کاهش وزن

کاهش وزن پس از زایمان

اغلب خانم‌هایی که زایمان می‌کنند برای کاهش وزن پس از زایمان با چالشی بزرگ روبه‌رو می‌شوند و تمایل دارند که هرچه سریع تر به وزن دلخواه خود برسند.

بازگشت به وزن نرمال پس از زایمان می‌تواند کمی‌ دشوار باشد؛ اما در صورتی که به نکات مهم و موثر در خصوص کاهش وزن پس از بارداری توجه داشته باشید، قطعا شاهد نتیجه خوبی خواهید بود.

علاوه بر راهکارهای غیر جراحی، برخی از روش های ایمن و موثر مانند اسلیو معده در کرج نیز وجود دارد که به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد.

 1. اهداف واقع بینانه داشته باشید

انتظار نداشته باشید که طی مدت کوتاهی وزن زیادی کم کنید. باید همراه با انجام راهکارهای کاهش وزن، صبر نیز داشته باشید.

مطالعاتی که در این باره انجام گرفته است، نشان می‌دهد که ۷۵ درصد از خانم‌ها یک سال پس از زایمان، وزن بیشتری نسبت به قبل از بارداری داشته‌اند.

به همین جهت توصیه می‌شود پس از زایمان شروع به کاهش وزن کنید تا پس از مدتی به وزن دلخواه خود برسید.

 1. به کودک خود شیر دهید

متخصصین شیردهی را به مادران توصیه می‌کنند. شیردهی به نوزاد در شش ماه ابتدای زندگی فواید زیادی دارد که این موارد به شرح زیر است:

 • برای سیستم ایمنی کودک مفید بوده و همچنین حاوی آنتی بادی‌های مهمی است که به کودک شما کمک می‌کند تا با ویروس‌ها و باکتری‌ها مبارزه کند.
 • خطر ابتلا به بیماری در نوزادان کاهش پیدا می‌کند. در واقع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، خطر ابتلا به آسم، چاقی، دیابت نوع ۱، بیماری‌های تنفسی، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، بیماری‌های تنفسی، عفونت گوش و… به شدت کاهش می‌یابد.
 • خطر ابتلا به بیماری در مادر کاهش می‌یابد. در واقع افرادی که به کودک خود شیر می‌دهند، خطرات ابتلا به فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، سرطان سینه و سرطان تخمدان کمتر می‌شود.
 • از دیگر مزیت مهمی‌ که می‌توان برای شیردهی در نظر گرفت این است که مادران می‌توانند کاهش وزن پس از زایمان را با شیردهی تجربه کنند.

شیردهی برای کاهش وزن

 1. به میزان کالری دریافتی خود توجه داشته باشید

شمارش کالری به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید به چه میزان غذا خورده‌اید و اطمینان داشته باشید که به اندازه کافی کالری برای تامین انرژی خود دریافت کرده‌اید یا خیر.

به طور کلی به کارگیری از این تکنیک به شما کمک خواهد کرد تا میزان وعده‌های غذایی خود را کاهش دهید و روند خوبی برای کاهش وزن پس از زایمان داشته باشید.

 1. غذاهای سرشار از فیبر بخورید

باید برای کاهش وزن پس از زایمان غلات و سبزیجات سالم را در رژیم غذایی خود قرار دهید. ثابت شده که مصرف غذاهای سرشار از فیبر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

در واقع فیبر با کاهش سرعت هضم و سطح هورمون گرسنگی به شما کمک می‌کند تا طی مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید.

 1. پروتئین‌های سالم مصرف کنید

بر اساس تحقیقات انجام شده، قرار دادن پروتئین در رژیم غذایی به شما در افزایش متابولیسم کمک می‌کند، اشتها را کاهش می‌دهد و در نهایت دریافت کالری شما نیز کمتر خواهد شد.

مطالعات نشان می‌دهد که پروتئین نسبت به سایر مواد غذایی، به انرژی بیشتری برای هضم غذا احتیاج دارد که در نهایت منجر به سوزاندن کالری می‌شود.

منابع معتبر نشان می‌دهد که پروتئین با افزایش هورمون سیری و کاهش هورمون گرسنگی گرلین باعث سرکوب اشتها می‌شود. هرچه هورمون‌های گرسنگی کمتر باشد، به طبع اشتهای کمتری برای غذا خوردن دارید که منجر به کاهش وزن پس از زایمان می‌شود.

کاهش وزن پس از بارداری

 1. از مصرف قند و کربوهیدرات‌های تصفیه شده خودداری کنید

قند کربوهیدرات‌های تصفیه شده کالری بالا و مواد مغذی کمی‌ دارند که مصرف آنها توصیه نمی‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند، که مصرف این موارد منجر افزایش وزن، بیماری‌های قلبی، دیابت، برخی از سرطان‌ها و… می‌شود. مواد غذایی سرشار از قند به شرح زیر است:

 • نوشیدنی‌های شیرین
 • هر نوعی از شکر تصفیه شده
 • آرد سفید
 • آبمیوه
 • کیک‌ها
 • بیسکوییت
 • انواع شیرینی

هنگام تهیه هر مواد غذایی به برچسب مواد غذایی توجه داشته باشید. اگر حاوی قند بالایی است، از خرید آن صرف نظر کنید.

 1. از مصرف غذاهای فراوری شده خودداری کنید

غذاهای فراوری شده اغلب سرشار از قند، چربی‌های ناسالم، نمک و کالری هستند که با مصرف این موارد، کاهش وزن پس از بارداری را با مشکل مواجه می‌کند. این دسته از غذاها و مواد غذایی سالم به شرح زیر است:

 • فست فودها
 • غذاهای بسته‌بندی شده
 • چیپس
 • کلوچه
 • آب نباب
 • غذاهای آماده
 • و…

باید این دسته از مواد غذاهای فراوری شده را با مواد غذایی سالم جایگزین کنید.

 1. از مصرف الکل خودداری کنید

الکل از دیگری مواردی است که مانع کاهش وزن می‌شود و ممکن است باعث تجمع چربی در برخی از قسمت‌های بدن شما از جمله چربی شکم شود.

به همین جهت برای کاهش وزن پس از زایمان، باید از مصرف الکل خودداری کنید. خانم‌هایی که چربی در شکم خود دارند و قادر به آب کردن چربی شکم نیستند، می‌توانند با راهکارهایی مانند ابدومینوپلاستی در کرج شکم صاف داشته باشند.

رژیم غذایی بعد از بارداری

 1. آب کافی بنوشید

نوشیدن آب کافی برای هر فردی که قصد کاهش وزن دارد، بسیار مهم است. نوشیدن آب ممکن است احساس سیری را در شما افزایش دهد و منجر به تحریک متابولیسم در شما شود و در نهایت کاهش وزن داشته باشید.

با این حال برخی از محققان موافق ارتباط این موارد نیستند. به طور کلی شکی نیست که برای خانم‌های شیرده، هیدراته ماندن بدن برای شیردهی بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.