جلوگیری از اضافه وزن

سبزیجات مفید برای کنترل وزن

گاهی افراد پس از کاهش وزن، به دنبال راهکاری برای کنترل وزن خود هستند، مواد غذایی بسیاری برای کنترل وزن وجود دارد که یکی از موارد بسیار تاثیر گذار سبزیجات مفید برای کنترل وزن است.

سبزیجات از آن دسته مواد غذایی بسیار مفید و سالم است که همواره به افراد توصیه می‌شود. پس از اینکه اسلیو معده در کرج و بای پس معده انجام می‌دهید و به وزن نرمال و طبیعی می‌رسید، باید سعی در کنترل وزن خود داشته باشید. در ادامه مقاله سبزیجات مفید برای کنترل وزن را برای شما ذکر خواهیم کرد.

با مصرف این سبزیجاتی که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد، می‌توانید کاهش وزن را نیز تجربه کنید.

  1. اسفناج و سبزیجات برگ دار، از سبزیجات مفید برای کنترل وزن

اسفناج و سبزیجات برگ دار مانند کاهو، کلم پیچ و… می‌تواند به سوزاندن چربی کمک کند و مانع از افزایش وزن شود.

این دسته از سبزیجات حاوی منیزیم و ویتامین E هستند که به عملکرد متابولیسم و سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کنند.

از آنجایی که این سبزیجات کم کالری هستند، افراد دچار افزایش وزن نمی‌شوند و به راحتی نیز می‌توانند کاهش وزن داشته باشند.

به همین جهت توصیه می‌شود که اسفناج پخته شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

سبزیجات مفید برای کنترل وزن

  1. گل کلم

گل کلم از سبزیجات مفید برای کنترل وزن و سرشار از فیبر و ویتامین B است که منجر به تقویت سیستم ایمنی می‌شود. حاوی مواد مغذی است که فرد را در برابر سرطان محافظت می‌کند. همچنین منجر به کاهش وزن و حفظ وزن مطلوب می‌شود.

گل کلم حاوی آنتی اکسیدان است که رادیکال‌های آزاد را از بدن از بین می‌برد. همچنین این سبزیجات کاملا سیر کننده هستند که از خوردن مواد غذایی بدون ارزش غذایی و پرکالری جلوگیری خواهد شد.

  1. قارچ

قارچ از سبزیجات مفید برای کنترل وزن است که کالری بسیاری کمی‌ دارد. همچنین برای کاهش وزن و حفظ وزن مطلوب مناسب است.

قارچ سطح گلوکز اضافی در بدن را تنظیم می‌کند. علاوه بر این، سرشار از پروتئین و فیبر است که به بهبود متابولیسم در بدن کمک می‌کند.

  1. کدو تنبل

کدو تنبل دارای فیبر بالایی است و کالری کمی‌ دارد و یک نوع از سبزیجات عالی برای حفظ وزن طبیعی و همچنین کاهش وزن است. می‌توانید کدو تنبل را به سالاد اضافه کنید که یکی سبزیجات مفید برای کنترل وزن است.

  1. هویج

هویج در هر غذایی اشتها آور به نظر می‌رسد. هویج سرشار از ویتامین A و بتاکاروتن است که به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند.

هویج حاوی کالری کمی دارد که گزینه بسیار خوبی برای کاهش وزن و حفظ وزن مطلوب است. می‌توانید به صورت خام یا پخته مصرف کنید که از سبزیجات مفید برای کنترل وزن است.

هویج برای کاهش وزن

  1. مارچوبه از سبزیجات مفید برای کنترل وزن

مارچوبه یکی از سبزیجاتی است که به چربی سوزی کمک می‌کند. این مواد غذایی مفید حاوی فولات، فیبر و ویتامین‌هایی مانند K، A و C است.

همچنین حاوی ماده شیمیایی یا آلکالوئیدی آسپاراژین است که روی سلول‌ها تاثیر می‌گذارد و چربی را از بین می‌برد. می‌توانید این ماده غذایی خوشمزه را هنگام پخت سوپ به آن اضافه کنید.

  1. آووکادو

آووکادو سرشار از چربی است، چربی غیر اشباع سالم که برای قلب بسیار مفید است که شما را تا مدت طولانی سیر نگه می‌دارد؛ چراکه، روند هضم را کند می‌کند. 

به همین دلیل توصیه می‌شود برای ثابت نگهداشتن وزن خود همیشه سعی کنید آووکادو را در رژیم غذایی خود قرار دهید.  می‌توانید همیشه به سالاد به عنوان یکی از سبزیجات مفید برای کنترل وزن اضافه کنید.

  1. کدو سبز

با مصرف کدو سبز می‌توانید حجم زیادی از آن را با کالری بسیار کم مصرف کنید. کدو سبز سرشار از فیبر است. یک فنجان کدو سبز حلقه شده تنها ۲۰ کالری و ۳.۵ گرم کربوهیدرات دارد.

کدو سبز را می‌توانید در سالاد رنده یا به صورت بخارپز یا آب پز شده میل کنید.

  1. نخود سبز

نخود فرنگی حاوی نشاسته است، در واقع به این معنی که کربوهیدرات بیشتری نسبت به سبزیجات غیر نشاسته‌ای دارد. نخود سبز سرشار از فیبر و پروتئین است.

یک فنجان نخود فرنگی دارای ۸ گرم فیبر و ۸ گرم پروتئین است. پروتئین همانند فیبر باعث سیری می‌شود و به حفظ وزن نرمال کمک می‌کند. بدن برای هضم پروتئین در مقایسه با کربوهیدرات‌ها و چربی دو برابر کالری بیشتری می‌سوزاند.

 اسفناج و سبزیجات برگ دار

  1. خیار

بخش زیادی از خیار را آب تشکیل داده است که به هیدراته نگه داشتن بدن کمک می‌کند. دارای عناصر سم زدایی هستند که رادیکال‌های مضر که به سلول آسیب می‌رساند را از بین می‌برد.

همچنین خوردن خیار از آنجایی که سرشار از فیبر است شما را سیر نگه می‌دارد و میل به خوردن مکرر نخواهید داشت.

این نوع از سبزیجات حاوی فیبر و مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند که منجر به بهبودی متابولیسم می‌شود. این سبزیجات مفید برای کنترل وزن موثر هستند.

با مصرف رژیم غذایی متعادل که شامل سبزیجات است، بدن سالم و با وزنی متناسب باقی می‌ماند. همچنین گنجاندن این موارد به رژیم غذایی به کنترل بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند. 

سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان هستند که از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کند و سموم از بدن دفع خواهد شد. برای کاهش وزن یا کنترل وزن می‌تواند این سبزیجات را هنگام صبحانه مصرف کنید.

 اگر عملی مثل بای پس معده در کرج را انجام دهید،‌ پزشک یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و مواد مغذی برای شما در نظر خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *