The importance of protein intake

اهمیت مصرف پروتئین در لاغری

در این مقاله قصد داریم که در مورد اهمیت مصرف پروتئین در لاغری صحبت کنیم. پروتئین تنها ماده مغذی است که می‌تواند به کاهش وزن و داشتن ظاهری خوش اندام‌تر کمک کند. 

مصرف زیاد پروتئین منجر به افزایش متابولیسم می‌شود، اشتها را کاهش می‌دهد و چندین هورمون تنظیم کننده را تغییر خواهد داد.

به‌طور کلی این ماده مغذی در کاهش وزن و چربی شکم کمک می‌کند. جهت بررسی دقیق‌تر از مصرف پروتئین و تاثیر آن در لاغری در ادامه مقاله توضیحات بیشتری به شما خواهیم داد.

پروتئین منجر به تغییر چندین هورمون تنظیم کننده می‌شود

وزن شما توسط مغز، به خصوص در قسمت هیپوتالاموس تنظیم می‌شود. برای اینکه مغز زمان و مقدار خوردن را تعیین و مشخص کند، اطلاعات مختلفی را پردازش خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین مواد غذایی برای لاغری

مصرف پروتئین منجر به افزایش میزان سیری یا کاهش اشتها می‌شود. همچنین هورمون گرسنگی که «گرلین» نام دارد را کاهش می‌دهد. 

به همین جهت توصیه می‌شود که کربوهیدرات و چربی را با پروتئین جایگزین کنید تا هورمون گرسنگی کاهش پیدا کند و هورمون سیری افزایش یابد.

هضم پروتئین منجر به سوختن کالری می‌شود

پس از غذا خوردن، مقداری از کالری برای هضم غذا و متابولیسم استفاده می‌شود. به این مصرف کالری اثر گرمایی غذا می‌گویند. 

حال پروتئین گرمازایی بسیار بالاتر نسبت به مواد مغذی و غذاهای دیگر دارد. بنابراین، با مصرف پروتئین می‌توان سوخت و ساز بدن را افزایش داد.

پروتئین منجر به سوزاندن کالری بیشتر می‌شود

به‌دلیل اثرات گرمایی بالایی که پروتئین دارد، مصرف بیشتر آن باعث افزایش متابولیسم می‌شود. این امر منجر به آن می‌شود که کالری بیشتری در طول شبانه روز بسوزانید. 

در حقیقت افرادی که پروتئین مصرف می‌کنند در طول روز ۸۰ تا ۱۰۰ کالری می‌سوزانند. به طور کلی این نوع رژیم غذایی برای لاغری منجر به افزایش متابولیک در بدن می‌شود.

پروتئین منجر به کاهش اشتها و کالری مصرفی می‌شود

مصرف پروتئین باعث کاهش گرسنگی و اشتها می‌شود. در حقیقت زمانی که مصرف پروتئین را افزایش می‌دهید، کالری کمتری مصرف خواهید کرد. 

رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا بسیار اشباع هستند؛ بنابراین، در مقایسه با رژیم‌های کم پروتئین، منجر به کاهش گرسنگی و اشتها می‌شود.

بیشتر بخوانید: چند روش برای کاهش اشتها

پروتئین میل به مصرف میان وعده در اواخر شب را کاهش می‌دهد

ولع مصرف غذا بدترین دشمن رژیم غذایی است. در حقیقت تمایل داشتن به مصرف میان وعده یا وعده غذایی زیاد از عامل اصلی شکست در رژیم غذایی است. 

مشکل مهم دیگری که وجود دارد، این است افرادی که بیشتر دچار اضافه وزن می‌شوند، آخر شب هوس میان وعده می‌کنند.

این کالری بر تمام کالری‌هایی که در طول روز می‌خورند افزوده می‌شود. مصرف پروتئین تاثیر مهمی در هوس و اشتیاق مصرف میان وعده هنگام شب دارد.

پروتئین منجر به کاهش وزن می‌شود

داشتن رژیم غذایی با پروتئین بالا می‌تواند منجر به کاهش وزن شود حتی بدون اینکه نیاز داشته باشید میزان کالری را بشمارید. 

همچنین افرادی که پروتئین بیشتری مصرف کنند، چربی کمتری در شکم و اطراف اندام‌های خود خواهند داشت.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که کاهش وزن تنها نکته مهم و اصلی نیست، بلکه مهم‌تر از آن، ثابت نگهداشتن وزن ایده آل و متناسب در طولانی مدت خواهد بود.

در کلینیک چاقی و زیبایی البرز می‌توانید در ضمن انجام کلیه جراحی های چاقی در کرج، رژیم غذایی متناسب خود را دریافت کنید.

پروتئین به جلوگیری از دست دادن عضلات و کاهش متابولیک کمک می‌کند

هنگام کاهش وزن تمامی افراد قصد دارند که تنها چربی خود را کاهش دهند؛ اما، تنها چربی سوزانده نمی‌شود گاهی توده عضلانی نیز کاهش پیدا می‌کند. 

از دست دادن عضله یک عارضه جانبی برای کاهش وزن است که اغلب افراد نگران این موضوع هستند. از دیگر عوارض کاهش وزن، کاهش سرعت متابولیسم است. 

حال اگر پروتئین زیادی را در رژیم غذایی خود قرار دهید، به کاهش از دست دادن عضلات کمک می‌کند و میزان متابولیسم بدن شما نیز بیشتر می‌شود.

همراه با مصرف پروتئین باید تمرینات قدرتی را نیز انجام دهید تا منجر به کاهش از دست دادن عضلات شود.

مواد غذایی سرشار از پروتئین

افزایش پروتئین در رژیم غذایی امری ساده است. تنها باید از غذاهایی که غنی از پروتئین هستند، مصرف کنید. مواد غذایی سرشار از پروتئین شامل موارد زیر است:

  • گوشت؛ مرغ، بوقلمون، گوشت گاو بدون چربی و …
  • ماهی؛ ماهی قزل آلا، ساردین و..
  • تخم مرغ؛
  • لبنیات؛ شیر، پنیر، ماست و غیره
  • حبوبات؛ نخود، عدس، لوبیای قرمز و…

کلام آخر

پروتئین ساده‌ترین و خوشمزه‌ترین روش برای کاهش لاغری است. هنگام مصرف پروتئین هیچ محدودیتی در شمارش کالری ندارید. در حقیقت با در نظر گرفتن این رژیم غذایی می‌توانید لاغر شوید و از افزایش وزن جلوگیری کنید. 

اما اگر رعایت رژیم غذایی شما را به هدف خود نرساند، می‌توانید روش‌های جراحی اسلیو معده در کرج یا جراحی بای پس معده در کرج امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *