افتادگی سینه

علت افتادگی سینه چیست و چه درمانی دارد

افتادگی سینه از تغییرات رایج در اکثر خانم‌هاست که در اغلب مواقع با افزایش سن چنین مشکلی ایجاد می‌شود. چنین تغییری کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

دلایل زیادی علاوه بر افزایش سن در افتادگی سینه نقش دارند که با اطلاع از آنها می‌توانید در جلوگیری و درمان این عارضه اقدام کنید.

سینه‌ها شکل و اندازه متفاوتی دارند و ممکن است که در طول زمان تغییر کنند. با وجود اینکه تغییراتی که در سینه ایجاد می‌شود، خطرناک نیست اما باعث کاهش اعتماد به نفس و تاثیر بر کیفیت زندگی افراد می‌شود.

در این مواقع می‌توانید با مراجعه به پزشک فوق تخصص جراحی چاقی در کرج افتادگی سینه را درمان کنید. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره خواهیم داد.

علت افتادگی سینه

همانطور که گفتیم معمولا به دلیل افزایش سن، رباط‌های سینه که به عنوان رباط کوپر شناخته می‌شود، در طول زمان کشیده خواهند شد. 

چنین حالتی به دلیل گرانش زمین رخ می‌دهد؛ اما دلایل احتمال زیاد دیگری نیز وجود دارد. دلیل قطعی که منجر به افتادگی سینه می‌شود:

 • افزایش سن
 • کمبود کلاژن
 • جاذبه زمین
 • کمبود استروژن
 • شاخص توده بدنی بالا
 • بزرگ بودن اندازه سینه ها
 • یائسگی
 • بارداری چند قلو
 • کاهش وزن سریع یا افزایش وزن
 • مصرف سیگار

از دیگر دلایل احتمالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیردهی
 • عدم استفاده از لباس زیر
 • استفاده از لباس زیر نامناسب

علت افتادگی سینه

 

از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست به دنبال افزایش سن، از شایع‌ترین مواردی است که می‌تواند منجر به افتادگی سینه شود. 

عامل مهم دیگر مرتبط با سیگار کشیدن است که روند پیری را تسریع می‌کند و در نتیجه باعث افتادگی سینه‌ها خواهد شد.

تغییرات سریع وزن قبل و پس از بارداری نیز می‌تواند از دیگر مورد موثر باشد. همچنین اگر سینه‌های بزرگی داشته باشید، احتمال تاثیرگذاری جاذبه در افتادگی آن بیشتر خواهد بود.

در خصوص شیردهی نیز باید بگوییم هیچ منبع معتبری در رابطه با اینکه شیردهی قطعا منجر به افتادگی سینه می‌شود، وجود ندارد.

چگونه می‌توان افتادگی سینه را درمان یا از آن جلوگیری کرد؟

برای اینکه بتوانید این عارضه را درمان یا حتی از آن جلوگیری کنید، خوشبختانه نکات زیادی در این باره وجود دارد که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد.

باید وزن نرمال و ثابتی داشته باشید

حتما نیازی به افزایش یا کاهش وزن زیادی ندارید، تنها باید وزن خود در محدوده سالم، ثابت نگه دارید. ثابت نگه داشتن وزن به شما کمک می‌کند تا از افتادگی و شل شدگی سینه جلوگیری شود.

از لباس زیر مناسب و راحت استفاده کنید

استفاده از سوتین مناسب بسیار مهم است، به خصوص زمانی که در حال دویدن و تمرینات ورزشی هستید.  سوتینی با کاپ‌های قالبی حرکات سینه‌ها را کاهش می‌دهد. 

مطالعه‌ای نشان داد که حرکت سینه به دنبال انجام تمرینات ورزشی منجر به کشش و افتادگی می‌شود، اما نیاز به بررسی‌های بیشتری است.

زمانی که ورزش نمی‌کنید، لزوما نیازی به استفاده از لباس زیر نیست. در واقع پوشیدن نوع نامناسب، بدتر از استفاده نکردن از لباس زیر است.

از مصرف سیگار خودداری کنید

سیگار منجر به تسریع روند پیری می‌شود. همچنین با افزایش سن، بافت‌ها از جمله رباط‌های سینه استحکام لازم را ندارند. با مصرف سیگار، الاستین از بین می‌رود. 

الاستین پروتئینی است که به انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کند. در نتیجه با از بین رفتن الاستین روند پیری تسریع می‌شود.

آزمایش هورمونی دهید

کاهش هورمون استروژن که در یائسگی ایجاد می‌شود، ممکن است با کاهش کلاژن همراه باشد. با انجام راهکارهایی سالم برای افزایش سطح استروژن، شکل و فرم سینه‌ها بهبود پیدا می‌کند.

حتما قبل از اقدام برای افزایش سطح استروژن در این باره با پزشک مشورت داشته باشید.

درمان افتادگی سینه

تمرینات ورزشی مرتبط با سینه را انجام دهید

می‌توانید با انجام تمرینات مخصوص، عضلات سینه را تقویت کنید. برخی تمرینات اختصاصی برای سینه وجود دارد که به استحکام سینه‌ها کمک می‌کند.

جراحی زیبایی

گاهی ممکن است هیچ یک از روش‌های غیر جراحی برای درمان افتادگی سینه موثر نباشند. در این مواقع پزشک با انجام عمل جراحی لیفت سینه، ظاهری زیباتر ایجاد خواهد کرد.

هدف از لیفت سینه یا ماستوپکسی بالا بردن سینه و برداشتن پوست اضافی است تا سینه‌های شما از حالت افتادگی خارج شوند.

لیفت سینه اندازه بافت سینه را تغییر نخواهد داد؛ بنابراین افرادی که سینه‌های بزرگ دارند، ممکن است نیاز به انجام عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی در کرج داشته باشند.

برخی از جراحان برای کاهش افتادگی و بزرگ‌تر کردن سینه، انجام پروتز سینه را پیشنهاد می‌دهند. در واقع بسته به شرایط فرد ممکن است به هر دو عمل لیفت و پروتز نیاز داشته باشد.

کلام آخر

افتادگی سینه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مواردی از جمله شیردهی، عدم استفاده از سوتین و… از عواملی غیر اثبات شده و تنها موارد احتمالی هستند.

از موارد اصلی و تاثیرگذار که در افتادگی سینه نقش دارند، می‌توان به افزایش سن، بارداری، مصرف سیگار، تغییرات هورمونی و… اشاره کرد.

همانطور که گفتیم راهکارهای درمانی زیادی برای رفع افتادگی سینه وجود دارد که از موثرترین روش‌ها لیفت سینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *