توقف کاهش وزن

علت توقف کاهش وزن چیست

توقف کاهش وزن را اکثر افراد در رژیم خود تجربه می‌کنند. بسیاری از افرادی که قصد کاهش وزن دارند، رژیم غذایی سالمی را برای خود در نظر می‌گیرند و تمرینات ورزشی را انجام می‌دهند و در اغلب مواقع موفق به کاهش وزن می‌شوند.

اما، ممکن است پس از مدتی متوجه توقف کاهش وزن شوند و در این مواقع فرد دچار پلاتو کاهش یا توقف کاهش وزن شده است. 

نباید ناامید شد و دست از تلاش کشید، توقف کاهش وزن طبیعی است. باید بررسی کنید که چه عواملی منجر به این موضوع شده است و سعی در اصلاح موارد داشته باشید.

منظور از پلاتو یا توقف کاهش وزن چیست؟

قرار گرفتن در پلاتو یا توقف کاهش وزن برای همه افرادی که قصد کاهش وزن دارند، رخ می‌دهد. در این مواقع شاید فرد برایش جای تعجب باشد، چرا با این که رژیم غذایی و تمرینات ورزشی را انجام می‌دهد، اما دچار استپ وزن شده است.

گاهی در برخی از افراد حتی رژیم غذایی کم کالری و تمرینات ورزشی منجر به کاهش وزن نمی‌شود. در این مواقع این دسته از افراد باید راهکارهای دیگر لاغری از جمله بای پس معده در کرج را در نظر داشته باشند.

استپ کاهش وزن

علت توقف کاهش وزن چیست؟

طی چند هفته ابتدایی که اقداماتی برای کاهش وزن انجام می‌دهید، کاهش وزن سریعی را شاهد هستید که کاملا طبیعی است. 

می‌تواند به این دلیل باشد که وقتی کالری دریافتی خود را کاهش می‌دهید، بدن ابتدا با آزاد کردن ذخایر گلیکوژن (نوعی کربوهیدراتی که در ماهیچه و کبد وجود دارد)، انرژی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

بخشی از گلیکوژن از آب تشکیل شده است؛ بنابراین، با سوزاندن گلیکوژن برای دریافت انرژی، آب آزاد می‌شود، در نهایت منجر به کاهش وزن خواهد شد.

اما، این تاثیر موقتی است. همچنین زمانی که بدن دچار کم آبی می‌شود، در کُند شدن روند کاهش وزن موثر است.

با کاهش وزن، مقداری عضله همراه با چربی نیز کاهش می‌یابد. وجود عضله به حفظ سرعت کالری سوزی یا متابولیسم کمک می‌کند. 

به همین جهت با کاهش وزن نیز متابولیسم کاهش پیدا می‌کند، در واقع نسبت به وزنی که دارید کالری کمتری سوزانده می‌شود.

زمانی که متابولیسم کندتر می‌شود، روند کاهش وزن نیز آهسته‌تر خواهد شد، حتی اگر طبق رژیم و فعالیتی که برای کاهش وزن دارید، پیش بروید.

زمانی که کالری‌های دریافتی با کالری‌هایی که می‌سوزانید برابر باشد، باعث توقف کاهش وزن خواهید شد. جهت کاهش وزن بیشتر، باید فعالیت بدنی خود را افزایش یا کالری مصرفی خود را کاهش دهید. 

استفاده از راهکاری که در ابتدا موثر بود، ممکن است در این مرحله تنها به حفظ وزن کمک کند؛ اما، منجر به کاهش وزن بیشتر شما نخواهد شد.

برای داشتن یک برنامه منظم و موثر باید به فوق تخصص جراحی چاقی در کرج مراجعه کنید.

چگونه استپ وزن را بشکنیم؟

زمانی که به توقف کاهش وزن رسیدید، باید بررسی کنید که آیا مایل به کاهش وزن بیشتر هستید یا خیر، در صورت تمایل باید برنامه جدیدی برای شروع مجدد کاهش وزن داشته باشید:

بررسی رژیم غذایی و فعالیت

مطمئن شوید که برنامه خود را با دقت انجام داده باشید. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که اجرایی نکردن برنامه کاهش وزن در برخی از مواقع می‌تواند منجر به توقف کاهش وزن شود.

کاهش کالری دریافتی

مصرف کالری روزانه خود را کاهش دهید؛ اما، نباید کالری دریافتی روزانه شما زیر ۱۲۰۰ باشد. کمتر از ۱۲۰۰ کالری طی روز برای جلوگیری از گرسنگی مناسب نیست و منجر به خطر پرخوری می‌شود.

اسلیو معده

افزایش مدت انجام تمرینات

توصیه می‌شود همه افراد به مدت ۳۰ دقیقه روزانه ورزش کنند؛ اما، افرادی که قصد کاهش وزن دارند، باید بیشتر از این مدت زمان ورزش کنند یا شدت تمرینات را افزایش دهند تا کالری بیشتری بسوزانند.

اضافه کردن تمرینات ورزشی مانند وزنه برداری جهت افزایش حجم عضلانی به شما در سوزاندن کالری بیشتر کمک می‌کند.

افزایش فعالیت‌های روزانه

منظور از فعالیت، تمرینات ورزشی نیست. به طور مثال باید در طول روز پیاده روی بیشتری داشته باشید و کمتر از ماشین استفاده کنید یا سعی کنید کارهای خانه را خودتان انجام دهید. هرگونه فعالیت به شما کمک می‌کند تا کالری بیشتری بسوزانید.

نکات نهایی

اگر تلاش شما برای غلبه کردن با توقف کاهش وزن موثر نبود، بهتر است با متخصصین مربوطه مشورت داشته باشید تا راهکار موثر یا برنامه‌ای جدید برای شما در نظر گرفته شود.

گاهی برخی از اقدامات لاغری از جمله اسلیو معده در کرج، پس از مدتی شما را به وزن دلخواه می‌رساند.

کاهش وزن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *