Obesity Surgery

پاسخ به سوالات پر تکرار در رابطه با جراحی‌های چاقی

اغلب افرادی که قصد انجام جراحی لاغری دارند، ممکن است سوالات زیادی در این باره داشته باشند تا بتوانند بر اساس پاسخ‌های سوالات خود بهترین تصمیم را برای انجام جراحی لاغری بگیرند.

در این مقاله قصد داریم به سوالات پر تکرار در رابطه با جراحی لاغری پاسخ دهیم. در ادامه همراه ما باشید تا ابهامات و سوالات شما نیز در این باره برطرف شود.

 1. چه تفاوتی بین جراحی‌های باریاتریک و جراحی‌های چاقی وجود دارد؟

اگر بخواهیم جراحی چاقی در کرج و باریاتریک را به سه دسته تقسیم بندی کنیم: 

 • دسته اول جراحی‌هایی هستند که صرفا حجم معده را محدود می‌کنند. 
 • در دسته دوم، هدف اصلی سوء جذب مواد غذایی در معده است. 
 • دسته سوم نیز ترکیبی از دو حالت قبلی است، در واقع هم حجم معده کوچکی دارید و هم سیستم دستگاه گوارش از سیستم جذب غذا کنار گذاشته می‌شود.

شایع‌ترین جراحی باریاتریک که در ایران و در کل جهان انجام می‌شود، جراحی اسلیو معده است. همانطور که گفته شد این نوع جراحی صرفا محدود کننده است و تنها حجم معده کم می‌شود.

در مقابل آن نیز جراحی‌های بای پس قرار دارند. در این جراحی عموما بخشی از حجم معده کم می‌شود و بخشی از دستگاه گوارش از سیستم تغذیه و جذب مواد غذایی کنار گذاشته می‌شود.

جواب مشخصی برای اینکه کدام یک از عمل‌های جراحی بهتر است، وجود ندارد. برای انتخاب هر یک از آنها باید برای فرد به فرد تصمیم گیری شود و متناسب با شرایط بیمار بهترین روش توصیه می‌شود.

 1. چه تفاوتی بین جراحی‌های چاقی و زیبایی وجود دارد؟

این دو مورد معقوله‌های جدا از یکدیگر هستند. جراحی‌های چاقی یا باریاتریک یک فیلد جراحی درمانی است که به عنوان مثال برای درمان چاقی و درمان مربوط به بیماری‌های چاقی مانند دیابت، فشار خون، مشکلات آرتروز، بیماری‌های قلبی و.. انجام می‌گیرد.

اما، در رابطه با جراحی‌های زیبایی، این روش به عنوان یک روش درمانی انجام نمی‌گیرد و برای اصلاح فرم و شکل بدن انجام می‌پذیرد. افرادی که کاندیدای هر یک از این دسته از جراحی‌ها می‌شوند، کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.

فردی که BMI برابر با ۳۵ و ۳۶ دارد، قطعا کاندیدای عمل جراحی زیبایی مانند ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی، لیپوماتیک و… نیست. در حقیقت این افراد کاندید عمل جراحی باریاتریک مانند جراحی اسلیو معده در کرج و بای پس معده هستند.

بالعکس این موضوع نیز وجود دارد. افرادی که نسبت قد به وزن یا BMI زیر ۳۱، ۳۲ و ۳۳ دارند، این دسته از افراد کاندید عمل جراحی باریاتریک مانند اسلیو و بای پس نیستند. این افراد کاندید جراحی‌هایی مانند پیکرتراشی یا اصطلاحا بادی شیپینگ یا عمل ابدومینوپلاستی در کرج هستند.

 1. آیا من کاندید عمل جراحی چاقی هستم؟

اگر فردی هستید که BMI بالای ۳۵ دارید یا به زبان ساده نسبت وزن به قد شما بالای ۳۵ است یا اینکه چنین محاسبه‌ای عدد ۴۰ را نشان می‌دهد، BMI بالایی دارید. 

همچنین اگر دارای یک عوارض چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا یا آپنه حین خواب و بسیاری از بیماری‌های مرتبط با چاقی هستید، با توجه به BMI بالا و عوارض چاقی ذکر شده شما کاندید عمل جراحی چاقی خواهید بود.

مطالب مرتبط: درمان دیابت با کاهش وزن

اینکه کدام عمل مناسب شماست، جواب مشخصی ندارد. حتما باید با شرح حال، آزمایشات، آندوسکوپی و سابقه خانوادگی شما تشخیص داده شود، که شما کاندیدای چه نوع عملی هستید.

 1. چه کسانی کاندیدای عمل جراحی اسلیو هستند؟

افرادی که BMI بالای ۴۰ یا BMI بالای ۳۵ دارند که همراه با یکی از بیماری‌های چاقی مانند دیابت، فشار خون، چربی و… است، به طور کلی کاندیدای عمل جراحی باریاتریک هستند.

عمل جراحی باریاتریک اعم از جراحی اسلیو و انواع جراحی بای پس در کرج است. اینکه چه بیماری کاندیدای چه نوع جراحی است، شرح حال بیمار، سابقه خانوادگی، آزمایشات و آندوسکوپی‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و برای بیمار مشخص می‌کنند که چه روشی برای آنها مناسب است.

 1. ریسک عمل جراحی چاقی چیست؟

باید در پاسخ به این سوال به شما بگوییم که در انجام هر عملی ریسک های احتمالی وجود دارد.

 • در عمل جراحی چاقی چه اسلیو و چه بای پس مانند هر عمل جراحی دیگری، امکان ایجاد خونریزی پس از عمل وجود دارد (به‌صورت نادر).
 • احتمال اینکه دچار کمبود ویتامین شوید نیز وجود دارد، به همین جهت قبل از بروز چنین مشکلی پزشک برای بیماران مکمل تجویز می‌کند.
 • احتمال نشت از قسمت دوخته شده در معده وجود دارد (به‌صورت نادر) که این احتمال در هر عمل جراحی داخلی وجود دارد.
 • بیماری که BMI بالای ۴۰، ۴۵ یا ۵۰ دارد، ممکن است به احتمال ۱ درصد پس از انجام عمل جراحی دچار نشتی یا خونریزی شود.

از آنجایی که این دسته از افراد دچار بیماری‌های مرتبط با چاقی هستند و این بیماری‌ها منجر به کاهش کیفیت زندگی و حتی کاهش طول عمر می‌شود، باید چنین ریسک‌هایی که احتمال ایجاد آن بسیار کم است را بپذیرند.

 1. عوامل موثر در کاهش وزن پس از جراحی چاقی

لاغری پس از انجام جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد که این موارد به شرح زیر است:

 • نحوه انجام عمل جراحی
 • انتخاب عمل جراحی مناسب برای هر فرد
 • رعایت رژیم غذایی و میزان فعالیت

در کلینیک چاقی و زیبایی البرز تمامی این موارد با دقت بررسی می‌شود و بهترین نوع عمل به همراه مراقبت‌های قبل و بعد متناسب با آن برای بیمار در نظر گرفته می‌شود.

ژنتیک هر فرد نیز بسیار موثر است. حداکثر میزان کاهش وزن بستگی به هر فرد و نوع عمل جراحی آن دارد. به طور کلی میزان کاهش وزن بستگی به هر فرد و نوع عمل جراحی که انجام داده است، خواهد داشت.

معمولا برای جراحی اسلیو این زمان ۹ ماه تا یکسال پس از جراحی است. نتیجه کاهش وزن پس از عمل جراحی بای پس معده نیز ۱۵ تا ۱۸ ماه پس از عمل جراحی خواهد بود.

 1. مراقبت‌های بعد از عمل جراحی لاغری

 • بیمار زمانی که به بخش منتقل می‌شود و کاملا هوشیار است، شروع به پیاده روی می‌کند.
 • فردای پس از عمل باید مایعات رقیق و صاف شده میل کند. مصرف این مایعات صاف شده باید از روز پس از عمل تا دو هفته تداوم داشته باشد.
 • به مدت یک هفته تا ۱۰ روز آمپول‌هایی برای بیماران تجویز می‌شود تا از آمبولی یا لخته شدن خون در بدن جلوگیری شود.
 • دو هفته پس از عمل بیمار باید فعالیت، تحرک و پیاده روی را شروع کند.
 • استفاده از مایعات فراوان از نکات دیگری است که باید در نظر داشته باشند. (حداقل به میزان ۲ لیتر در روز)
 • گاهی پزشک در روزهای ابتدایی پس از عمل برای بیمار سرم تجویز می‌کند تا مایعات بدن کم نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.