Pregnancy after slimming surgery

بارداری پس از اسلیو معده

بارداری پس از اسلیو یکی از دغدغه خانم‌هاست. اغلب خانم‌هایی که بعد از اسلیو باردار می‌شوند، بارداری بدون مشکلی را تجربه می‌کنند.  

اگر هر نوعی از جراحی برای لاغر شدن را انجام داده‌اید، بهتر است حداقل ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از جراحی صبر کنید و پس از تثبیت وزن باردار شوید. با این حال بسیاری از خانم‌ها تا قبل از ۱۲ ماه، بدون هیچ مشکلی باردار می‌شوند.

بهتر است برای اطمینان خاطر خود با متخصص چاقی، در این باره مشورت کنید تا بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید.

آیا بارداری بعد از اسلیو بی خطر است؟

شما پس از اینکه جراحی چاقی در کرج را انجام می‌دهید، می‌توانید باردار شوید، مانعی برای باردار شدن شما نخواهد بود. در حقیقت علاوه بر این که خطری برای شما در بارداری ایجاد نمی‌کند، فوایدی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت.

به‌طور مثال خانم‌هایی که دچار اضافه وزن در بارداری هستند با مشکلاتی از قبیل دیابت در بارداری، فشار خون بالا و متولد شدن نوزادانی با وزن بالا روبه‌رو خواهند شد.

کاهش وزن پس از جراحی می‌تواند چنین خطراتی را در بارداری کاهش دهد و به شما کمک کند تا بارداری ایمن‌تری را تجربه کنید.

با تیم پزشکی، بارداری خود را در میان بگذارید

بسیار مهم است که به محض اطلاع از بارداری با تیم پزشک خود در میان بگذارید تا بهترین مراقبت‌ها را طی بارداری داشته باشید. منظور از تیم، متخصص زنان و جراح چاقی در کلینیک چاقی و زیبایی البرز است. مراقبت‌هایی که برای شما در نظر گرفته می‌شود، بسته به نوع جراحی و مدت زمانی که عمل انجام داده‌اید، متفاوت خواهد بود.

اگر بیش از ۸ ماه است که جراحی انجام داده‌اید، باید به توصیه‌های پزشک در خصوص تغذیه سالم و ورزش توجه داشته باشید. اگر کمتر از ۱۲ ماه است که عمل انجام داده‌اید، مراقبت‌های خاص‌تری برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

آیا رژیم غذایی بعد از اسلیو برای من و کودکم کافی خواهد بود؟

قطعا نوع غذایی که پس از عمل باید داشته باشید، متفاوت است. ممکن است به توصیه پزشک خود در حال مصرف مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی باشید. 

حال که باردار شده‌اید، باید رژیم غذایی خود و ویتامین‌هایی که مصرف می‌کنید با پزشک درمیان بگذارید، این مشورت‌ها به اطمینان خاطر شما کمک خواهد کرد.

مکمل‌های مورد نیاز در بارداری پس از اسلیو

طی بارداری پس از اسلیو به مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مخصوص بارداری نیاز خواهید داشت. همانطور که گفته شد در این خصوص نیز باید با تیم پزشکی مشورت کنید. به‌طور کلی پزشک چنین توصیه‌هایی برای شما خواهد داشت:

برای جراحی اسلیو معده در کرج شما به مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مخصوص بارداری نیاز دارید. سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم، فولات و ویتامین‌های محلول در چربی باید در ابتدای بارداری مورد بررسی قرار گیرد. برای بررسی سطح مواد مغذی هر سه ماه ممکن است به آزمایش خون نیاز داشته باشید.

اطلاعاتی در رابطه با مصرف اسید فولیک در خانم‌های باردار

به تمامی خانم‌های باردار توصیه می‌شود تا ۱۲ هفته بارداری روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. اگر جراحی جهت لاغری انجام داده‌اید، ممکن است نیاز به ۵ میلی‌گرم اسید فولیک داشته باشید. 

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نباید بدون مشورت پزشک هیچ دارویی مصرف کنید، پس از مراجعه به پزشک میزان مورد نیاز بسته به شرایط شما را تجویز خواهد کرد.

آیا در بارداری بعد از اسلیو، مجددا دچار اضافه وزن خواهم شد؟

احتمال اینکه پس از بارداری همانند گذشته دچار افزایش وزن شوید، بسیار کم است. در بارداری کمی اضافه وزن خواهید داشت، که کاملا طبیعی است. 

جنین در رحم در حال رشد بوده و توسط مایع آمنیوتیک و جفت احاطه شده است. بدن شما طی این دوران خون بیشتری تولید می‌کند، سینه‌ها، عضلات و استخوان‌ها نیز بزرگتر می‌شوند. در صورت رعایت رژیم پس از بارداری، دچار اضافه وزن پس از بارداری نخواهید شد.

مواردی که باید توسط پزشک بررسی شود

بارداری تغییرات متفاوتی را در هر فردی ایجاد می‌کند. خانم‌هایی که عمل برای لاغر شدن را انجام داده‌اند، باید بیش از افراد دیگر به برخی از علائم خود در این دوران توجه داشته باشند.

احساس ناراحتی و بیماری

اگر چه حالت تهوع و احساس بیماری در اوایل بارداری طبیعی است؛ اما استفراغ در بارداری آن هم پس از جراحی لاغری باید مورد بررسی قرار بگیرد.

احساس درد

احساس هرگونه درد شدید به ویژه در معده می‌بایست بررسی شود.

کاهش وزن ناگهانی

اگر طی ۱۲ تا ۱۸ ماه گذشته عمل انجام داده‌اید، ممکن است به دلیل مدت زمان کمی که از عمل گذشته است، همچنان کاهش وزن داشته باشید. اگر کاهش وزن سریع‌تر از حد انتظار است، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

حقایقی در رابطه با بارداری بعد از اسلیو

نکات مهمی‌ که در این خصوص وجود دارد به شرح زیر است:

افزایش باروری را تجربه می‌کنید

بعد از جراحی احتمال باروری در بسیار از افراد افزایش می‌یابد. در واقع خانم‌هایی که به دلیل چاقی دچار ناباروری بوده‌اند پس از جراحی، چنین مشکلی برطرف می‌شود و طی یک سال اول به‌طور منظم تخمک گذاری دارند.

همچنین اگر باروری به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک تحت تاثیر قرار گرفته باشد با جراحی چاقی چنین مشکلی رفع خواهد شد.

قبل از اقدام به بارداری صبر کنید

اقدام به بارداری بعد از جراحی لاغری پس از تثبیت وزن خطری به دنبال ندارد. در صورتی که مدت کمی پس از جراحی اقدام به بارداری کنید ممکن است به دلیل شرایط استرس‌زا و تغییرات تغذیه‌ای قابل توجهی که داشته‌اید برای کودک در حال رشد مشکل ایجاد کند.

توصیه برای بارداری پس از جراحی حداقل ۱۲ تا ۲۴ ماه پس از جراحی است.

میزان مصرف مواد مغذی را کنترل کنید

پس از این عمل جراحی بدن شما همانند سابق مواد مغذی مورد نیاز را جذب نمی‌کند، به همین جهت بیماران باید برای همیشه طبق دستور پزشک ویتامین و مواد معدنی مکمل مصرف کنند.

از مواد مغذی مهم مورد نیاز می‌توان به مواردی از جمله پروتئین، آهن، فولات، کلسیم، ویتامین b12 و ویتامین D اشاره کرد.

در بارداری نیز همانطور که می‌دانید دریافت مواد مغذی کامل بسیار مهم است تا مادر و جنین در سلامت کامل این دوران را سپری کنند در غیر این صورت احتمال ایجاد چنین مشکلاتی وجود دارد:

  • کم خونی در مادر
  • نقص لوله عصبی
  • زایمان زودرس
  • نوزادانی کوچک با توجه به سن بارداری (SGA)

خطر ابتلا به بسیاری از عوارض مرتبط با بارداری کاهش می‌یابد

زمانی که با انجام جراحی چاقی وزن کم کنید خطر عوارض مرتبط با چاقی در بارداری از جمله چنین مواردی کاهش می‌یابد:

  • دیابت بارداری
  • پره اکلامپسی
  • کوریو آمنیوتیت
  • ماکروزومی
  • نیاز به زایمان سزارین
  • بستری شدن نوزاد در بخش NICU

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *