، بین ۶۰ تا ۸۰ درصد از وزن اضافی را در سال اول پس از جراحی کم می‌کنند و مابقی وزن اضافی در طول زمان کاهش خواهد یافت.

بیمارانی که اسلیو معده در کرج را انجام می‌دهند، بین ۶۰ تا ۸۰ درصد از وزن اضافی خود را در طول دو سال اول پس از جراحی کم می‌کنند.

به همین جهت به افرادی که BMI بالای ۴۵ دارند، در اغلب مواقع بای پس معده توصیه می‌شود، با این حال این افراد می‌توانند دیگر روش جراحی یعنی اسلیو معده را نیز انجام دهند و نتایج قابل قبولی را شاهد باشند.

بای پس روشی پیچیده‌تر از اسلیو معده است؛ با این حال هر دو روش با لاپاراسکوپی و به روش بسته انجام خواهد شد.

با اینکه احتمال خطر بیشتری نسبت به اسلیو دارد؛ اما، برای افرادی که نیاز به کاهش وزن بیشتری دارند، تاثیرگذاری و نتیجه مطلوب بیشتری را به همراه خواهد داشت.

اسلیو عوارض کمتری دارد و برای افرادی مناسب است که نیاز به کاهش وزن زیادی ندارند که تشخیص آن با پزشک خواهد بود.

در نهایت تنها بسته به اینکه به چه میزان نیاز به کاهش وزن دارید، نوع عمل مناسب برای رسیدن به نتیجه مطلوب برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

به طور کلی افرادی که نیاز به کاهش وزن حدود ۶۰ کیلوگرم یا کمتر دارند، عمل اسلیو و افرادی که نیاز به کاهش وزن بیش از ۶۰ کیلوگرم دارند، بای پس گزینه بسیار مناسب‌تری خواهد بود.

برای من اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

همانطور که گفتیم بسته به شرایط هر فرد پزشک تصمیم خواهد گرفت که کدام یک از این روش‌های لاغری بهترین انتخاب برای شماست، معمولا این موارد در نظر گرفته می‌شود:

  • وزن بیمار
  • سابقه پزشکی
  • انتظارات بیمار از نتیجه عمل

اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده

نتیجه گیری

با توجه به اینکه بیمار چه شرایطی دارد و باید به چه میزان کاهش وزن داشته باشد، تعیین می‌شود که اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده.

به طور کلی میزان کاهش وزن پس از بای پس بیشتر است؛ اما، بیمار متحمل عوارض بیشتر خواهد شد و مدت زمان بیشتری تحت عمل جراحی است.

در اسلیو عمل ساده‌تری انجام می‌گیرد و بیمار کاهش وزن کمتری را به نسبت به نوع دیگر شاهد است و همچنین بیماران متحمل عوارض کمتری خواهند شد. 

به همین جهت پزشک فوق تخصص جراحی چاقی در کرج با توجه به اینکه به چه میزان نیاز به کاهش وزن دارید، تصمیم می‌گیرد که کدام یک از روش جراحی لاغری برای شما مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *