افزایش وزن بعد از ازدواج

علت افزایش وزن بعد از ازدواج چیست

در اغلب مواقع شاهد این موضوع برای خودمان یا اطرافیان خود بوده‌ایم که آقایان و به ویژه خانم‌ها افزایش وزن بعد از ازدواج را تجربه می‌کنند. 

تحقیقات متعددی در این باره انجام گرفته که نشان می‌دهد که خطر افزایش وزن در زوج‌هایی که به تازگی ازدواج کرده‌اند، وجود دارد.

موارد بسیاری را شاهد بوده‌ایم که پس از گذشت چند ماه از ازدواج نسبت به قبل چاق‌تر شده‌اند. دلایل زیادی در چاقی و افزایش بعد از ازدواج نقش دارد که در ادامه مقاله به این موارد اشاره خواهیم کرد.

خوردن بیشتر وعده‌های غذایی در رستوران

آقا و خانمی‌ که به تازگی با یکدیگر ازدواج کرده‌اند، قصد دارند که زمانی زیادی را با یکدیگر بگذارنند و اوقات خوشی را سپری کنند. 

معمولا مدتی پس از ازدواج در اغلب مواقع برای غذا خوردن به رستوران می‌روند و کمتر غذاهای خانگی سالم را می‌خورند.

صرف غذا در بیرون یا رفتن به مهمانی به‌طور مکرر عادتی است که در بسیاری از زوجین مشاهده می‌شود. 

طی مدت نامزدی اکثر زوج‌ها به آنچه که می‌خورند توجهی ندارند به همین جهت طی سال اول، دچار افزایش وزن بعد از ازدواج می‌شوند.

اگر مراقب چاقی بعد از ازدواج نباشید، کاهش وزن پس از آن قطعا برای شما دشوار می‌شود، به طوری که حتی با فعالیت ورزشی و رژیم غذایی سالم قادر به کاهش وزن نیستید. 

یکی از راهکارهای موثری که در این موقع برای کاهش وزن به افراد توصیه می‌شود، جراحی لاغری از جمله اسلیو معده است.

چاقی بعد از ازدواج

شادی و خوشحالی پس از ازدواج

بعد از ازدواج بیشتر زوجین در پی آن هستند که رضایت یکدیگر را جلب کنند. یکی از مواردی که خانم‌ها طی این مدت ابتدایی ازدواج به آن اهمیت می‌دهند، تهیه غذا و نوشیدنی خوشمزه است. خانم‌ها به دنبال دستور غذایی خوشمزه و حتی گاهی به قیمت ناسالم و پرکالری بودن آنها هستند، به همین جهت با گذشت زمان متوجه افزایش وزن بعد از چاقی می‌شوند.

علاوه بر این مورد، پیشنهاد رستوران رفتن‌های مکرر از سوی آقا نیز عاملی موثر در چاقی است. هنگام آشپزی علاوه بر خوشمزه بودن غذاها باید به انتخاب مواد غذایی سالم نیز توجه داشته باشید.

آرامش پس از ازدواج

زوجین در اغلب مواقع پس از ازدواج آرامش بیشتری را تجربه می‌کنند. در واقع وجود امکانات رفاهی، سعی بر جلب رضایت یکدیگر و… باعث آرام بودن ابتدای زندگی زوج‌ها می‌شود. 

چنین آرامشی و لذت بردن از روزهای آغازین زندگی زناشویی از دیگر علل افزایش وزن بعد از ازدواج است.

سپری کردن زمان بیشتری در خانه

معمولا خانم و آقا قبل از ازدواج بیشتر اوقات خود را خارج از خانه سپری می‌کنند؛ اما پس از ازدواج ترجیح می‌دهند زمان بیشتری را در خانه سپری کنند.

این مورد نیز می‌تواند یکی از عوامل اصلی در بی تحرکی و ایجاد چاقی بعد از ازدواج باشد. این نکته را نباید فراموش کنید که در هر شرایطی باید فعالیت فیزیکی داشته باشید، در غیر این صورت با افزایش وزن، اقدام به کاهش وزن برای شما دشوار می‌شود.

برای گذراندن اوقات خود در کنار یکدیگر می‌توانید گاهی برای پیاده‎روی و قدم زدن به بیرون بروید و ساعاتی را به این صورت با یکدیگر بگذرانید. 

هرگونه بی توجهی به این موارد ساده شما را مستعد چاقی و افزایش وزن بعد از ازدواج می‌کند.

عدم فعالیت و چاقی پس از ازدواج

افزایش وزن در بارداری اول

اگر زوجین بلافاصله پس از ازدواج قصد بارداری داشته باشند، قطعا احتمال افزایش وزن برای خانم وجود دارد. 

در بارداری تمایل به مصرف غذاهای متنوع و بیشتری وجود دارد. در واقع مادران طی این مدت برای رفع هوس‌ها، خوراکی‌ و غذاهای زیادی می‌خورند که این عامل نیز در افزایش وزن موثر است.

با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که مقداری افزایش وزن در بارداری طبیعی است، در این خصوص باید با پزشک معالج خود صحبت کنید تا میزان نرمال افزایش وزن را بگوید.

سن یکی از عوامل مهم در افزایش وزن بعد از ازدواج

امروزه خانم‌ها بین ۲۸ تا ۳۰ سالگی ازدواج می‌کنند، در حالی که سن مناسب ازدواج بین ۲۲ تا ۲۶ سالگی است و پس از آن تغییرات زیادی در بدن رخ می‌دهد. 

مطالعات نشان می‌دهد که پس از ۳۰ سالگی سیستم متابولیسم کند می‌شود که یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش وزن پس از ازدواج است.

افزایش وزن در بارداری

راهکارهایی برای کنترل افزایش وزن بعد از ازدواج

نکاتی که می‌تواند از افزایش وزن بعد از ازدواج تا حدی زیادی جلوگیری کند به شرح زیر است:

  • اگر سلامتی و ظاهر شما بعد از ازدواج مهم است، باید در انتخاب گزینه‌های غذایی نهایت دقت را داشته باشید و رژیم غذایی سالم را برای خود در نظر بگیرید. هنگام آشپزی علاوه بر خوشمزه بودن غذا، به انتخاب مواد غذایی سالم نیز دقت داشته باشید.
  • برای اینکه زمان زیادی را کنار یکدیگر بگذرانید، به جای رستوران رفتن مکرر یا در خانه ماندن بهتر است تفریحاتی را برای خود در نظر بگیرید که فعالیت زیادی داشته باشید مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *