شکل ناف بعد از ابدومینوپلاستی

شکل ناف بعد از ابدومینوپلاستی

تغییرات ناف بعد از ابدومینوپلاستی از دیگر موارد مهم پس از این جراحی زیبایی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. طی عمل ابدو در کرج ماهیچه‌های شل شده سفت می‌شوند، چربی‌ها را از شکم خارج می‌کنند و در نهایت شاهد ظاهری زیباتر در خود خواهید بود.

بخش دیگری که طی این عمل تغییر پیدا می‌کند، ناف است. باید به نکات بهداشتی جهت مراقبت از محل برش در این قسمت توجه داشته باشید.

عفونت ناف بعد از ابدومینوپلاستی

نتایج تحقیقات به این صورت است که عفونت‌های محل جراحی از عوارض شایع پس از عمل شکم هستند. از نشانه‌های عفونت در ناحیه ناف، التهاب است و نواحی اطراف ناف با حساسیت، آریتمی و تب ظاهر می‌شود.

بیماران مبتلا به سوء تغذیه، دیابت و وضعیت‌ سرکوب شده سیستم ایمنی در معرض خطر بیشتر در خصوص ابتلا به عفونت ناف قرار دارند.

عفونت ناف بعد از ابدو

مشکلات مرتبط به ناف بعد از جراحی شکم

جراح در حین انجام عمل جراحی شکم، برشی در قسمت پایین شکم می‌زند تا پوست کشیده شود و رسوبات چربی را خارج کنند. همچنین برش دیگری در اطراف ناف ایجاد می‌کند. 

در صورت عدم مراقبت از محل برش در طول بهبودی، احتمال ایجاد مشکلاتی در ناحیه ناف وجود دارد. روند بهبودی پس از عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: 

  • سن
  • وضعیت سلامت فرد
  • سیستم ایمنی
  • وزن هر فرد 

چرا که طی این مدت لوله‌هایی که مایعات را از شکم خارج می‌کند تا چند روز در آن محل باقی می‌ماند.

به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم که برای روند درمانی مناسب از شکم‌بند استفاده کرده و از فعالیت‌های شدید نیز خودداری کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار عوارض در ناحیه ناف بعد از جراحی زیبایی شکم شوید.

خارج شدن ترشحاتی از ناف بعد از ابدومینوپلاستی

برخی از بیماران پس از عمل جراحی شکم دچار نشت مایع از ناف خود می‌شوند. علت اصلی چنین مشکلی عدم رعایت بهداشت طی دوران نقاهت است.

مواردی از جمله میکروب‌ها، باکتری‌ها، قارچ، آلودگی‌های و… که در محل برش تجمع می‌کنند، منجر به تحریک نشت مایعات می‌شود.

بنابراین اگر در طول روند بهبودی متوجه خارج شدن مایع یا عفونت در محل ناف شدید حتما برای بررسی و درمان به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات مواردی از جمله انقباض یا باز شدن بیش از حد در محل ناف باعث خارج شدن ترشحات چرکی می‌شود و متوجه ترشحات زرد رنگ یا سفید از ناف خواهید شد.

مراقبت از ناف بعد از ابدو

بیشتر بخوانید: بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

سفیدی داخل ناف بعد از جراحی زیبایی شکم

پس از عمل، سفیدی داخل ناف به عنوان نکروز پوست شناخته می‌شود. باید با استفاده از پمادهای تجویز شده از سوی پزشک از نکروز پوست جلوگیری کرد. 

در صورت ایجاد چنین مشکلی نباید استرس داشته باشید؛ زیرا تا چندین هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. ماده سفید رنگی که روی ناف ایجاد می‌شود به دلیل از بین رفتن سلول‌های مرده پوست توسط مکانیسم‌ طبیعی بدن است.

برآمدگی سفت بالای ناف بعد از ابدومینوپلاستی

برخی از بیماران متوجه برآمدگی یا توده‌ای سفت بالای ناف می‌شوند که جای نگرانی ندارد. التهاب و تورم در محل جراحی از دلایل ایجاد توده سفت بالای ناف است. عروق خونی و لنفاوی وظیفه تخلیه مایعات را دارند.

در طول عمل جراحی این عروق برش داده می‌شود. در نهایت مایعات انباشته شده باعث ایجاد توده سخت و حساس خواهد شد. از علائم دیگر این عارضه می‌توان به درد شکم، استفراغ و تهوع اشاره کرد. در صورتی که درد غیر تحملی دارید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

تیره شدن ناف بعد از عمل زیبایی شکم

این حالت به دلیل تجمع سلول‌های مرده پوست و سبوم ترشح شده از پوست است. در صورتی که به دستورات پزشک توجه نداشته باشید، تجمع سلول‌ها و مایعات مرده در پوست امفالیت را تشکیل می‌دهد.

کلوئید یا گوشت اضافه ناف بعد از ابدومینوپلاستی

این مورد عارضه شایعی نیست؛ بنابراین در صورت تجربه چنین موردی باید پزشک خود را در جریان بگذارید. راهکارهای متعددی برای جلوگیری یا درمان کلوئید وجود دارد. به‌طور مثال تزریق کورتیزون به ناف هر ۴ تا ۶ هفته منجر به رفع جای زخم می‌شود.

کلوئید بعد از ابدو

مراقبت از ناف بعد از ابدومینوپلاستی

روند بهبودی هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد. بسته به وضعیت سلامت عمومی هر فرد مدت زمان بهبودی متفاوت است.

معمولا توصیه می‌شود که به مدت یک تا دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. محل برش را باید به‌طور منظم تمیز کنید و از گن‌های مخصوص پس از عمل استفاده کنید.

باید از فعالیت‌های بدنی شدید مانند تمرینات ورزشی شدید و وزنه برداری طی یک دوره مشخص که برای شما در نظر گرفته‌اند، خودداری کنید.

برای تمیز کردن ناف از پنبه آغشته به پراکسید هیدروژن استفاده کنید و به این روش ناف خود را تمیز نگه دارید. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که ناف حداقل یک یا دو بار در روز تمیز شود.

مطالب مرتبط: توصیه و مراقبت‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

پیرسینگ ناف بعد از ابدومینوپلاستی

پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران پس از جراحی باید برای پیرسینگ ناف حداقل یک تا دو سال صبر کنند. در واقع باید اطمینان داشته باشید که خون کافی به ناف و ناحیه اطراف آن برای بهبودی و ترمیم می‌رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *