obesity and pregnancy

ارتباط چاقی و بارداری

اگر دچار اضافه وزن هستید و قصد بارداری دارید، قبل از اقدام به بارداری باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. شاخص توده بدنی یا BMI بالا در دوران بارداری می‌تواند تاثیرات زیادی بر سلامت شما و کودک‌تان داشته باشد. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در این باره به شما خواهیم داد.

به چه میزان وزنی، چاقی یا اضافه وزن گفته می‌شود؟

زمانی فردی چاق محسوب می‌شود که BMI برابر با ۳۰ یا بیشتر داشته باشد. به‌ طور کلی مواردی که برای افراد لاغر و چاق در نظر گرفته شده به شرح زیر است:

 • BMI کمتر از ۱۸.۵ = لاغر
 • BMI برابر با ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ = نرمال
 • BMI برابر با ۲۵ تا ۲۹.۹ = اضافه وزن
 • BMI برابر با ۳۰ و بیشتر = چاق

آیا چاقی یا اضافه وزن، در باردار شدن تاثیر می‌گذارد؟

اگر دچار اضافه وزن باشید، در تخمک گذاری طبیعی اختلال ایجاد شده و در روند بارداری طبیعی آسیب وارد می‌شود. حتی در خانم‌هایی که به‌ طور منظم تخمک گذاری وجود دارد، هرچه BMI عدد بالاتری را نشان دهد، مدت زمان باردار شدن طولانی‌تر خواهد شد.

برخی از تحقیقات انجام گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که با افزایش BMI، عدم موفقیت در لقاح آزمایشگاهی نیز افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: بارداری پس از جراحی لاغری

اضافه وزن و چاقی چه تاثیر در روند بارداری می‌گذارد؟

اگر دچار اضافه وزن و چاقی در بارداری باشید، احتمال ایجاد عوارض در بارداری افزایش پیدا خواهد کرد که این موارد احتمالی را برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • خطر سقط جنین، مرده‌زایی و سقط مکرر
 • دیابت در بارداری
 • عارضه‌های دیگر بارداری مانند فشارخون بالا و علائم ناشی از آسیب به اندام‌های دیگر مانند کبد و کلیه
 • ایجاد اختلال در عملکرد قلب
 • وقفه تنفسی در خواب
 • نیاز به سزارین، خطرات و عوارض ناشی از سزارین مانند عفونت یا نقاهت طولانی

چاقی چه تاثیر بر جنین می‌گذارد؟

اضافه وزن در بارداری علاوه بر اینکه برای مادر عوارض دارد، احتمال ایجاد برخی از مشکلات برای کودک را نیز به وجود خواهد آورد:

 • نقص هنگام تولد
 • ماکروزومی جنین
 • ایجاد اختلال در رشد
 • آسم در دوران کودکی
 • چاقی در دوران کودکی

این نکته را در نظر داشته باشید، که همیشه چاقی منجر به ایجاد چنین علائمی در کودک نمی‌شود، برخی از مشکلات دیگر می‌تواند باعث ایجاد عوارضی در کودک شود.

در دوران بارداری چه مقدار اضافه وزن مجاز است؟

وزن شما قبل از بارداری بسیار مهم است، در حقیقت بر اساس آن گفته می‌شود که چه مقدار می‌توانید در بارداری اضافه وزن داشته باشید. اگر اضافه وزن دارید، باید تحت نظر متخصص چاقی در کلینیک چاقی و زیبایی البرز به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید.

در ابتدا پزشک به شما پیشنهاد می‌دهد که با راهکارهای طبیعی از قبیل رژیم غذایی سالم و ورزش به وزن متعادلی برسید، در صورت عدم موفقیت در کاهش وزن راهکارهایی از قبیل عمل جراحی اسلیو معده در کرج یا بای پس معده برای شما در نظر گرفته می‌شود.

حال در ادامه در رابطه با مقدار اضافه وزن مجاز در بارداری برای شما توضیحات لازم را خواهیم داد:

بارداری یک فرزند

اگر BMI برابر با ۳۰ یا بیشتر دارید، افزایش وزن توصیه شده حدود ۵ نهایت تا ۹ کیلوگرم است.

بارداری دو قلو یا چند قلو

اگر BMI شما ۳۰ یا بیشتر است و دو یا چند قلو باردار هستید، افزایش وزنی که برای شما در نظر گرفته می‌شود، حدود ۱۱ تا ۱۹ کیلوگرم است.

برای اینکه بتوانید بارداری راحتی سپری کنید، بهتر است ابتدا وزن متعادلی داشته باشید.

آیا در بارداری نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای (به‌دلیل اضافه وزن) دارم؟

اگر BMI= 30 یا بیشتر دارید، تحت نظر پزشک متخصص برای کنترل هر گونه عارضه احتمالی قرار خواهید گرفت.

آزمایشات اولیه برای دیابت در بارداری

برای خانم‌هایی که در معرض خطر دیابت بارداری هستند، آزمایشی به نام تست گلوکز در ۲۴ تا ۲۸ هفتگی انجام می‌گیرد. اگر BMI شما ۳۰ یا بیشتر است، پزشک در اولین ویزیت این آزمایش را برای شما در نظر می‌گیرد.

اگر نتیاج طبیعی باشد، احتمالا باید آزمایشات غربالگری بین هفته‌های ۲۴ و ۲۸ بارداری تکرار شود. اگر نتایج غیر عادی باشد، نیاز به آزمایشات بیشتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: درمان دیابت با کاهش وزن

سونوگرافی

معمولا این آزمایش بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ بارداری برای ارزیابی آناتومی کودک انجام می‌گیرد. نکته‌ای که در خصوص افراد چاق وجود دارد، این است که امواج سونوگرافی به راحتی به بافت چربی نفوذ نمی‌کنند. در این باره باید با پزشک خود مشورت داشته باشید.

غربالگری توقف تنفسی در خواب

این اختلال بسیار جدی است؛ چراکه، منجر به توقف تنفس به طور مکرر در خواب می‌شود. خانم‌هایی که در طی بارداری دچار آپنه می‌شوند، در معرض خطر ابتلا به مسمومیت بارداری و سایر عوارض خواهند بود.

احتمالا در اولین ویزیتی که دارید، ارزیابی‌هایی در این خصوص انجام می‌گیرد.

نکاتی که باید برای بارداری سالم در نظر داشته باشید

اگر BMI بالای ۳۰ دارید، باید با پزشک متخصص در این باره گفتگو کنید تا به وزن قابل قبولی برای بارداری برسید.

قبل از بارداری به پزشک مراجعه کنید؛

ویزیت‌های قبل از تولد در کنترل شرایط شما و کودک‌تان بسیار مهم و حیاتی است. در رابطه با هر بیماری از قبیل دیابت یا فشار خون بالا با پزشک خود گفتگو داشته باشید.

مراقبت‌های منظم قبل از تولد داشته باشید؛

ویزیت‌های منظم قبل از تولد این امکان را برای پزشک فراهم می‌کند تا هرگونه مشکلات احتمالی برای مادر و کودک را به موقع شناسایی کند و مادر تحت کنترل باشد.

رژیم غذایی سالم داشته باشید؛

برای داشتن رژیم غذایی سالم و جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد باید با متخصصین این امر مشورت داشته باشید. این نکته را به یاد داشته باشید که در بارداری به اسید فولیک، پروتئین، کلسیم، آهن و سایر مواد مغذی ضروری نیاز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: راهکارهای موثر برای کاهش وزن پس از بارداری

فعالیت ورزشی منظم داشته باشید؛

در رابطه با ورزش و فعالیت‌های بی خطر در بارداری مانند پیاده روی، شنا یا ایروبیک با پزشک خود مشورت داشته باشید تا اجازه انجام این موارد را به شما بدهد.

به موارد ممنوعه دقت داشته باشید.

اگر سیگار می‌کشید، باید از مصرف آن در بارداری خودداری کنید. علاوه بر این، مواردی مانند الکل و مواد مخدر نیز غیر مجاز هستند. قبل از شروع یا قطع هرگونه مصرف مکمل نیز با پزشک خود مشورت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.