مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی

خطرات مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی

خطرات مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی یکی از موارد مهمی است که باید از آن اطلاع داشته باشید و در صورت مصرف سیگار، برای ترک اقدام کنید.

سیگار کشیدن در هر شرایطی می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی شما داشته باشد. در خصوص جراحی چاقی باید بگوییم که مصرف تنباکو قبل و بعد از جراحی کاهش وزن احتمال عوارض را بیشتر می‌کند و روند بهبودی نیز طولانی‌تر خواهد شد.

اگر مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی ترک نشود، عوارض زیادی ناشی از جراحی رخ می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که خطر عوارض جراحی برای افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری دو برابر است.

 1. مشکلات ریوی از خطرات مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی

پس از هر جراحی ممکن است تنفس و سیستم ایمنی به خطر بیفتد؛ زیرا بدن در حال بهبود زخم‌هاست. اگر سیگاری هستید، قطعا ریه‌های کاملا سالمی ندارید و طبیعتا اکسیژن کافی به ریه‌ها نیز نمی‌رسد.

چنین شرایطی باعث می‌شود ریه‌ها توانایی کافی برای مبارزه با عفونت‌ها را نداشته باشند و در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی از جمله مشکلات تنفسی قرار بگیرید.

عوارض مصرف سیگار

 1. زخم‌های حاشیه‌ای (مارژینال اولسر)

ایجاد اولسر در بزرگسالان سیگاری بسیار شایع است؛ اما پس از جراحی چاقی خطر ابتلای آن دو چندان می‌شود. در یک فرد بالغ و سالم زخم‌ها به طور طبیعی با پمپاژ خون به معده بهبود پیدا می‌کند. 

از آنجایی که پس از جراحی معده کوچک‌تر شده است، جریان خون به معده محدود شده و در نتیجه بر بهبود زخم‌ها تاثیر می‌گذارد.

 1. لخته شدن خون از خطرات مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی

احتمال لخته شدن خون برای هر فردی پس از جراحی چاقی به دلیل کاهش گردش خون و کاهش فعالیت وجود دارد. در کمتر از ۱ درصد از بیماران گاهی لخته خون وارد ریه‌ها و قلب می‌شود و در نهایت منجر به آمبولی ریه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از آمبولی بعد از جراحی لاغری

در افراد سیگاری پمپاژ خون در بدن کاهش پیدا می‌کند و به‌طور قابل توجهی خطر لخته شدن خون پس از جراحی چاقی در مقایسه با افراد غیر سیگاری افزایش پیدا می‌کند.

 1. بهبود زخم و عفونت

عفونت ناشی از زخم جراحی یکی از خطرات مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی است. به طور کلی افراد سیگاری به دلیل انسداد عروق، جریان خون ضعیفی دارند. 

اگر خون اکسیژن کافی به محل زخم نرساند، روند بهبودی به‌طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ زیرا طی جراحی چاقی برش‌هایی وارد می‌شود که نیاز به ترمیم دارد. چنین حالتی منجر به عفونت می‌شود؛ چراکه اکسیژن منبع اولیه بهبود زخم است.

دلایل مهم دیگر دیگر برای ترک سیگار قبل از جراحی چاقی

همانطور که از خطرات مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی برای شما گفتیم، موارد مهم دیگری وجود دارد که خوب است بدانید:

 • افراد سیگاری پس از جراحی ۳۰ درصد بیش از سایر افراد دچار عوارض می‌شوند.
 • مصرف سیگار طی طولانی مدت توانایی کاهش وزن را کاهش می‌دهد و خطر عوارضی مانند ایجاد زخم در محل جراحی بیشتر می‌شود.
 • اگر طی چهار هفته قبل از عمل سیگار مصرف کنید، احتمال تعویق یا لغو عمل جراحی وجود دارد. برخی از جراحان به دلیل سختی روند بهبودی پس از جراحی‌، عمل جراحی لاغری را پیشنهاد نمی‌دهد.

اگرچه ممکن است ترک سیگار قبل از جراحی چاقی دشوار باشد؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که انجام عمل جراحی چاقی مثل اسلیو معده امید به زندگی را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سال افزایش می‌دهد.

افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری کمتر از ۱۰ سال امید به زندگی دارند؛ بنابراین به همه افرادی که چاقی هستند، توصیه م‌شود که سیگار را ترک کنند تا با انجام جراحی لاغری زندگی سالم‌تری را تجربه کنند.

توصیه هایی برای ترک سیگار

توصیه‌هایی برای ترک سیگار قبل از انجام جراحی لاغری

برای آنکه بتوانید قبل از جراحی سیگار را به راحتی ترک کنید به این نکات توجه داشته باشید:

 • جعبه‌های سیگار و زیرسیگاری را اطراف خود نگه ندارید.
 • از آنجایی که عادت داشتید که همیشه سیگار بر دهان خود بگذارید، باید سیگار را با مواردی مانند آدامس، نی، خلال دندان، هویج و… جایگزین کنید.
 • هدفی باید برای ترک سیگار تعیین و تاریخ شروع را مشخص کنید.
 • به اطرافیان خود بگویید که سیگار را ترک کرده‌اید، هرچه افراد بیشتری بدانند که شما در حال ترک سیگار هستید، مسئولیت‌پذیری شما بیشتر خواهد شد.
 • از هر موردی یا شرایطی که شما را وسوسه به کشیدن سیگار می‌کند باید خودداری کنید.
 • با مشورت پزشک داروهای ترک سیگار را برای ترک راحت‌تر و جلوگیری از خطرات مصرف سیگار قبل از جراحی چاقی، امتحان کنید.
 • توجه داشته باشید که ترک دخانیات ساده نیست و گاهی برخی از افراد مجدد سیگار مصرف می‌کنند. اگر چنین مشکلی برایتان پیش آمد، امید خود را از دست ندهید و دوباره روند ترک را شروع کنید.

مقالات مرتبط: علت ممنوعیت سیگار کشیدن بعد از جراحی لاغری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *