ارتباط چاقی و تنگی نفس

ارتباط چاقی و تنگی نفس؛ آیا چاقی باعث تنگی نفس می‌شود

چاقی و تنگی نفس یکی از مشکلات بسیار مهم است که حتما باید برای درمان اقدام کنید. چاقی علاوه بر ظاهر نامطلوب عوارض زیادی ایجاد می‌کند که یکی از این موارد تنگی نفس است.

اغلب افراد چاق از مشکلات تنفسی رنج می‌برند، برخی از آنها اینگونه بیان می‌کنند که نمی‌توانند بعد از غذا خوردن به راحتی نفس بکشند.

چنین مشکلی به دلیل فشار به ریه، دیافراگم و حفره سینه ایجاد می‌شود. در ادامه در خصوص این عوارض ناشی از چاقی بیشتر توضیح خواهیم داد.

چگونه چاقی منجر به تنگی نفس می‌شود

چربی اضافی در شکم، قفسه سینه و گردن به سیستم تنفسی فشار می‌آورد و تنفس را بسیار دشوار می‌کند، به همین جهت چاقی و تنگی نفس با یکدیگر مرتبط‌اند.

زمانی که تولید هورمون‌ها افزایش پیدا می‌کند، بر الگوهای تنفسی نیز تاثیر می‌گذارد. حرکت دیافراگم در افراد چاق، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. 

چاقی می‌تواند باعث ایجاد چربی و فیبروتیک شدن دیافراگم شود. سندرم کاهش تهویه ناشی از چاقی یک اختلال تنفسی است که در برخی از افراد چاق ایجاد می‌شود.

چاقی و تنگی نفس

وجود اکسیژن بسیار کم و دی اکسید کربن بیش از حد در خون باعث کاهش تهویه می‌شود. علائم شایع سندرم هیپرونتیلاسیون چاقی به شرح زیر است:

  • تنگی نفس
  • خستگی
  • سرگیجه
  • سردرد
  • تنفس مشکل هنگام خواب
  • خفگی یا نفس نفس زدن در شب
  • خر و پف با صدای بلند
  • احساس خواب آلودگی در طی روز

سندرم کاهش تهویه چاقی در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند خطرات تهدیدکننده‌ای داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به سندرم هیپرونتیلاسیون چاقی نیز از آپنه خواب رنج می‌برند.

چگونه می‌توان تنگی نفس ناشی از چاقی را درمان کرد

چاقی و تنگی نفس می‌تواند شرایط آزاردهنده‌ای را برای بیمار ایجاد کند. موثرترین راهکار برای رفع تنگی نفس کاهش وزن است. راهکارهایی که به رفع این عارضه کمک می‌کند به شرح زیر است:

کاهش وزن

رسیدن به حفظ وزن سالم یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در نظر داشته باشید. تمرینات زیادی برای مبارزه با چاقی وجود دارد.

افزایش فعالیت بدنی روزانه کار آسانی نیست؛ اما می‌توانید با پیاده‌روی شروع کنید سپس تمرینات با شدت بیشتری مانند دویدن را در برنامه خود داشته باشید.

استفاده از تجهیزات تنفسی

ممکن است به دستگاه تنفسی برای ایجاد راه هوایی CPAP نیاز داشته باشید. استفاده از این تجهیزات به باز نگه داشتن راه هوایی هنگام خواب کمک می‌کند و سطح اکسیژن خون را نیز افزایش می‌دهد.

عمل جراحی

در موارد شدید که افزایش وزن بیش از حدی داشته باشید و با راهکارهایی مانند رعایت رژیم غذایی و ورزش وزن شما کاهش پیدا نکند، در نهایت پزشک جراحی کاهش وزن مانند اسلیو معده را به شما پیشنهاد خواهد داد.

نوع عمل جراحی لاغری بسته به شرایط و نیاز هر فرد انتخاب می‌شود تا علاوه بر رسیدن به وزن دلخواه، عوارض ناشی از چاقی نیز برطرف شود.

تنگی نفس ناشی از چاقی

آیا کاهش وزن به رفع تنگی نفس کمک می‌کند

چاقی و تنگی نفس با یکدیگر مرتبط‌اند. اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن به تنفس بهتر کمک می‌کند. 

در اغلب مواقع افرادی که چاق هستند دچار چنین عوارضی می‌شوند و در صورت عدم درمان، باعث بروز مشکلات خطرناکی می‌شود.

در واقع چربی اضافی شکم می‌تواند مقدار هوایی که ریه‌ها در هنگام استنشاق نگه می‌دارد، کاهش دهد. قطعا با کاهش وزن می‌توانید تنفس و حرکت آسان‌تری داشته باشید.

آیا داشتن شکم بزرگ باعث تنگی نفس می‌شود

شکم بزرگ، دیافراگم را که یک قسمت عضلانی بین قفسه سینه و شکم است، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دیافراگم به تنفس کمک می‌کند و در صورتی که شکم بزرگی داشته باشید، تاثیرات منفی بر تنفس شما خواهد داشت. 

چنین شرایطی زمانی رخ می‌دهد که فشار در شکم به اندازه‌ای باشد که حرکت دیافراگم را محدود کند.

مشکلات تنفسی ناشی از چاقی

کلام آخر

امروزه چاقی و تنگی نفس در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود. در واقع تنگی نفس ناشی از چاقی رخ می‌دهد.

چربی‌های زیادی که در بدن وجود دارد باعث اختلال در دستگاه تنفسی می‌شود که در صورت عدم درمان می‌تواند عواقب بسیار جدی به همراه داشته باشد.

معمولا مهم‌ترین توصیه‌ای برای این افراد این است که برای درمان و جلوگیری از عوارض بیشتر، حتما کاهش وزن داشته باشند.

رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی روزانه و منظم به کاهش وزن کمک می‌کند. اما گاهی اوقات برخی از افراد به دلیل وزن زیادی که دارند، قادر به کاهش وزن با راهکارهایی مانند رعایت رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی نیستند.

در این مواقع توصیه می‌شود که به فوق تخصص جراحی لاغری مراجعه کنند تا راهکارهای ایمن و موثر از جمله بای پس معده برای آنها در نظر گرفته شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *