مرایای جراحی چاقی

با جراحی چاقی در کرج، لاغر شوید

جراحی چاقی در کرج یا جراحی لاغری در کرج شامل عمل‌های مختلف است؛ اما، هدفی یکسان دارد. افرادی که پس از انجام راهکارهای مختلف برای لاغری، مانند رژیم غذایی یا انجام تمرینات ورزشی نتوانسته‌اند، به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند، با توجه به شرایط و هدفی که دارند، بهترین نوع عمل جراحی چاقی در کرج برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با روش‌های جراحی چاقی، در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چیزی را که لازم است در این خصوص بدانید برای شما ذکر کنیم.

منظور از جراحی چاقی چیست؟

کسانی که می‌خواهند کاهش وزن چشمگیری داشته باشند، باید این عمل را برای خود انتخاب کنند. برخی از این روش‌ها میزان نیاز مصرف مواد غذایی را شما تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد. برخی دیگر از روش‌ها به این صورت است که توانایی جذب کالری از مواد غذایی که مصرف می‌کنید را ندارد. گاهی نیز از هر دو روش برای رسیدن به نتیجه دلخواه بیماران به کار می‌گیرند.

با وجود اینکه جراحی چاقی در کرج فواید زیادی برای بیماران دارد، از طرفی برخی از عارضه‌های احتمالی ناشی از این دسته از اعمال جراحی وجود دارد. برای اینکه نتایج پس از عمل به صورت طولانی مدت باقی بماند، باید به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید و به‌طور منظم ورزش کنید.

عمل جراحی چاقی

انواع عمل جراحی چاقی در کرج

هر نوع جراحی چاقی مزایا و معایبی دارد که حتما می‌بایست در خصوص هر مورد با جراح و فوق تخصص چاقی در کرج مشورت داشته باشید. هر یک از عمل‌های جراحی چاقی را برای شما در ادامه توضیح خواهیم داد:

بای پس معده

یکی از روش‌های متداول برای لاغری انجام جراحی بای پس معده در کرج است. این عمل جراحی معمولا دائمی است. بیمار پس از انجام این عمل غذای کمتری مصرف می‌کند و به طبع کالری کمتری جذب می‌شود. جراح قسمتی از معده شما را برش می‌دهد و در واقع قسمتی از معده مسدود می‌شود.

قسمتی از معده که می‌ماند، به اندازه یک گردو است. سپس جراحی روده کوچک را برش می‌دهد و بخشی از آن را مستقیم به معده متصل می‌کند. غذا وارد قسمت کوچک معده می‌شود و مستقیم به روده کوچک می‌رود.

اسلیو معده

در این روش جراحی لاغری حدود ۸۰ درصد از معده برداشته می‌شود و کیسه‌ای لوله مانند باقی می‌ماند. در این قسمت کوچک باقی مانده، غذای زیادی جای نمی‌گیرد و علاوه بر این هورمون مرتبط با گرسنگی یعنی «گرلین» مقدار بسیار کمتری ترشح می‌شود و کمتر احساس گرسنگی دارید.

شاید این روش کمی مشابه با بای پس معده باشد؛ اما تفاوتی که این دو مورد دارد در این است معده‌ای که برش زده می‌شود، به‌طور کلی از بدن خارج می‌شود؛ اما، در بای پس معده، قسمتی که معده مسدود شده است، خارج نخواهد شد. همچنین تغییراتی در مسیر روده نیز ایجاد می‌شود.

از مزایای روش جراحی اسلیو معده در کرج به این صورت است که فرد کاهش وزن قابل توجهی دارد و هیچ تغییری در مسیر روده‌ها ایجاد نمی‌شود و مدت زمان کمی نیاز به بستری در بیمارستان خواهد داشت.

 

جراحی ترکیبی

این روش جراحی در دو مرحله برای بیمار انجام می‌گیرد، مرحله اول روشی مشابه با اسلیو معده است. در قدم بعدی که پزشک انجام می‌دهد، قسمتی از روده با این روش دور زده می‌شود.

این جراحی علاوه بر اینکه میزان مصرف مواد غذایی را در شما کاهش می‌دهد، منجر به کاهش جذب مواد غذایی نیز خواهد شد. با وجود اینکه روشی بسیار موثر برای لاغری است؛ اما می‌تواند با عارضه‌هایی از جمله سوءتغذیه و کمبود ویتامین همراه باشد.

هدف از انجام جراحی چاقی در کرج چیست؟

کاهش وزن علاوه بر اینکه منجر به بهبود ظاهر شما می‌شود، ممکن است خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهد که این موارد به شرح زیر است:

 • بیماری قلبی و سکته مغزی
 • فشار خون بالا
 • بیمار چربی غیر الکلی یا استئوهپاتیت غیرالکلی
 • اختلالات مرتبط با خواب
 • دیابت نوع ۲

جراحی چاقی در کرج برای چه کسانی انجام می‌شود؟

همه افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که جراحی لاغری در کرج برای همه افراد انجام نمی‌شود، محدودیت‌هایی برای انجام این روش جراحی وجود دارد که این موارد را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

 • شاخص توده بدن یا وزن (BMI) 40  یا بالاتر از این عدد است. در واقع در این مورد بیمار دچار چاقی شدید است.
 • BMI شما بین ۳۵ تا ۳۹ و بیماری مرتبط با افزایش وزن مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا یا انسداد خواب ایجاد شده است.

به‌طور کلی این عمل برای همه افرادی که دچار اضافه وزن شدید هستند، انجام نمی‌گیرد، ابتدا باید برای لاغری به توصیه‌های پزشک برای کاهش وزن توجه داشته باشید، در صورتی که روش‌های ذکر شده برای شما کاربردی نبود، عمل جراحی برای شما انجام خواهد گرفت.

جراحی چاقی چطور باعث لاغر شدن می‌شود

بسته به نوع جراحی که انجام می‌دهید، نحوه لاغری در هر روش می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به طور کلی با توجه به تغییراتی که در معده ایجاد می‌شود، غذای کمتری می‌خورید و اشتهای شما نیز کمتر می‌شود.

در برخی از روش‌های جراحی چاقی مانند بای پس، معده به طوری تغییر کرده است که غذا به قسمتی که در روده و معده جذب می‌شود، نمی‌رود.

آیا انجام جراحی چاقی خطراتی را به همراه دارد؟

انواع عمل‌های جراحی با عارضه‌های احتمالی همراه است؛ اما قبل از هر چیز باید به این نکته توجه داشته باشید، که اگر در انتخاب پزشک خود برای انجام عمل جراحی دقت داشته باشید، عارضه‌های ناشی از این اعمال جراحی به حداقل خواهد رسید. به‌طور کلی موارد احتمالی شامل موارد زیر است:

 • خونریزی بیش از حد
 • عفونت
 • واکنش آلرژیک به داروی بیهوشی
 • خطر لخته شدن خون
 • مشکلات تنفسی
 • نشت از دستگاه گوارش

خطرات طولانی مدت و عوارض جراحی لاغری در کرج بسته به نوع جراحی که انجام می‌شود، متفاوت است:

 • انسداد روده
 • سندرم دامپینگ (منجر به اسهال، گرگرفتگی، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ می‌شود)
 • سنگ صفرا
 • هرنی
 • افت قند خون
 • سو تغذیه
 • استفراغ
 • ریفلاکس معده

آیا مزایا جراحی چاقی بیشتر از معایب آن است

جراحی چاقی همانند سایر عمل‌ها عوارضی را به همراه دارد، به طور مثال برخی از افراد ممکن است دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی شوند که با مصرف مکمل قابل کنترل است.

در صورتی که چاقی می‌تواند خطرات به مراتب بیشتری را برای بیمار داشته باشد. افراد چاق دچار مشکلاتی از جمله فشار خون بالا، دیابت، مشکلات قلبی، مرگ زودرس و.. می‌شوند.

آمادگی قبل از جراحی لاغری در کرج

اگر صلاحیت انجام این عمل را داشته باشید، برای انجام مراحل بعدی باید آماده شوید، پزشک به شما دستورالعمل‌هایی در خصوص آمادگی قبل از عمل به شما خواهد گفت. قبل از عمل باید معاینات و آزمایش مختلفی برای شما انجام گیرد تا از اتفاقات ناگهانی و عارضه‌های احتمالی جلوگیری شود.

ممکن است در مصرف غذا، نوشیدنی‌ها و مصرف دارو محدودیت‌هایی داشته باشید. گاهی از بیماران خواسته می‌شود که مدتی قبل از عمل فعالیت‌های ورزشی خود را آغاز کنند و از دخانیات به هیچ وجه مصرف نکنند.

پروسه انجام عمل جراحی چاقی

جراحی در بیمارستان با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود، در واقع بیمار متوجه هیچ مرحله از روند درمان نخواهد شد. امروزه اغلب جراحی لاغری در کرج به روش لاپاراسکوپی برای بیمار انجام می‌شود. لاپاراسکوپ ابزاری کوچک و لوله‌ای بوده و به آن دوربین متصل است. لاپاراسکوپ از برش‌های کوچک از شکم وارد می‌شود.

دوربینی که در انتهای لاپاراسکوپ وجود دارد، به پزشک اجازه می‌دهد تا  دیدی کامل از داخل شکم داشته باشد. این روش جراحی مدت زمان بهبودی برای بیماران کوتاه‌تر می‌کند. پس از اتمام جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید تا شرایط حیاتی شما مورد بررسی قرار گیرد.

جراحی چاقی

پس از جراحی چاقی در کرج

پس از جراحی لاغری، تا دو روز اجازه غذا خوردن ندارید تا معده و دستگاه گوارش بهبود پیدا کند. پس از مدتی رژیم غذایی متناسب با شرایط شما از سوی پزشک داده می‌شود که باید به دستورالعمل‌ها توجه داشت باشید. رژیم غذایی با مایعات شروع می‌شود، سپس منتهی به غذاهای معمولی خواهد شد.

مقایسه مزایا و معایب جراحی چاقی

جهت تصمیم‌گیری درست برای انجام این عمل جراحی مزایا و معایب را برای شما بررسی خواهیم کرد:

مزایا

افزایش طول عمر

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ گزارش داد افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، در مقایسه با افرادی با شرایط مشابه خود، عمر طولانی‌تری داشتند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ توسط انجمن جراحی متابولیک آمریکا انجام گرفت، نشان داد افرادی که تحت جراحی قرار گرفتند، متوجه کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی شدند. همچنین کاهش قابل توجهی در خصوص خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و سکته داشتند.

کاهش احتمال آپنه خواب و مشکلات مرتبط با مفصل

کاهش وزن با هر روشی به رفع انسداد آپنه خواب کمک می‌کند و همچنین از فشار اضافی به مفاصل نیز جلوگیری خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر مقاله آپنه خواب ناشی از چاقی را مطالعه کنید.

بهبود کیفیت زندگی

جراحی چاقی علاوه بر افزایش تحرک، به شما این امکان را می‌دهد که از فعالیت‌های روزانه خود لذت بیشتری ببرید و منجر به افزایش اعتماد به نفس، تعاملات اجتماعی، تمایلات جنسی و… می‌شود. در عین حال احساس افسردگی و اضطراب را نیز کاهش می‌دهد.

معایب جراحی چاقی

جراحی کاهش وزن روشی ایمن و بی‌خطر است. با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی جراحی‌ها خطرات خونریزی، عفونت و همچنین خطرات مرتبط با بیهوشی را به همراه دارند. 

به طور کلی بهتر است با تمامی خطرات احتمالی آگاهی داشته باشید:

خطرات مرتبط با شرایط پزشکی

بیماری‌هایی که قبلا تجربه کرده‌اید مانند لخته شدن خون، بیماری کبد، بیماری قلبی و سنگ کلیه می‌تواند پس از جراحی بدتر شود.

نگرانی‌های جسمی، اجتماعی و روانی

در ماه‌های بعد از جراحی چاقی امکان ابتلا به مشکلاتی از جمله افسردگی به ویژه در افرادی که قبل از جراحی این عارضه را داشته‌اند، وجود دارد.

بیشتر بخوانید: علت افسردگی بعد از اسلیو

افزایش باروری در خانم‌ها

خانم‌ها ممکن است در ماه‌های بعد از جراحی بارورتر شوند. با این حال توصیه می‌شود به دلیل نگرانی‌های مرتبط به سلامت جنین و مادر حداقل ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از جراحی باردار نشوید.

رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی

رعایت دستورالعمل‌های غذایی توصیه شده پس از انجام جراحی بسیار مهم است. باید تمامی دستورالعمل‌ها را با دقت انجام دهید تا شاهد نتیجه مورد انتظار خود باشید:

دستورالعمل‌های کلی:

 • وعده‌های غذایی متعادل و با وعده‌های کوچک بخورید.
 • از رژیم غذایی کم کالری، کم چربی و کم شیرینی پیروی کنید.
 • آهسته غذا بخورید و کاملا خوب بجوید.
 • از برنج، نان، سبزیجات خام، میوه‌های تازه و همچنین گوشت‌هایی مانند استیک که به راحتی جویده نمی‌شوند، خودداری کنید.
 • از نی استفاده نکنید، نوشابه‌های گازدار ننوشید و یخ نجوید. این موارد باعث وارد شدن هوا به معده می‌شود و منجر به علائم آزاردهنده خواهد شد.
 • از شکر، غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند و آبمیوه خودداری کنید.
 • برای دو ماه اول پس از جراحی، کالری دریافتی شما باید بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ کالری در روز باشد.
 • کالری دریافتی روزانه نباید بیش از ۱۰۰۰ کالری باشد.

هزینه عمل جراحی چاقی

بسته به این که از چه روش عمل چاقی در کرج استفاده می‌شود، هزینه‌ها نیز متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از قیمت‌ها باید به پزشک خود مراجعه کنید تا عوامل موثر در هزینه‌ها را برای شما بیان کند و بررسی‌های لازم برای اینکه چه نوع جراحی برای شما انجام گیرد متناسب با شرایط شما بازگو کند. به‌طور کلی عواملی که می‌تواند تعیین کننده قیمت باشد به شرح زیر است:

 • بیمارستان و کلینیکی که مراجعه می‌کنید.
 • به شهری که ساکن در آن هستید.
 • خدماتی که برای شما در بیمارستان انجام می‌گیرد.
 • مدت زمانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارید.
 • به تجربه پزشکی که برای عمل جراحی چاقی انتخاب می‌کنید.

آیا بیمه هزینه جراحی چاقی را به عهده می‌گیرد

بسته به نوع بیمه‌ای که دارید و شرایط پرداخت هزینه عمل توسط بیمه، برای هر فرد متفاوت است. همچنین هدف از شما از جراحی در نظر گرفته می‌شود، برای اطلاع دقیق از پرداخت بیمه باید از مراکز بیمه مربوطه سوال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.