سن مناسب جراحی لاغری

عمل جراحی چاقی برای چه سنی مناسب است

عمل جراحی چاقی برای چه سنی مناسب است؟ سوال پرتکراری که افراد دارای اضافه وزن دارند! 

چاقی یکی از مشکلات مهم در سراسر جهان است که می‌تواند پیش زمینه‌ای برای ایجاد بیماری‌های خطرناک باشد. امکان ایجاد چاقی در هر گروه سنی وجود دارد. از افراد جوان گرفته تا افراد مسن ممکن است درگیر چاقی و اضافه وزن شوند.

نزدیک به ۴۰ درصد از افراد ۵۱ ساله و بالاتر دچار اضافه وزن هستند و ۱۷ درصد از کودکان و نوجوانان نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

معمولا به افراد پیشنهاد می‌شود که رژیم غذایی و تمرینات ورزشی منظمی داشته باشند تا بتوانند از اضافه وزن پیشگیری کنند و در صورت اضافه وزن، سعی بر کاهش وزن خود داشته باشند تا مبتلا به بیماری‌های خطرناک نشوند.

در صورت عدم کاهش وزن، با چنین راهکارهایی باید روش‌های موثرتری از جمله جراحی لاغری مانند اسلیو معده در کرج را در نظر داشته باشند.

اما یکی از سوالاتی که برای افراد پیش می‌آید، این است که در چه سنی می‌توانند جراحی لاغری را انجام دهند؟ در ادامه اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چاقی کیفیت زندگی افراد را در هر سنی کاهش خواهد داد. تحقیقات نشان می‌دهد که جراحی برای کاهش وزن می‌تواند موثرترین درمان برای افراد با افزایش وزن باشد.

اما، سوالی که در این مواقع مطرح می‌شود، این است که افراد بالای ۵۰ سال یا افراد زیر ۲۰ سال می‌توانند این عمل را انجام دهند یا خیر.

سن مناسب کودکان برای جراحی لاغری

حداقل سن انجام جراحی باریاتریک

کودکانی که دچار چاقی هستند، همانند بزرگسالان عوارض ناشی از آن را نیز تجربه خواهند کرد. در حقیقت امروزه شاهد وجود بسیاری از کودکان با اضافه وزن همراه با بیماری قلبی و سطح غیر طبیعی گلوکز هستیم.

کودکان چاق نسبت به سایر افراد بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات روانی مانند افسردگی و اعتماد به نفس پایین هستند، که همه این موارد می‌تواند کیفیت زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

خوشبختانه راهکارهایی مانند اسلیو و بای پس معده در کرج وجود دارد که می‌تواند منجر به کاهش وزن کودکان و نوجوانان شود. 

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که به دلیل چاقی و اضافه وزن دچار بیماری‌هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی بودند، پس از انجام جراحی و کاهش وزن، موفق به رفع این بیماری‌ها شدند و همچنین فشار خون بالا در ۸۰ درصد از این کودکان به حالت عادی بازگشت.

کودکان ۱۴ سال به بالا می‌توانند در صورت صلاحدید پزشک متخصص جراحی چاقی، عمل‌های چاقی را انجام دهند.

حداکثر سن برای انجام جراحی باریاتریک

نگرانی که معمولا برای جراحی چاقی در افراد با سن بالا وجود دارد، این است که آیا دچار عوارض ناشی از عمل می‌شوند یا خیر؟ 

بر اساس تحقیقات و بررسی‌هایی که در این خصوص انجام شده، جراحی چاقی برای افراد بالای ۵۰ سال روشی ایمن و امکان‌پذیر است.

با این حال باید این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل انجام این جراحی با سن بالا ممکن است کاهش وزن کمتری را نسبت به سایر افراد تجربه کنند و همچنین مشکلاتی مرتبط با کمبود مواد مغذی و ویتامین وجود داشته باشد که جای نگرانی ندارد با بررسی‌های پزشک قابل کنترل است.

به طور کلی این جراحی برای کاهش وزن جهت جلوگیری از عوارض احتمالی برای افراد انجام می‌گیرد تا عمر بیشتری را با داشتن زندگی سالم تجربه کنند.

حداکثر سن جراحی لاغری

آیا جراحی باریاتریک برای افراد بالای ۶۰ سال بی خطر است؟

مطالعاتی که اخیرا انجام شده است، نشان می‌دهد که جراحی چاقی ممکن است برای آقایان و خانم‌های در سنین ۶۰، ۷۰ و ۸۰ سال بی‌خطر باشد. 

چاقی نه تنها می‌تواند کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد، بلکه کاهش وزن با عمل جراحی به روش جراحی می‌تواند به کاهش فشار خون بالا، بیماری قلبی و سکته در افرادی که دیابت را تجربه کرده‌اند، بسیار کمک کند.

با این حال بیماران باید از لحاظ جسمانی و بیماری‌های زمینه‌ای که دارند، توسط پزشک فوق تخصص جراحی چاقی در کرج بررسی شوند و در صورت داشتن شرایط لازم، این عمل برای بهبود کیفیت زندگی آنها انجام گیرد.

به طور کلی چه افرادی واجد شرایط برای انجام جراحی باریاتریک هستند؟

همانطور که گفته شد جراحی لاغری می‌تواند در کاهش وزن بیماران موثر باشد و منجر به بهبود کیفیت زندگی آنها شود، با این وجود جراحی یک موضوع جدی است که باید از تمامی جنبه‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

پزشکان این جراحی را تنها برای افرادی انجام می‌دهند که حداقل ۴۵ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. در واقع اندازه‌گیری با مقیاس BMI، واجد شرایط بودن افراد را تعیین می‌کنند.

افزایش وزن

در صورتی که بیماران BMI بالای ۴۰ داشته باشند، نشان‌دهنده چاقی شدید است و نیاز شدید آنها را به اینگونه عمل‌های جراحی نشان می‌دهد. 

در صورتی که بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و فشار خون بالا وجود داشته باشد، عمل جراحی به بیماران با BMI بالای ۳۵ سال توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.