کندی کاهش وزن

علت کندی کاهش وزن چیست

روند کندی کاهش وزن یکی از مسائل ناراحت‌کننده برای افرادی است که در حال کاهش وزن هستند. همه افراد چاق قصد دارند طی مدت کوتاهی کاهش وزن داشته باشند. 

باید این نکته را در نظر داشته باشید که یک شبه دچار افزایش وزن نشده‌اید که حالا بخواهید طی مدت کوتاهی کاهش وزن را تجربه کنید.

به طور کلی کارشناسان بر این باورند که کاهش وزن هفتگی بین نیم تا یک کیلوگرم امکان‌پذیر و قابل قبول است. شاید برخی تصور کنند که این میزان بسیار کم است؛ اما، کاهش وزن خوب و قابل قبولی است.

در صورتی که کاهش وزن سریعی داشته باشید، نه تنها چربی بلکه بافت‌های بدون چربی مانند ماهیچه‌ها نیز دچار کاهش وزن می‌شوند.

به افرادی که دچار کندی کاهش وزن شده‌اند یا به‌طور کلی قادر به کاهش وزن نیستند، پیشنهاد می‌شود که به فوق تخصص جراحی چاقی در کرج مراجعه کنند.

در ادامه عوامل موثر در کندی کاهش وزن را برای شما ذکر خواهیم کرد.

وزن فعلی شما

شاخص توده بدنی فعلی شما تعیین‌کننده میزان متابولیسم یا تعداد کالری‌هایی است که طی روز می‌سوزانید.

هرچه وزن شما بیشتر باشد، متابولیسم بیشتر می‌شود. جهت کاهش وزن باید کالری کمتری در روز نسبت به کالری که می‌سوزانید، مصرف کنید.

به طور مثال فردی که ۱۳۰ کیلوگرم وزن دارد و ۲۸۰۰ کالری طی روز می‌سوزاند، باید کالری مصرفی خود را کاهش دهد تا سریع‌تر وزن کم کند. در صورت رعایت این نکات دچار کندی کاهش وزن می‌شوید.

اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند، مصرف کالری روزانه را کمتر از ۱۲۰۰ کاهش ندهید.

عدم مصرف آب کافی

سبک زندگی شما

هرچه افراد تغییرات سالم‌تری در زندگی خود داشته باشند، به راحتی می‌توانند وزن کم کنند. در واقع اگر تغییراتی در عادات غذایی، سطح فعالیت، نحوه خواب و کنترل استرس داشته باشید، در کاهش وزن تاثیر خواهد گذاشت. در غیر این صورت افراد کندی کاهش وزن را تجربه خواهند کرد.

میزان پایبندی شما در کاهش وزن

بیشتر افراد در ابتدای رژیم، سریع وزن کم می‌کنند. علاوه بر این میزان تغییراتی که می‌توانند در چند روز و هفته‌های اول در برنامه کاهش وزن خود داشته باشند، در میزان کاهش وزن تاثیرگذار است.

همانطور که گفتیم با کاهش وزن، متابولیسم شما نیز کاهش می‌یابد و روند کاهش وزن قطعا کندتر می‌شود.

در این مواقع افراد انگیزه خود را برای پایبندی به تغییر سبک زندگی برای کاهش وزن از دست می‌دهد و این امر نیز می‌تواند منجر به تشدید کندی کاهش وزن شود.

همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید که کاهش وزن زیاد در ابتدای رژیم، به دلیل کاهش چربی نیست، بلکه به دلیل کاهش آب در بدن است.

اگر با رعایت این نکات موفق به کاهش وزن نشدید، به کلینیک البرز سرجری مراجعه کنید تا اقداماتی نظیر اسلیو معده در کرج در صورت صلاحدید پزشک انجام شود.

عملکرد هورمون در بدن و نقش آن در کندی کاهش وزن

هورمون‌ها نقش پیام‌رسان را در بدن دارند و به سلول‌ها آموزش می‌دهند که چه کاری باید انجام دهند یا چه کاری انجام ندهند.

این مورد در خصوص کاهش یا افزایش وزن نیز صدق می‌کند. تیروئید در برخی از افراد عملکرد غیر طبیعی دارد که باعث افزایش وزن خواهد شد.

به طور کلی عوامل هورمونی که می‌تواند بر میزان کاهش وزن تاثیر بگذارد، بسیار زیاد است. مورد دیگر مربوط به سندرم تخمدان پلی کیستیک است که باعث ایجاد عوارض زیادی از جمله افزایش وزن یا ایجاد کندی کاهش وزن خواهد شد.

بیشتر بخوانید: رابطه تخمدان پلی کیستیک با چاقی

در صورتی که مشکل هورمونی در روند سرعت کاهش وزن تاثیر گذاشته است، باید با پزشک خود در این باره مشورت داشته باشید.

عدم کاهش وزن

نوع تمرینات انتخابی

تمرینات هوازی منجر به سوزاندن کالری می‌شود و همچنین قلب شما را سالم‌تر نگه می‌دارد؛ اما، علاوه بر این مورد باید کمی تمرینات ورزشی برای عضله‌سازی انجام دهید.

زمانی که وزن کم می‌کنید، بخشی از کاهش وزن شما مربوط به وزن ماهیچه‌هاست. اگر کاهش وزن از ماهیچه‌ها باشد، متابولیسم شما نیز کمتر می‌شود و در نهایت افراد با کندی کاهش وزن روبه‌رو خواهند شد.

به همین جهت توصیه می‌شود حداقل دوبار در هفته تمرینات قدرتی انجام دهید تا اختلالی در روند کاهش وزن نداشته باشید.

ژنتیک شما

مهم‌ترین عاملی که می‌تواند بر روند کاهش وزن تاثیرگذار باشد، ژنتیک است. با این حال با تغییراتی که در سبک زندگی خود ایجاد می‌کنید و با مشورت با پزشک، می‌توانید به روند کاهش وزن خود سرعت ببخشید.

عادت خوابیدن

مدت زمان خوابیدن می‌تواند تفاوت زیادی در میزان متابولیسم و سرعت کاهش وزن شما ایجاد کند. افرادی که کمتر از ۷ ساعت در طول شبانه‌روز می‌خوابند، متابولیسم کندتری دارند.

این نکته را در نظر داشته باشید گاهی مدت زمان خواب مشکلی ندارد؛ اما، به دلیل عدم کیفیت می‌تواند بر متابولیسم تاثیرگذار باشد و هوس‌های غذایی در شما افزایش پیدا کند.

به طور مثال افرادی که دچار آپنه خواب هستند با مشکلات مرتبط با وزن مواجه‌اند. با درمان آپنه از کندی کاهش وزن جلوگیری می‌شود و افراد با سرعت بیشتری کاهش وزن را تجربه خواهند کرد.

سن شما

با افزایش سن، روند کاهش وزن کند می‌شود و کاهش وزن سخت‌تر خواهد شد. تغییرات هورمونی به دلیل افزایش سن نیز موثر هستند که عامل مهم آن از دست دادن توده عضلانی است که در طول فرایند پیری رخ می‌دهد.

ماهیچه‌ها نقش مهمی در میزان متابولیسم دارد. با این حال شما باید روند کندی کاهش وزن را با ورزش کردن، انجام تمرینات قدرتی و همچنین رژیم غذایی غنی از پروتئین جبران کنید.

تاثیر سن بر کاهش وزن

عدم مصرف آب کافی

نوشیدن آب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. در یک مطالعه ۱۲ هفته‌ای نشان داده شد، افرادی که نیم لیتر آب ۳۰ دقیقه قبل از غذا نوشیدند، ۴۴ درصد بیشتر از سایر افراد وزن کم کردند.

همچنین نشان داده شده است که آب آشامیدنی تعداد کالری سوزانده شده را ۲۴ تا ۳۰ درصد در یک دوره ۱.۳۰ ساعته افزایش می‌دهد.

اگر BMI بالای ۴۰ دارید باید به متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز راهکارهایی مانند بای پس معده در کرج را برای شما در نظر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.