چاقی در کودکان

چاقی در کودکان را جدی بگیرید

احتمالا متوجه این مسئله شده‌اید که آمار چاقی در کودکان در حال افزایش است. در واقع طبق آمارهایی که در این زمینه وجود دارد، مشخص شده که طی ۳۰ سال گذشته تعداد کودکان چاق دو برابر شده است.

به همین جهت ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای شما ذکر کنیم تا بتوانید از اضافه وزن و چاقی در کودک خود جلوگیری کنید. 

باید به کودک خود کمک کنید که فعال‌تر باشد و رژیم غذایی سالم‌تری داشته باشد تا منجر به اعتماد به نفس بیشتر او شود.

بر کاهش وزن کودک خود تمرکز نکنید

از آنجایی که کودکان همواره در حال رشد هستند، متخصصین توصیه می‌کنند که تکنیک و روش‌های خاصی را برای رژیم و کاهش وزن آنها در نظر نداشته باشند. 

در واقع اگر میزان مصرف کالری روزانه در کودکان محدود شود، از دریافت ویتامین‌ها، مواد معدنی و انرژی مورد نیاز کودکان جلوگیری می‌شود و در نهایت به رشد کودکان خلل وارد خواهد شد.

در عوض بهتر است عادت غذایی سالم را به فرزند خود بیاموزید یا با فوق تخصص جراحی چاقی در این امر مشورت داشته باشید.

کنترل چاقی در کودکان

غذاهای مغذی به کودک خود بدهید

وعده‌های غذایی سالم و کم چرب می‌تواند نیاز کودک شما را فراهم کند و همچنین باید به این وعده غذایی سالم عادت کنند. 

باید آنها را تشویق کنید که وعده‌های غذایی مغذی از جمله غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات، لبنیات و گوشت بدون چربی را مصرف کنند.

در هر وعده، غذای زیادی را برای کودک خود در نظر نگیرید

پرخوری کودکان می‌تواند آنها را مستعد چاقی کند؛ بنابراین، باید مراقب باشید که وعده غذایی به اندازه بخورند. هنگام پخت غذا نیز بهتر است از مرغ، گوشت بدون چربی یا ماهی استفاده کنید. همچنین برای پخت برنج یا ماکارونی نصف پیمانه را در نظر داشته باشید.

کودکتان را تشویق به فعالیت کنید

نتایج مطالعات انجام گرفته در این زمینه اینگونه بوده است که مدت زمان نشستن و بی تحرکی کودکان در روز نباید بیش از ۲ ساعت شود. 

به طور کلی کودک شما مدت کافی را وقت دارد که بدون فعالیت باشد و تکالیف خود را انجام دهد.

به همین جهت توصیه می‌شود سایر فعالیت‌هایی از جمله بازی‌های ویدئویی، تلویزیون و گشتن در اینترنت محدود کنید تا به فعالیت‌های فیزیکی بپردازد.

کودکان باید حداقل در طی روز یک ساعت فعالیت بدنی داشته باشند. چنین شرایطی می‌تواند شامل فعالیت‌های هوازی مانند دویدن، تقویت عضلات مانند ورزش ژیمناستیک و تقویت استخوان مانند طناب زدن باشد.

آمار چاقی در کودکان

از خرید خوراکی‌های زیاد و نگهداری آنها در خانه خودداری کنید

هرچه خوراکی‌های زیادی در خانه داشته باشید، کودک شما به همان نسبت تمایل بیشتری برای خوردن خواهد داشت. به همین جهت توصیه می‌شود یک الگوی سالم غذایی برای کودک خود در نظر داشته باشید.

گزینه‌های وسوسه انگیز ناسالم سرشار از کالری، حاوی قند و خوراکی‌های شور را خریداری نکنید. همچنین سعی کنید که مصرف نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه و آب میوه‌های مصنوعی را به حداقل برسانید.

چربی و شیرینی‌ها را محدود کنید

بچه‌ها نمی‌دانند که مصرف زیاد آب نبات و سایر شیرینی‌ها و غذاهای چاق کننده  کالری زیادی دارند و آنها را مستعد چاقی می‌کند؛ بنابراین، این شما هستید که باید مصرف اینگونه خوراکی‌ها را به حداقل برسانید.

هنگام غذا خوردن تلویزیون را خاموش کنید

بر اساس گفته کارشناسان بچه‌ها ممکن است هنگام تماشای تلویزیون غذای بیشتری بخورند. تحقیقات نشان داده است که هرچه کودکان بیشتر تلویزیون تماشا کنند، احتمال افزایش وزن در آنها بیشتر است.

به همین جهت به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که کودکان در اتاق خواب خود تلویزیون جداگانه‌ای داشته باشند.

جلوگیری از چاقی در کودکان

سبک زندگی سالم را به کودک خود آموزش دهید

زمانی که فرزند خود را از همان کودکی عادت بدهید تا غذاهای سالم مصرف کند و تحرک کافی داشته باشد، این عادت تا بزرگسالی نیز ادامه خواهد داشت. 

در واقع باید از همان ابتدا آنها را به مصرف مواد غذایی کم چرب و مغذی عادت دهید، همچنین آنها را تشویق کنید تا در خرید مواد غذایی سالم حق انتخاب داشته باشند.

بر اساس گفته کارشناسان کودکانی که دچار افزایش وزن و چاقی هستند، در معرض خطر بیماری‌هایی از جمله موارد زیر قرار خواهند گرفت:

  •  آسم
  • بیماری‌های قلبی
  • دیابت نوع ۲
  • اختلالات مرتبط با خواب

تغذیه سالم، ورزش منظم و کاهش زمان بی تحرکی در کودکان از بهترین راهکارهایی برای رفع چاقی یا جلوگیری از چاقی است.

اگر از همان کودکی این موارد رعایت نشود، قطعا کودکان دچار افزایش وزن می‌شوند و در بزرگسالی به دلیل بیماری‌هایی که دارند، مجبور به انجام راهکارهایی برای کاهش وزن از جمله اسلیو معده در کرج و بای پس معده در کرج خواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *