چاقی شکم

چرا چربی شکم آب نمی شود

زمانی که اغلب افراد رژیم غذایی و تمرینات ورزشی را شروع می‌کنند ممکن است در همان ابتدای کار متوجه آب شدن کمی از چربی‌های شکم بشوند. اما، پس از مدتی متوجه می‌شوند که بخشی از چربی‌های شکم با همان رژیم و ورزش از بین نمی‌رود.

گاهی برخی از موارد بدون اینکه خودتان آگاه باشید، می‌تواند در برطرف نشدن چربی شکم موثر باشد. در نهایت باید به این نکات دقت کنید و سعی در اصلاح این موارد داشته باشید تا شکمی صاف و بدون چربی داشته باشید.

از دیگر روش‌های سریع و ایمن عمل ابدومینوپلاستی در کرج، توسط فوق تخصص جراحی لاغری در کرج است که با انجام آن می‌توانید شکمی صاف و بدون چربی داشته باشید.

۱.‌ نوشابه می‌خورید

مصرف نوشابه یکی از عادت‌های بدی است که عوارض زیادی دارد و باعث ایجاد چربی و مانع از بین رفتن چربی در شکم می‌شود. 

تحقیقات نشان داده است افرادی که نوشابه مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که مصرف نمی‌کنند، چربی دور شکم بیشتری دارند.

تجمع چربی در شکم

۲. اکثر اوقات شام به بیرون می‌روید

مصرف شام خارج از منزل یکی از مواردی است که منجر به جلوگیری از آب شدن چربی شکم می‌شود. غذاهای بیرون نسبت به غذاهای خانگی چربی و نمک بیشتری دارند.

۳. عادت به گذراندن وقت در فضای مجازی دارید

ساعت‌ها استفاده از تلفن همراه شما را از زمانی که می‌توانید فعالیت داشته باشید، دور نگه می‌دارد. افرادی که قصد آب کردن شکم خود را دارند، باید فعالیت خود را بیشتر کنند.

۴. تمرین آگاهانه غذا خوردن را انجام نمی‌دهید

آگاهانه غذا خوردن برای خلاص شدن از چربی‌های شکم معجزه می‌کند. منظور از آگاهانه غذا خوردن این است که تنها روی غذای خود تمرکز داشته باشید. نباید حواستان به تلفن یا سایر وسایل دیگر باشد؛ چرا که، باعث پرخوری خواهد شد.

۵. پروتئین زیادی مصرف می‌کنید

با این حال که مصرف پروتئین یکی از مواردی است که باید در رژیم غذایی خود جای دهید؛ اما، مصرف بیش از حد آن برای شما مضر خواهد بود. به همین جهت یکی از مواردی که مانع آب شدن چربی شکم می‌شود مصرف پروتئین حیوانی است، باید از پروتئین‌های گیاهی بیشتری مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: عوامل موثر در ایجاد چربی شکم

۶. غلات کامل مصرف نمی‌کنید

عدم مصرف غلات کامل مانع رفع چربی‌های شکم می‌شود. غلات کامل به دلیل فیبر بالایی که دارند به کنترل وزن بدن کمک می‌کنند. 

مصرف فیبر به تنظیم دستگاه گوارش کمک می‌کند. همچنین ویتامین و مواد معدنی زیادی دارد که منجر به تناسب اندام شما می‌شود.

۷. به اندازه کافی سبزیجات مصرف نمی‌کنید

حتی اگر سالم‌ترین انتخاب را برای رژیم غذایی خود داشته باشید؛ اما، نبودن سبزیجات در بشقاب غذای شما، مانع از آب شدن چربی شکم می‌شود.

رژیم غذایی مناسب

۸. محدودیت مصرف کالری دارید

شاید برخی تصور کنند که هرچه جلوی خود را برای مصرف غذا بگیرند و شمارش کالری داشته باشند، کاهش وزن خواهند داشت و چربی شکم برطرف می‌شود که این طور نیست.

رژیم غذایی با محدودیت کالری می‌تواند به دلیل افزایش هورمون استرس کورتیزول، نتیجه عکس به همراه داشته باشد. 

این هورمون ذخیره‌کننده چربی به دلیل داشتن استرس روانی ناشی از خودداری مصرف غذا، افزایش پیدا می‌کند و مانع از آب شدن چربی شکم می‌شود.

۹. به اندازه کافی غذا نمی‌خورید

برخی از افراد به شدت خود را درگیر رژیم لاغری می‌کنند که تعداد کالری دریافتی روزانه خود را خیلی محدود کنند یا حتی برخی در طول روز سعی می‌کنند که هیچ غذایی نخورند.

داشتن چنین رژیم‌های خطرناکی متابولیسم را کُند می‌کند و باعث کاهش وزن کمتری می‌شود. در نهایت پس از مدتی متوجه می‌شوید که چربی شکم شما آب نمی‌شود.

راهکار دیگری که علاوه بر رژیم غذایی، گاهی به بیماران بر اساس شرایطی که دارند، توصیه می‌شود، عمل لیپوماتیک در کرج است که با انجام آن در نهایت اندامی ایده‌آل خواهید داشت.

باید سعی کنید حجم وعده‌های غذایی را کاهش دهید. اگر در بین وعده‌های غذایی گرسنه هستید، می‌توانید میان وعده‌های سالم مانند آجیل و میوه بخورید.

۱۰. لبنیات کم چرب یا بدون چربی مصرف می‌کنید

اگرچه لبنیات پرچرب کالری بیشتری نسبت به نوع کم چرب یا بدون چربی دارند؛ اما، در حقیقت انتخاب اشتباهی برای کاهش وزن نیست. 

محصولات لبنی پرچرب می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد؛ زیرا، نسبت به لبنیات بدون چربی یا کم چرب شما را طی مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌‎دارد و به بدن شما کمک می‌کند تا ویتامین‌های محلول در چربی که در بسیاری از محصولات لبنی غنی شده‌اند، جذب کند.

۱۱. آجیل نمی‌خورید

آجیل یک میان وعده عالی است. معمولا افرادی که رژیم دارند، تصور می‌کنند به دلیل چربی بالایی که آجیل دارد، باید از مصرف آن خودداری کنند.

اما در حقیقت اینطور نیست. آجیل به دلیل این که چربی‌های خوب و اسیدهای چرب امگا ۳ دارد، به کاهش وزن کمک می‌کنند.

۱۲. سه وعده غذایی زیاد در روز می‌خورید

اگر قصد کاهش سایز دور کمر خود را دارید، نباید سه وعده غذایی زیاد در طول روز مصرف کنید. در واقع باید با وعده غذایی مکرر اما کم، سعی در کاهش وزن خود داشته باشید. 

یکی از روش‌های کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن انجام بای پس معده در کرج است که می‌تواند در کاهش وزن بسیار کمک‌کننده باشد.

۱۳. طی مدت طولانی می‌نشینید

اگر یک شغل اداری دارید ممکن است در طول روز آنقدر که باید، فعالیت نداشته باشید. به طور کلی هر فعالیتی در طول روز بسیار مهم است:

 • سعی کنید بین کار، حرکت داشته باشید.
 • به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها بروید.
 • به جای تهیه غذا از بیرون غذاهای خانگی بخورید.
 • به جای رانندگی کردن از دوچرخه استفاده کنید. 

کاهش وزن با ورزش

۱۴. به اندازه کافی نمی‌خوابید

الگوی خواب می‌تواند بر سلامتی شما بسیار تاثیرگذار باشد. در واقع کم خوابی و افزایش وزن رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. 

خانم‌هایی که کمتر از ۷ ساعت در طول شبانه روز می‌خوابند، بیشتر در معرض تجمع چربی و عدم آب شدن چربی شکم نسبت به سایر افراد قرار دارند.

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی با چاقی

۱۵. پروتئین‌های اشتباهی مصرف می کنید

همه گوشت‌ها حاوی پروتئین هستند؛ اما، برخی از آنها چربی بیشتری دارند. به طور مثال گوشت قرمز مانند گوشت گاو و بره نسبت به گوشت‌های بدون چربی مانند بوقلمون و مرغ چربی بیشتری دارند.

سعی کنید از گوشت‌های کم چربی مانند مرغ و ماهی مصرف کنید.

۱۶. آبمیوه می‌خورید

همه نوع آبمیوه‌ای حتی نوع ۱۰۰ درصد طبیعی دارای مقادیر زیادی قند هستند. در واقع مصرف یک وعده آب سیب، حاوی ۲۴ گرم قند است، تقریبا نیمی از مقداری که توسط FDA توصیه شده است. 

 1. غذای شور می‌خورید

مصرف نمک بیش از حد در رژیم غذایی آسیب بزرگی به روند کاهش وزن و مانع آب کردن چربی می‌شود. در واقع طبق تحقیقاتی که انجام گرفته، مشخص شده است با هر گرم نمک اضافی که مصرف می‌کنید، خطر چاقی را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهید.

بنابراین باید مواد غذایی مانند چیپس را کنار بگذارید و مواد غذایی دیگر مانند میوه و سبزیجات را جایگزین کنید.

 1. منیزیم کافی در رژیم غذایی شما وجود ندارد

یکی از موارد فراموش شده در رژیم غذایی، منیزیم است و از مواد مغذی مهم برای کاهش وزن و آبی کردن چربی شکم است؛ چرا که عملکرد انسولین را در بدن تنظیم می‌کند و به بدون این امکان را می‌دهد که گلوکز را به انرژی تبدیل کند.

منیزیم در سبزیجات با برگ‌های تیره مانند اسفناج، کلم پیچ، شکلات تلخ و دانه‌های کدو تنبل وجود دارد.

 1. الکل مصرف می‌کنید

نوشیدن الکل منجر به چاقی شده و مانع از آب شدن چربی شکم می‌شود، در نهایت باید این مورد را با نوشیدنی‌های سالم جایگزین کنید.

 1. یوگا انجام نمی‌دهید

یوگا نه تنها نوعی ورزش بسیار عالی است، بلکه به کاهش استرس نیز کمک می‌کند، همچنین به خوردن غذا به صورت آگاهانه کمک می‌کند.

 1. تمرینات ساده‌ای را انجام می‌دهید

اگر به اندازه کافی فعالیت ندارید، فشار لازم به بدن شما وارد نمی‌شود. بهتر است به جای کلاس‌های معمولی که شرکت می‌کنید، به فعالیت‌هایی مانند زومبا بپردازید.

 1. در سنین بالاتر هستید

متابولیسم با افزایش وزن، کند می‌شود. در حقیقت یک آنزیم بیش فعال منجر به افزایش وزن در این دسته از افراد می‌شود. بهترین راهکار برای مقابله با چنین شرایطی، تعادل رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی است.

 1. استرس دارید

استرس عامل بزرگی در افزایش وزن است. معمولا زمانی که دچار استرس و افسردگی هستیم، به سراغ غذاهای پرکالری مانند بستنی یا چیپس می‌رویم و در واقع کنترل عادات غذایی را از دست می‌دهید که در نهایت منجر به پرخوری و مصرف کالری بیش از اندازه می‌شود.

یکی دیگر از دلایل افزایش وزن ناشی از استرس به دلیل ترشح هورمون کورتیزول است. این هورمون باعث می‌شود که وزن اضافی به عنوان چربی در شکم ذخیره شود و میل بیشتری به مصرف غذاهای شور و چرب داشته باشید.

 1. چربی‌های سالم مصرف نمی‌کنید

گاهی برخی از افراد از مواد غذایی مانند آووکادو یا آجیل به دلیل چربی بالای خودداری می‌کنند. در صورتی که این موارد باید مصرف شود، چرا که حاوی چربی‌های سالم مانند امگا ۳ و اسیدهای چرب غیر اشباع هستند که به کنترل وزن و سلامت قلب کمک می‌کند.

این چربی نسبت به چربی‌های اشباع موجود در غذاهای پخته و سرخ شده که برای قلب و چربی شکم مضر هستند، بسیار مفید‌تر خواهد بود.

 1. رژیم و تمرینات متعادلی ندارید

گاهی برخی تصور می‌کنند که تنها در نظر گرفتن یکی از این موارد برای کمک به روند کاهش وزن کافی است. تصور کنید زمانی که از تمرین برمی‌گردید یک تکه کیک شکلاتی بخورید، تمامی‌ کالری‌هایی که سوزانده‌اید مجدد به بدن شما برمی‌گردد.

مورد برعکس نیز وجود دارد به این صورت که تنها با خوردن سالاد و اینگونه مواد غذایی بدون ورزش سعی بر کاهش وزن داشته باشید، در این مواقع ماهیچه‌های شما در حین کاهش وزن قدرتی ندارند.

بدن شما برای کاهش وزن به هر دو موارد نیاز دارند تا روند خوبی را پشت سر بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *