چاقی سیبی و گلابی شکل

هر آنچه که باید در رابطه با چاقی سیبی و گلابی شکل بدانید

معمولا چاقی در هر فردی به شکل متفاوتی است که می‌توان به دو مورد از آنها یعنی چاقی سیبی و گلابی شکل اشاره کرد. 

با این حال که چربی در سراسر بدن پخش می‌شود؛ اما گاهی اوقات متوجه چاقی بیشتر در قسمت خاصی از بدن خود هستیم.

به‌طور کلی بیشتر چربی بدن در ناحیه شکم و ران وجود دارد، هر دو این قسمت‌ها شکل یا فرم بدن را تغییر می‌دهند. اگر چربی‌ها در اطراف سینه و شکم جمع شوند، چاقی به‌صورت سیبی شکل فرم می‌گیرد. 

در حالی که تجمع چربی‌های انباشته شده در اطراف شکم و قسمت‌های دیگری مانند ران و روی باسن باعث ایجاد اندامی گلابی شکل می‌شود.

برای رفع چربی در شکم می‌توانید روش‌هایی از جمله ابدومینوپلاستی در کرج را توسط فوق تخصص جراحی چاقی برای داشتن شکمی صاف انجام دهید.

چگونه می‌توان چاقی سیبی و گلابی شکل را تشخیص داد؟

تفاوت اصلی بین دو فرم از بدن این است که چربی در کدام قسمت از بدن تجمع پیدا کرده است. برای متوجه شدن هر فرم از بدن باید نسبت دور کمر به باسن اندازه‌گیری شود. 

باید دور کمر (بین دنده‌ها و ناف) و دور باسن را اندازه‌گیری کنید و سپس این دو قسمت را با یکدیگر مقایسه کنید.

این نسبت‌ها می‌تواند تعیین‌کننده این مورد باشد که کدام یک از چاقی سیبی و گلابی شکل را دارید. اگر دور کمر بیشتر از دور باسن باشد بدنی به فرم سیبی شکل دارید و بالعکس اگر دور کمر از دور باسن کمتر باشد، اندامی گلابی شکل دارید. 

در اندام سیبی شکل از آنجایی که چربی بیشتری در ناحیه کمر و اطراف شکم وجود دارد با چاقی مرکزی مرتبط است.

علائم چاقی سیبی و گلابی شکل

چرا خانم‌ها بیشتر چاقی گلابی شکل دارند؟

در بدن هر فردی توزیع چربی به شکل‌های متفاوتی انجام می‌گیرد، معمولا هورمون‌ها از تاثیرگذارترین موارد تعیین‌کننده توزیع چربی در بدن هستند. 

ساده‌ترین توضیحی که در پاسخ به این سوال می‌توان داد این است که به دلیل تفاوت هورمون زنانه و مردانه، چنین فرمی از بدن شکل می‌گیرد.

به همین جهت چاقی سیبی و گلابی شکل، به دو دسته برای خانم‌ها و آقایان تقسیم‌بندی می‌شود. همانطور که بارها مشاهده کرده‌اید، خانم‌ها بیشتر اندامی گلابی شکل و آقایان سیبی شکل دارند.

سطح بالای تستوسترون در مردان به این معنی است که چربی کمتری در سطح بدن خود ذخیره می‌کنند. 

علاوه بر این مردان استروژن ندارند، به همین جهت باسن پهن در آقایان مشاهده نمی‌شود، در عوض چربی در آقایان بیشتر در اطراف شکم ذخیره می‌شود.

هورمون استروژن در خانم‌ها باعث می‌شود تا باسن پهن‌تری داشته باشند که در بارداری و زایمان مورد نیاز است. به‌طور کلی این هورمون مسئول ذخیره چربی در اطراف باسن است.

با این حال اندام گلابی شکل خانم ممکن است در طول زمان تغییر کند و همیشه به همین حالت باقی نماند. 

در طی یائسگی بدن خانمی دچار کمبود استروژن شده و به همین جهت چربی بیشتر در نواحی شکم ذخیره می‌شود. 

طی این مدتی که چربی در قسمت بالایی بدن تجمع پیدا می‌کند، اندام سیبی شکل ایجاد خواهد شد.

چاقی سیبی و گلابی شکل و تاثیر آن بر سلامتی

افراد با بدنی گلابی شکل، کمر باریک‌تری دارند. از آنجایی که چربی در شکم ذخیره نشده است، با عوارض تجمع چربی در شکم مواجه نمی‌شوند.

نسبت نرمال کمر به باسن برای آقایان کمتر از ۰.۹۵ و برای خانم‌ها ۰.۸۶ است. هرچه این نسبت کمتر باشد، برای سلامتی ما قطعا بهتر خواهد بود.

افرادی که چاقی در مرکز بدن خود داشته و اندام سیبی شکل دارند، دچار بیماری‌هایی مانند سندرم متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شوند.

چنین حالتی به دلیل تجمع چربی در اطراف کمر است که در نتیجه خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و سرطان را افزایش می‌دهد. 

چنین فرمی از بدن می‌تواند ناشی از یک سبک زندگی ناسالم از جمله مصرف الکل و عدم فعالیت بدنی است.

چاقی سیبی شکل

آیا چاقی گلابی شکل بهتر از فرم سیبی شکل است؟

دو فرم بدن یعنی چاقی سیبی و گلابی شکل به دلیل تجمع چربی در قسمت از بدن شکل می‌گیرد. 

برای خانم‌ها اندامی گلابی شکل بهتر است؛ زیرا این فرم از بدن برای تامین نیازهای غذایی، قبل و در طول بارداری، چربی ذخیره کرده است.

با این حال از آنجایی که فرم بدن بعد از زایمان و طی یائسگی تغییر پیدا می‌کند، بهتر است که تجمع چربی بیش از حد را در ناحیه باسن را کنترل کنید؛ چرا که چربی اضافی در باسن پس از گذشت مدتی منجر به تجمع چربی شکمی‌ در خانم‌های یائسه می‌شود.

اما، این توضیحات به این معنی نیست که اندام گلابی شکل بدون خطر و هیچ ضرری است، هر نوع چاقی خطرات خاص خود را دارد. 

تحقیقات نشان می‌دهد فردی که دور کمر طبیعی دارد، در معرض خطر بیماری‌های قلبی ناشی از سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن، دیابت، فشار خون بالا و کلسترول خون بالا قرار دارد.

میزان توزیع چربی در اطراف ناحیه شکم و کمر نسبی است و با افزایش سن فرم بدن تغییر می‌کند. در نهایت فرم بدن به هر شکلی از جمله چاقی سیبی شکل و گلابی شکل که باشد، باید برای حفظ وزن ایده‌آل، سبک زندگی سالم در نظر داشته باشید. 

گاهی بیماران برای کاهش وزن و رسیدن به نرمال باید از راهکارهایی مانند اسلیو معده در کرج بسته به شرایطی که دارند، بهره بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *