افزایش وزن

تاثیر چاقی بر افزایش فشار خون

امروزه فشار خون یک مسئله جدی و شایع است که در بسیاری از افراد مشاهده میکنیم. چاقی و افزایش وزن به عنوان یک عامل اصلی در ایجاد افزایش فشار خون است که متاسفانه این مورد نیز در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود.

چاقی نه تنها منجر به افزایش فشار خون می‌شود بلکه خطرات دیگری از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت، اختلالات کلیوی و بسیاری از مشکلات دیگر را هم به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: درمان دیابت با کاهش وزن

مطالعات و آمارها نشان می‌دهد که حدود یک و نیم میلیارد از افراد در سراسر جهان از بیماری فشار خون رنج می‌برند.

این بیماری می‌تواند منجر به مشکلات بیشتری از جمله مشکلات قلبی و عروقی و آسیب به اندام‌های دیگر در بدن از جمله چشم و کلیه شود.

افزایش وزن چه تاثیری در افزایش فشار خون دارد؟

مطالعات انجام گرفته در این زمینه نشان می‌دهد افزایش فشار خون بیشتر در افرادی که دچار افزایش وزن و چاقی هستند، مشاهده می‌شود. 

از این رو اولین اقدام درمانی که باید این دسته از افراد باید برای خود در نظر داشته باشند، کاهش وزن است تا فشار خون متعادلی داشته باشند.

افزایش فشار خون

چاقی و بیماری‌های قلبی

چاقی علاوه بر فشار خون در ایجاد بسیاری از بیماری‌ها از جمله مشکلات قلبی و عروقی و دیابت نقش دارد. تقریبا ۶۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت، افزایش وزن دارند.

بیشتر بخوانید: افزایش وزن و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

چاقی شکم بیشتر به دلیل میزان بالای جریان اسیدهای چرب است. به طور کلی چاقی دور کمر، به عنوان چاقی احشایی تعریف می‌شوند و می‌تواند مشکلاتی از قبیل حملات قلبی، بیماری‌های قلبی و دیابت را ایجاد کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله راهکارهای از بین بردن چربی شکم و پهلو را مطالعه کنید.

چگونه می‌توان از افزایش فشار خون جلوگیری کرد؟

با رعایت این موارد می‌توانید تا حدی از ایجاد این بیماری جلوگیری کنید:

  • حفظ وزن متناسب یا کاهش وزن در صورت افزایش وزن
  • افزایش تمرینات ورزشی روزانه
  • مصرف غذاهای کم نمک
  • مصرف رژیم غذایی سالم از جمله میوه و سبزیجات
  • خودداری از مصرف نوشیدن مشروبات الکلی

راهکارهایی جهت کاهش وزن برای درمان فشار خون

همان طور که پیش از این برای شما گفتیم افزایش وزن در اغلب مواقع منجر به افزایش فشار خون می‌شود، به همین جهت بهترین درمان در این مواقع برای افراد، اقداماتی جهت کاهش وزن است.

در ادامه مواردی را برای شما ذکر خواهیم کرد که به کاهش وزن و در نهایت درمان فشار خون موثر است.

گاهی اوقات فرد به قدری چاق است که با انجام چنین راهکارهایی بهبود پیدا نمی‌کند و در این مواقع توصیه فوق تخصص جراحی لاغری این است که این افراد جراحی‌هایی از جمله بای پس و اسلیو معده انجام دهند. 

عوارض چاقی

به طور کلی راهکارهای کاهش وزن به شرح زیر است:

غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید

مواردی از جمله میوه‌ها، سبزیجات، نخود فرنگی، حبوبات، غلات کامل و… فیبر بالایی دارند. همچنین منابع خوبی از ویتامین و مواد معدنی هستند.

غلات کامل به جای نشاسته‌های فراوری شده مصرف کنید

یکی از دستورالعمل‌های کاهش وزن، خودداری از مصرف غذاهای نشاسته‌ای است که به رنگ سفید هستند به عنوان مثال نان سفید، سیب زمینی، ماکارونی یا برنج. 

غلات سبوس‌دار ارزش غذایی بالایی دارند و منجر به احساس سیری می‌شوند، همچنین از پرخوری جلوگیری خواهند کرد.

حجم وعده غذایی خود را کمتر کنید

علاوه بر اینکه نوع غذایی که می‌خورید مهم است و باید به میزان آن نیز اهمیت دهید. برای مصرف کالری کمتر در طول روز باید وعده‌های غذایی کمتری مصرف کنید.

انجام تمرینات ورزشی

یکی دیگر از عوامل مهم در کاهش وزن انجام تمرینات ورزشی است. کاهش مصرف کالری و انجام تمرینات ورزشی منظم به شما در کاهش وزن کمک می‌کند.

چاقی، فشار خون و مشکلات کلیوی

مشاهده شده است که در بیمارانی که دچار افزایش وزن و فشار خون بالا هستند، افزایش جذب سدیم از کلیه و افزایش حجم خون وجود دارد. 

چنین مشکلی می‌تواند به دلیل فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک یا سیستم رنین آنژیوتانسین و فشار زیاد در کلیه باشد.

اضافه وزن

آیا کاهش وزن، افزایش فشار خون را بدون مصرف دارو درمان می‌کند؟

بله اگر با تغییر در رژیم غذایی و ورزش سعی بر کاهش وزن داشته باشید، قطعا متوجه کاهش وزن و به طبع درمان فشار خون خود خواهید شد. 

آن دسته از افرادی که به دلیل چاقی مفرط قادر به کاهش وزن با چنین راهکارهایی نیستند، می‌توانند با روش‌های ایمنی لاپاراسکوپی اعمال جراحی لاغری اسلیو معده در کرج یا بای پس معده در کرج را برای کاهش وزن و درمان بسیار مشکلات ناشی از چاقی از جمله فشار خون انجام دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.