عوارض ورزش بیش از حد

به جز ورزش راه های دیگری برای لاغری وجود دارد!

همانطور که خوب می‌دانید فعالیت ورزشی منظم از جمله مواردی است که همواره به افراد توصیه می‌شود. داشتن تمرین و تحرک کافی، شما را از بیماری‌های زیادی دور می‌کند.

افرادی که دچار چاقی هستند، زمانی که برای کاهش وزن به پزشک مراجعه می‌کنند، توصیه پزشک در ابتدا تغییر رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی است. در واقع ورزش منجر به افزایش عضلات و کاهش چربی می‌شود.

اما، مسئله‌ای که وجود دارد این است که برخی از افراد تصور می‌کنند که هر چه بیشتر فعالیت داشته باشند، نتیجه بهتر یا کاهش وزن بیشتری را شاهد خواهند بود که اینگونه نیست.

در صورتی که فردی تمرینات بیش از حدی انجام دهد، نه تنها فایده‌ و سودی برای او ندارد، بلکه منجر به عوارض ورزش بیش از حد می‌شود که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

  1. کاهش عملکرد

از عوارض ورزش بیش از حد می‌توان به کاهش عملکرد اشاره کرد. در واقع زمانی که احساس کردید، هنگام فعالیت ورزشی دچار کاهش عملکرد شدید، نشان‌دهنده انجام تمرین ورزشی زیاد است.

کاهش عملکرد بیشتر در حین فعالیت‌هایی از قبیل دویدن، شنا و دوچرخه سواری مشاهده می‌شود.

خودداری از ورزش بیش از حد

  1. عدم علاقه به ورزش

افرادی که با سرعت و قدرت زیادی فعالیت‌های ورزشی خود را ادامه می‌دهند، پس از مدتی، متوجه بی‌انگیزگی و عدم علاقه به ورزش می‌شوند. چنین حالتی بیشتر در وزنه برداران، دوندگان سرعت یا بازیکنان فوتبال مشاهده می‌شود.

  1. تغییر حالت و رفتار

افسردگی، عصبانیت، گیجی، اضطراب و تحریک‌پذیری از عوارض شایع ورزش بیش از حد هستند. در صورتی که بدن از نظر جسمی بیش از حد تحت فشار باشد، چنین مشکلی رخ خواهد داد.

متخصصین در این باره می‌گویند، هنگامی که فردی از نظر جسمی بیش از حد تحت فشار باشد، هورمون استرس بیشتری ترشح خواهد شد.

به همین جهت باید افرادی که دچار اضافه وزن هستند، از ورزش و فعالیت بیش از حد خودداری کنند. با مراجعه به متخصص جراحی لاغری راهکارهای درمانی از جمله اسلیو معده در کرج و بای پس معده برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

  1. افزایش ضربان قلب هنگام استراحت

زمانی که استرس بیش از حدی به قلب وارد می‌شود، باید بیشتر کار کند. افزایش ضربان قلب هنگام استراحت می‌تواند نشان‌دهنده وارد شدن فشار بیش از حد به بدن باشد.

راهکارهای کاهش وزن

  1. تاخیر در ریکاوری

اگر درد به طور مداوم در ماهیچه‌ها وجود دارد که ساعت‌ها یا روزها پس از تمرین ادامه پیدا می‌کند از علائمی است که نشان می‌دهد شما به استراحت بیشتری نیاز دارید.

از دیگر روش‌هایی که می‌توانید برای رسیدن به اندام ایده‌آل انتخاب کنید، انجام عمل لیپوماتیک در کرج است که در صورت صلاحدید پزشک برای شما انجام خواهد گرفت.

  1. خستگی

تمرین بیش از حد نه تنها عملکرد را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند منجر به خستگی شود. حتی اگر ۷ الی ۸ ساعت خواب کافی داشته باشید و صبحانه کامل بخورید، احساس خستگی می‌کنید.

برای جلوگیری از چنین عوارضی، در حین فعالیت‌های ورزشی باید استراحت کافی داشت. در واقع همانطور که گفته شد، تمرین بیش از حد، ترشح هورمون استرس را به همراه دارد که با گذشت زمان منجر به احساس خستگی خواهد شد.

  1. بی خوابی

این دسته از افراد به دلیل خستگی و عدم استراحت کافی دچار بی قراری می‌شوند و نمی‌توانند به راحتی بخوابند.

  1. افزایش چربی

اگر کاهش وزن داشته‌اید؛ اما، متوجه افزایش چربی در بدن شدید، می‌تواند به دلیل تمرین بیش از حدی باشد که انجام می‌دهید. برای کاهش این توده‌های چربی عمل ابدومینوپلاستی در کرج مناسب است.

بدن با افزایش هورمون استرس از جمله کورتیزول چنین نتیجه‌ای را پس از استرس طولانی مدت به همراه دارد. 

در حقیقت پس از مدتی متوجه ذخیره بافت چربی می‌شوید و در واقع با کاهش توده عضلانی چند کیلوگرم کاهش وزن دارید. 

اما، این کاهش وزن خوب نیست؛ چراکه، به این معنی است که بدن در سوزاندن چربی عملکرد صحیحی ندارد.

اسلیو معده

  1. ضعف سیستم ایمنی بدن

ورزش بیش از حد منجر به تضعیف سیستم ایمنی، التهاب و آسیب مستقیم می‌شود. تمرینی که بیش از حد انجام گیرد، به زمان زیادی نیاز دارد تا فرد بهبود پیدا کند، همچنین فرد را در معرض خطر قرار می‌دهد.

به طور مثال التهاب مزمن با بیماری‌هایی از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان مرتبط است. به طور منظم ورزش کنید؛ اما، طوری که تحت فشار نباشید و در صورت نیاز، میان تمرین کردن استراحت کنید.

  1. کاهش عملکرد سلامت روانی

ورزش منجر به افزایش روحیه و ترشح هورمون دوپامین می‌شود، در صورتی که تمرین بیش از حد باشد، نتیجه عکس به همراه دارد. 

سطح کورتیزول در بدن افزایش پیدا می‌کند، که ممکن است باعث تغییرات خلقی، استرس مزمن، اضطراب و افسردگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.