میگرن

ارتباط اضافه وزن با میگرن

اغلب محققین معتقدند که ابتلا به میگرن می‌تواند ژنتیکی باشد. در حقیقت اگر پدر یا مادر خانواده دچار میگرن باشد، احتمال اینکه سایر اعضای خانواده نیز دچار میگرن شوند، وجود دارد.

علاوه بر این، موارد مهم دیگری مانند اضافه وزن می‌تواند تاثیر مستقیمی در ایجاد میگرن داشته باشد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته است، نشان می‌دهد که چاقی می‌تواند خطر احتمال ابتلا به میگرن را افزایش دهد.

در حقیقت افزایش وزن یک عامل تشدید کننده در ایجاد میگرن است. به همین جهت انتظار می‌رود که کاهش وزن بتواند در بهبود میگرن موثر باشد. 

گاهی به‌دلیل افزایش وزن بیش از اندازه اقداماتی مانند اسلیو معده در کرج، جراحی بای پس معده در کرج یا ترکیبی از این دو روش برای کاهش وزن انجام می‌گیرد.

کاهش وزن منجر به بهبود میگرن و درد می‌شود

طبق تحقیقاتی که در این مورد انجام شده، مشخص شد افرادی که قبل از انجام جراحی لاغری دچار میگرن بودند، پس از جراحی شاهد حملات کمتری از میگرن و دردهای ناشی از آن بودند.  

به‌ طور کلی افزایش وزن و چاقی یک حالت التهابی سیستمیک است که ممکن است پاسخ عصبی عروقی میگرن را تشدید کند. 

در نهایت می‌توان اینگونه نتیجه گیری کرد که چاقی منجر به افزایش تعداد دفعات حملات میگرن می‌شود.

ارتباط افزایش و میگرن

جراحی لاغری به بهبود درد ناشی از میگرن کمک می‌کند

محققان قبل از انجام عمل جراحی لاغری، شدت سردردهای میگرنی افراد را ثبت کرده‌اند و پس از ۶ ماه شدت سردردها بیماران را مورد بررسی قرار دادند. 

حداقل ۵۰ تا ۷۰ درصد از افراد سردردهای کمتری را تجربه کردند. نیمی از بیماران سردردهای متوسط تا شدید را تجربه کردند؛ اما، بعد از عمل میزان سردردهای میگرنی به شدت کاهش یافته بود. 

به‌ طور کلی میزان بهبود سردرد پس از لاغری و رسیدن به وزن متعادل تاثیر مستقیمی در کاهش سردردهای میگرنی داشت.

به روش‌های لاغری برای بهبود حملات میگرن دقت داشته باشید

این نکته را در نظر داشته باشید اگر دچار اضافه وزن و میگرن هستید و قصد لاغری برای بهبود سردردهای خود دارید، نباید با هر روشی سعی بر کاهش وزن خود داشته باشید؛ چرا که، برخی از روش‌های لاغری نه تنها منجر به بهبودی سردرد نمی‌شود، بلکه شرایط شما را نیز بدتر خواهد کرد.

بهتر است اگر اضافه وزن زیادی دارید، در این باره با متخصص جراحی لاغری مشورت داشته باشید تا بهترین راهکار را به شما پیشنهاد دهد. 

به‌طور مثال برخی از افراد برای کاهش وزن سعی بر این دارند که کمترین میزان غذا را مصرف کنند. چنین راهکاری کاملا اشتباه است. 

عدم مصرف غذا به اندازه کافی می‌تواند باعث کاهش سطح گلوکز خون شود و چنین شرایطی فرد را مستعد حملات شدید میگرن می‌کند. 

با این حال که کاهش مصرف قند ممکن است به روند کاهش وزن کمک کند؛ اما، جایگزین کردن آن با شیرین کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام نتایج خوبی را به همراه ندارد. 

این نکته را در نظر داشته باشید که کاهش وزن بیش از اندازه نیز خود یکی از عوامل مهم در ایجاد سردردهای میگرنی است. 

در حقیقت BMI کمتر از ۱۸.۵، به عنوان وزن کمتر از حد طبیعی شناخته می‌شود و می‌تواند افراد را در معرض خطر سردرد میگرنی قرار دهد.

افزایش وزن

انجام تمرینات ورزشی منظم برای افراد مبتلا به میگرن

تمرینات ورزشی منظم علاوه بر این که می‌تواند به شما جهت کاهش وزن یا حفظ وزن ایده آل کمک کند، در بهبود سردردهای میگرنی نیز موثر است. 

در حقیقت زمانی که ورزش می‌کنید منجر به کاهش استرس و بهبود خواب شما می‌شود و در نهایت التهاب ایجاد شده نیز برطرف خواهد شد، در این مواقع بیمار کمترین حملات میگرن را تجربه خواهد کرد.

با تغییرات کوچک و درست به روند تسریع کاهش وزن کمک کنید

گاهی تغییرات کوچک مانند عادت غذایی خوب می‌تواند به یک سبک زندگی دائمی تبدیل شود و پس از مدتی شاهد کاهش وزن خود خواهید بود. 

به عنوان مثال جایگزین کردن سس سالاد پرچرب با نوع کم چرب می‌تواند در کاهش وزن تاثیر زیادی داشته باشد.

همچنین علاوه بر تغییرات رژیم غذایی خود انجام تمرینات ورزشی را فراموش نکنید. حتی اگر عمل جراحی لاغری را انجام داده‌اید، دقت به این نکات برای کاهش وزن و حفظ وزن متعادل بسیار ضروری است.

چاقی

بیشتر بخوانید: ۸ تمرین ورزشی برای لاغری

پس از مدتی علاوه بر اینکه سردردهای میگرنی شما بهبود پیدا می‌کند، متوجه بهبودی بسیار از بیماری‌های خود خواهید شد. اضافه وزن یک عامل مهم در ایجاد بسیاری از بیماری‌هاست.

ارتباط اضافه وزن با میگرن، با افزایش سن تغییر می‌کند

همانطور که گفتیم احتمال ایجاد میگرن با افزایش سن بیشتر می‌شود؛ اما تعداد زیادی از مطالعات نشان می‌دهد که این دسته از افراد با گذر از سن ۵۰ سالگی، متوجه ارتباط کمتر اضافه وزن و میگرن شده‌اند.

برخی از روش‌های کاهش وزن، میگرن را بدتر می‌کنند

زمانی که افراد از ارتباط بین اضافه وزن با میگرن آگاه می‌شوند، سعی بر کاهش وزن با روش‌های مختلفی دارند. افراد باید این نکته را در نظر داشته باشند که هر رژیمی، روش مناسبی برای آنها نیست، برخی ممکن است محرک‌های رژیمی‌ داشته باشند و از آنها مطلع نباشند.

به‌طور مثال روش‌های کاهش وزن مانند رژیم ۱۶/۸ که طی مدت زمان زیادی نباید غذا بخورید، ایده و راهکار خوبی برای افراد مبتلا به میگرن نیست. اینگونه رژیم‌ها سطح گلوکز خون را کاهش می‌دهد و در نهایت حملات میگرنی را به دنبال دارد.

برای اغلب افراد مبتلا به میگرن، ورزش منجر به تشدید میگرن نمی‌شود

ورزش شدید ممکن است برای برخی یکی از موارد محرک در خصوص ابتلا به میگرن باشد؛ اما متخصصین باور دارند که مزایای ورزش برای میگرن بیشتر از خطرات احتمالی آن است.

اگر گاهی ورزش منجر به حملات میگرنی شده، پیشنهاد آنها امتحان تمرینات دیگر است. نکته مهم دیگری که وجود دارد، این است که باید در طول فعالیت‌های ورزشی خود به اندازه کافی آب بنوشید؛ چراکه ورزش منجر به کم آبی بدن می‌شود و همچنین خطر حملات میگرنی را به دنبال دارد.

به خصوص در روزهای گرم سال باید صبح زود ورزش کنید تا از گرمازدگی جلوگیری شود. اگر به این موارد ذکر شده دقت داشته باشید، ورزش شرایط تهدید کننده‌ای برای سردرد میگرنی نیست. همچنین با ورزش کردن و رژیم غذایی می‌توانید کاهش وزن را نیز تجربه کنید.

آیا رژیم غذایی خاصی به افراد مبتلا به میگرن کمک می‌کند؟

تحقیقات زیادی انجام داده‌اند تا متوجه شوند که چه رژیمی به کاهش وزن و تسکین سردرد کمک می‌کند. 

با وجود اینکه رژیمی تحت عنوان رژیم غذایی میگرن وجود ندارد، نتیجه برخی از مطالعات اینگونه بوده‌ است که رژیم‌های غذایی کم چرب، پروتئین بالا یا با چربی‌های خاص و مفید، مزایای زیادی را برای افراد به دنبال دارد.

اطلاعات در دسترس نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک سرشار از امگا ۳ و چربی‌های کم امگا ۶ نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. برخی از این مواد غذایی مفید به شرح زیر است:

  • ماهی چرب
  • کلم بروکلی
  • ذرت
  • دانه کتان
  • اسفناج

این موارد ذکر شده میگرن اپیزودیک را در بزرگسالان دارای اضافه وزن بهبود می‌بخشد. با این حال برای تایید این اطلاعات نیاز به تحقیقات بیشتری است.

بهتر است قبل از شروع مصرف هر رژیم غذایی خاص یا انجام تمرینات ورزشی با پزشک متخصص مشورت داشته باشید.

آیا کاهش وزن به میگرن کمک می‌کند؟

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، کاهش وزن در بزرگسالان و کودکانی که چاق هستند، به بهبود سردرد میگرنی کمک می‌کند.

چرا که چاقی کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همه این موارد می‌تواند عاملی تاثیرگذار در ایجاد میگرن باشد، حال شما با کمتر کردن وزن و بهبود کیفیت زندگی خود علاوه بر بهبود میگرن، می‌توانید بسیاری از بیماری‌های خود را درمان کنید.

درمان میگرن با جراحی چاقی

منظور از درمان میگرن با جراحی‌هایی که برای لاغری انجام می‌دهند این نیست که به طور مستقیم در بهبود میگرن موثر باشد. همانطور که گفتیم چاقی می‌تواند در ایجاد بسیاری از بیماری‌ها از جمله میگرن نقش داشته باشد.

در قدم اول برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و عوارض ناشی از چاقی، باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش وزن خود باشید.

در ابتدا توصیه پزشک این است که با راهکارهای غیر جراحی مانند تغییر رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی روزانه سعی بر کاهش وزن خود داشته باشید.

در صورتی که اضافه وزن بالایی دارید و با روش‌های ابتدایی و خانگی قادر به کاهش وزن نیستید، یکی از روش‌های ایمن و موثری که به شما پیشنهاد می‌شود عمل جراحی لاغری مانند اسلیو یا بای پس معده است.

بسته به شرایط بیمار مناسب‌ترین روش برای جراحی بسته انتخاب می‌شود. در نهایت می‌توانید در کمترین زمان ممکن کاهش وزن خوبی را تجربه کنید. در ادامه با روند کاهش وزن خود متوجه بهبود بسیاری از بیماری‌های خود می‌شوید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *