reasons for not losing weight

دلایل عدم کاهش وزن چیست؟

عدم کاهش وزن با وجود تلاش برای کم کردن وزن دلایل مختلفی دارد. اغلب افرادی که قصد کاهش وزن دارند، پس از مدت‌ها تلاش گلایه دارند که آنطور که انتظار می‌رود کاهش وزن چشمگیری ندارند یا گاهی اوقات حتی هیچ کاهش وزنی را شاهد نیستند.

اگر پس از تغییر سبک زندگی و انجام تمرینات ورزشی کاهش وزنی را شاهد نیستید، قطعا اشتباهاتی در روند لاغری خود دارید. زمانی که متخصص جراح لاغری مراجعه می‌کنید ممکن است راهکارهایی مانند جراحی اسلیو معده در کرج، عمل ابدومینوپلاستی در کرج و… را بسته به شرایط شما پیشنهاد دهد.

 ما در این مقاله قصد داریم مواردی که مانع کاهش وزن می‌شود را به طور دقیق بررسی کنیم.

 1. خواب منظمی ندارید

افرادی که قصد لاغری دارند، باید بدانند که خواب کافی و منظم یکی از مواردی است که باید به آن توجه کنند تا شاهد کاهش وزن خود باشند. به طور مثال اگر کمتر از ۵ ساعت در طول روز می‌خوابید، انتظار کاهش وزن نداشته باشید.

خواب بیش از اندازه یا کم خوابی هر دو مواردی هستند که می‌تواند در روند کاهش وزن اختلال ایجاد کند.

 1. به اندازه کافی آب نمی‌نوشید

باید روزانه به اندازه ۲ الی ۶ لیوان آب بنوشید. آب کالری ندارد؛ بنابراین منجر به افزایش وزن نمی‌شود. به طور کلی زمانی که آب می‌نوشید، معده شما پر می‌شود و قادر نیستید که نوشیدنی یا مواد غذایی پرکالری مصرف کنید. مواد غذایی پرکالری می‌تواند در نهایت منجر به افزایش وزن شود.

 1. فاصله بین وعده‌های غذایی زیاد است

زمانی که بین مصرف وعد‌های غذایی خود فاصله زمانی زیادی وجود دارد، متابولیسم بدن کند می‌شود و نمی‌تواند تمام کالری دریافتی در وعده بعدی غذایی را بسوزاند. در نهایت هنگامی که بین وعده‌های غذایی شما فاصله ایجاد می‌شود، شما پرخوری می‌کنید. بهتر است تعداد وعده‌های خود را بیشتر کنید؛ اما، مقدار کمتری غذا بخورید.

در برخی موارد پزشک به شما جراحی بای پس معده در کرج را به شما پیشنهاد خواهد داد.

 1. در اغلب مواقع خارج از منزل غذا می‌خورید

اگر جز آن دسته از افرادی هستید، که بیشترین وعده‌های غذایی خود را در رستوران می‌خورید ممکن است کنترل وزن دشوار شود. حتی غذاهایی که از نظر شما سبک است، می‌تواند کالری بسیار زیادی داشته باشد.

 1. تمام روز را می‌نشینید

اگر به واسطه شغلی که دارید یا حتی اگر در منزل هستید ساعات طولانی در یکجا می‌نشینید، کاهش وزن برای شما دشوار خواهد بود. بهتر است در طول روز کمی ورزش کنید تا با مشکلی در خصوص اضافه وزن روبه‌رو نشوید.

 1. پس از ورزش غذا می‌خورید

ورزش یک روش عالی و بسیار موثر برای کاهش وزن است که باعث سوزاندن کالری و ایجاد توده عضلانی می‌شود. اما اگر بعد از هر فعالیت و تمرین شام کامل یا هر نوشیدنی پرکالری مصرف کنید، تمام زحمات شما برای کاهش وزن بیهوده بوده است.

بنابراین، باید به رژیم غذایی خود پس از انجام تمرینات ورزشی توجه داشته باشید.

 1. شما بیش از حد الکل مصرف می‌کنید

الکل حاوی کالری زیادی است که مصرف آن می‌تواند منجر به افزایش وزن ‌شود.

 1. استرس

زمانی که دچار استرس می‌شوید، در این مواقع شما تمایل دارید که غذاهای ناسالم مانند چیپس یا پفک بخورید. همچنین در مواقعی که واقعا نیاز به غذا ندارید، غذای زیادی می‌خورید. در نهایت استرس و تنش منجر به پرخوری می‌شود.

 1. غذاهای آماده و فست فود را ترجیح می‌دهید

گاهی برخی از افراد به جای آنکه برنامه‌ریزی داشته باشند و برای خود میان وعده و وعده‌های اصلی سالم تهیه کنند، ترجیح می‌دهند که غذاهای آماده و فست فود را برای سیر کردن خود انتخاب کنند.

هر چند که مقدار کمی از این نوع غذاها را مصرف کنید، باز هم منجر به افزایش وزن می‌شود. از آنجایی که این دسته غذاها حاوی فیبر نیستند، احساس سیری نمی‌کنید و تمایل به خوردن بیشتر آنها دارید.

 1. دچار کم کاری تیروئید هستید

تیروئید شما هورمون‎هایی را تولید می‌کند که سطح انرژی و نحوه تجزیه غذای در بدن را کنترل می‌کند. اگر تیروئید کم کار باشد، منجر به افزایش وزن می‌شود. علاوه بر این، ممکن است احساس نفخ داشته باشید؛ زیرا، بدن مقدار زیادی آب و نمک نگه می‌دارد.

 1. داروی خاصی را مصرف می‌کنید

ممکن است برخی از داروهایی که مصرف می‌کنید چاق کننده باشند. به طور مثال استروئیدها می‌تواند منجر به تغییراتی در متابولیسم شوند و احساس گرسنگی بیشتری داشته باشید.

 1. شما در دوران یائسگی هستید

اکثر خانم‌ها زمانی که در یائسگی هستند، دچار افزایش می‌شوند. تغییرات هورمونی، کم خوابی در اثر گرگرفتگی و… می‌تواند در افزایش وزن موثر باشد. علاوه بر این، زمانی که در طول روز احساس خستگی می‌کنید، تمایل دارید میان وعده‌های پرکالری بخورید، در نهایت شاهد افزایش وزن خود خواهید بود.

جراحی چاقی در کرج در کلینیک چاقی و زیبایی البرز یکی از راهکارهای کاهش وزن در این مواقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.