جلوگیری از افزایش وزن

جلوگیری از افزایش وزن با افزایش سن

افزایش وزن با افزایش سن برای بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد. داشتن وزن متناسب در هر سنی بسیار حائز اهمیت است؛ اما، کاهش وزن با افزایش سن بسیار دشوار می‌شود. 

در واقع در سن جوانی به راحتی می‌توانید کالری بسوزانید و وزن اضافی خود را با یک رژیم غذایی مناسب کاهش دهید.

جلوگیری از افزایش وزن با افزایش سن دشوار می‌شود؛ با این حال راهکارهایی موثر وجود دارد که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد.

در صورتی که به هیچ روشی قادر به کاهش وزن نباشید، راهکارهای ایمنی مانند اسلیو معده در کرج و بای پس معده وجود دارد که به راحتی می‌توانید کاهش وزن سریع را تجربه کنید.

نکاتی که باید به آنها توجه داشته باشید:

  • بیشتر از آنچه که می‌خورید یا می‌نوشید باید کالری بسوزانید.
  • سبزیجات، میوه‌ها، ماهی، غلات، حبوبات و لبنیات کم چرب یا بدون چربی بیشتری مصرف کنید. همچنین گوشت و مرغ بدون چربی استفاده کنید.
  • از مواد غذایی سرشار از کالری مانند قندها و مواد غذایی فاقد ارزش غذایی خودداری کنید.
  • از رژیم‌هایی سختی که امروزه بسیاری از افراد برای کاهش وزن پیشنهاد می‌دهند، خودداری کنید؛ چرا که، نمی‌توانید طی طولانی مدت به این گونه رژیم‌ها پایبند باشید.

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که در جلوگیری از افزایش وزن با افزایش سن با مشکل روبرو شدید، در ادامه با ما همراه باشید تا نکاتی برای کاهش وزن ذکر کنیم:

برای جلوگیری از افزایش وزن با افزایش سن، خود را قوی نگه دارید

با افزایش سن توده عضلانی زیادی را از دست می‌دهید. با انجام تمرینات قدرتی می‌توانید این عضلات از دست رفته را جبران کنید. از دستگاه‌های وزنه برداری در باشگاه استفاده کنید.

همچنین برای افزایش مقاومت بدن می‌توانید تمریناتی مانند یوگا یا پیلاتس را انجام دهید. متخصصین معتقدند مهم‌ترین نکته‌ای که در خصوص سوزاندن کالری بیشتری وجود دارد، حفظ توده عضلانی است.

جلوگیری از افزایش وزن

پروتئین بیشتری مصرف کنید

از آنجایی که با افزایش سن در معرض خطر از دست دادن توده عضلانی هستید، باید مطمئن باشید که رژیم غذایی شما شامل حدود یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزنی که دارید، باشد.

علاوه بر این، با مصرف پروتئین طی مدت طولانی‌تری سیر می‌مانید. به همین جهت یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند به شما در جلوگیری از افزایش وزن با افزایش سن کمک کند.

مواد غذایی مانند تخم مرغ کامل، گوشت گاو، ماهی و… منابع خوبی از پروتئین هستند که می‌توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید.

بدن خود را هیدراته نگه دارید

با افزایش سن ممکن است متوجه تشنگی خود نشوید، به همین جهت توصیه می‌شود حتی زمانی که احساس تشنگی نیز ندارید به مقدار کافی آب بنوشید.

باید در طول روز ۸ لیوان آب بخورید. همچنین در مصرف مواد غذایی روزانه خود مواردی را قرار دهید که سرشار از آب باشند به طور مثال مواد غذایی سالم مانند خیار یا گوجه فرنگی سرشار از آب هستند.

در صورتی که بدن شما کم آب باشد، می‌توانید از رنگ ادرار خود متوجه شوید. ادرار کم رنگ نشانه این است که بدن شما آب کافی دارد و زرد پر رنگ نشانه کم آبی بدن است و باید آب بیشتری طی روز بنوشید.

متابولیسم بدن خود را افزایش دهید

یکی دیگر از نکاتی که باید برای جلوگیری از افزایش وزن، با افزایش سن در نظر داشته باشید، متابولیسم است. باید وعده‌های غذایی و میان وعده‌های به تعداد زیاد اما کم حجم مصرف کنید.

نباید بیش از ۳ ساعت بدون غذا خوردن بمانید. با افزایش سن متابولیسم بدن نیز کُند می‌شود. حال اگر به خود گرسنگی بدهید، متابولیسم کندتر عمل خواهد کرد.

ممکن است نسبت به دوران نوجوانی به کالری کمتری نیاز داشته باشید. در صورتی که به همان عادت جوانی غذا بخورید، قطعا افزایش وزن خواهید داشت.

تقویت عضلات

از مصرف الکل خودداری کنید

حتما باید به عادت‌هایی که دارید، توجه داشته باشید تا بتوانید جلوگیری از افزایش وزن با افزایش سن را تجربه کنید.

به طور مثال اگر عادت به مصرف الکل دارید، حتما باید این عادت غلط را کنار بگذارید. یک لیوان آبجو یا شراب ۱۵۰ کالری دارد و اگر به طور مکرر بنوشید، قطعا دچار افزایش وزن خواهید شد.

علاوه بر این، مصرف الکل شما را گرسنه می‌کند، به همین جهت در حین نوشیدن الکل، میل بیشتری به غذا خوردن خواهید داشت.

نباید استرس داشته باشید

در صورتی که به دلیل مشکلات دچار استرس و اضطراب باشید، بیشتر در معرض خوردن غذاهای ناسالم قرار می‌گیرید و رفع چربی در بدن را دشوار می‌کند.

تمرینات زیر را برای کنترل استرس امتحان کنید: 

  • یوگا
  • تنفس عمیق
  • مدیتیشن
  • پیاده روی
  • کتاب خواندن 

راهکارهای کاهش استرس برای هر فردی می‌تواند متفاوت باشد، هر راهکاری که شما را آرام می‌کند، انجام دهید تا بتوانید جلوگیری از افزایش وزن با افزایش سن داشته باشید.

اگر با انجام این راهکارها موفق به کاهش وزن نشدید، باید به فوق تخصص جراحی چاقی مراجعه کنید تا بهترین روش مانند بای پس معده در کرج را برای شما انجام دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.