لاغری ساق پا

راهکارهایی برای لاغری ساق پا

چاقی در ناحیه ساق پا منجر به ظاهری ناخوشایند می‌شود، به همین جهت بسیاری از افراد به دنبال راهکارهایی برای لاغری ساق پا هستند.

روش‌های مختلفی برای کاهش وزن یا آب کردن چربی در این نواحی از جمله تغذیه سالم، تمرینات قدرتی و حرکات کششی وجود دارد که سلامت کلی بدن را بهبود می‌بخشد. 

در ادامه نکاتی را برای شما ذکر خواهیم کرد به لاغری ساق پا کمک می‌کند. برای خواندن مطالب مرتبط می‌توانید مقاله لاغری ران را مطالعه کنید.

کاهش چربی در ناحیه ساق پا

ساق پا دارای سه ماهیچه جداگانه است. همه این قسمت‌ها با یکدیگر تشکیل شده‌اند تا تاندون آشیل پا را تشکیل دهند. 

برای آب کردن چربی در این ناحیه از پا باید روی ایجاد توده‌های عضلانی در این قسمت کار کنید. تمرینات مخصوص این ناحیه، گزینه‌های بسیار مناسبی برای لاغری ساق پا هستند. 

می‌توانید بدون هیچ وسیله‌ای تنها با وزن بدن خود تمرینات را شروع کنید یا برای انجام تمرین بیشتر، وزنه‌هایی را نیز همراه با ورزش داشته باشید.

نمونه‌ای از تمرین عضله‌سازی ساق پا، بالا بردن پاشنه و ساق پاست. باید صاف بایستید و دستان خود را به‌صورت ضربدری روی سینه قرار دهید. سپس پاشنه پای خود را بلند کنید و روی انگشتان پا بلند شوید.

چند ثانیه در این وضعیت بمانید، سپس پاشنه پای خود را پایین بیاورید. این تمرین را باید ۱۰ تا ۱۵ بار تکرار کنید. برای حفظ تعادل نیز می‌توانید یک جسمی را محکم نگه دارید. 

راهکارهای لاغری ساق پا

لاغری ساق پا با حرکات کششی

اگر به تازگی در حال انجام حرکات کششی هستید، ابتدا باید بدن خود را گرم کنید و تمرین را کاملا آهسته انجام دهید. برای تمرین کششی در ساق پا، باید پای خود را کمی باز کنید و دور از دیوار بایستید.

پای راست خود را پشت پای چپ قرار دهید. پای چپ خود را باید به جلو خم کنید و زانوی راست خود را صاف نگه دارید. 

علاوه بر این باید پاشنه راست خود را روی زمین نگه دارید. کمرتان کاملا صاف باشد و باسن را جلو نگه دارید. این حالت را برای ۳۰ ثانیه حفظ کنید.

لاغری ساق پا با تمرینات HIIT

تمرینات منظم HIIT با شدت بالا یک راهکار عالی برای کاهش وزن است. این روش به شما کمک می‌کند تا کالری بسوزانید، متابولیسم را افزایش دهید، ماهیچه این قسمت را حفظ کنید و در نهایت چربی‌های سرسخت این قسمت را بسوزانید.

این تمرین برای تمامی قسمت‌های بدن و همچنین سلامت کلی موثر است و یک گزینه عالی برای کمک به آب کردن چربی در ساق پاست.

برای موفقیت‌آمیز بودن تمرینات HIIT سعی کنید ضربان قلب را افزایش دهید. نگه داشتن ضربان قلب کمی بالا به مدت ۱۰ ثانیه تا ۳ دقیقه به شما کمک می‌کند تا از تمریناتی که انجام می‌دهید حداکثر بهره را ببرید.

همیشه پس از آن کمی بدن خود را سرد کنید تا ضربان قلب به حالت طبیعی برگردد. به‌طور کلی زمانی که تمرکز انجام تمرینات در قسمت پایین تنه است، ساق پا نیز تقویت می‌شود و به لاغری آن کمک خواهد کرد.

لاغری ساق پا با پیاده روی بیشتر

یک روش ساده برای لاغری ساق پا، پیاده روی مکرر است. با افزایش سن، پیاده روی یکی از گزینه‌های کم فشار و مفید برای بدن است.

علاوه بر این، پیاده روی از بزرگ شدن و حجیم شدن عضلات ساق پا جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید ساق پای لاغرتر داشته باشید، راه رفتن روی سطح صاف از بزرگ‌تر شدن این ناحیه از پا کمک می‌کند.

لیپوماتیک در کرج برای ساق پا از دیگر روش‌های ایمن و سریعی است که می‌توانید در این ناحیه از پا در نظر داشته باشید.

لاغری ساق پا با حرکات کششی

مقابله با لیپیدما

لیپیدما یک وضعیت پزشکی است که منجر به تجمع چربی در ناحیه پایین بدن می‌شود. این عارضه معمولا روی باسن، ران و ساق پا تاثیر می‌گذارد.

علت دقیقی برای ایجاد چنین مشکلی وجود ندارد؛ اما این فرم از چاقی در خانواده‌ها مشاهده می‌شود و می‌تواند مشکلی ارثی باشد.

لیپیدما و تجمع چربی روی ساق پا ممکن است با تغییرات هورمونی در بدن شما مرتبط باشد. رژیم غذایی و ورزش به سلامت قلب شما کمک می‌کند. برخی دیگر از علائم آن شامل درد و تورم در قسمت تجمع پیدا کرده است.

اگر وضعیت شما بدتر شود، راه رفتن نیز سخت‌تر خواهد شد. لیپیدما بر سلامت روان نیز تاثیر می‌گذارد. ورزش برای بهبود تحرک توصیه می‌شود و به کاهش تورم نیز کمک می‌کند.

نکاتی برای رژیم غذایی و سبک زندگی سالم برای لاغری ساق پا

علاوه بر انجام تمرینات باید به رژیم غذایی و سبک زندگی خود دقت کنید تا در نهایت ساق پایی خوش فرم و لاغر داشته باشید:

از مصرف غذاهای چاق کننده خودداری کنید؛

از مواد غذایی مانند ویفر، شیرینی، برگر، پیتزا، گوشت فرآوری شده، مرغ سرخ شده و سیب زمینی سرخ شده خودداری کنید. 

تا زمانی که کاهش وزن کلی در بدن خود نداشته باشید در ساق پا هم لاغری نخواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله به جز ورزش راه های دیگری برای لاغری وجود دارد را مطالعه کنید.

غذاهای سالم مصرف کنید؛

مواد غذایی مانند سبزیجات، میوه‌ها، غلات، روغن‌های سالم، آجیل، منابع پروتئین بدون چربی (ماهی، عدس، لوبیا و تخم مرغ)، شکر قهوه‌ای (در مقادیر کم)، آرد گندم کامل و کینوا از نمونه مواد غذایی سالم برای کاهش وزن است.

کفش پاشنه بلند نپوشید؛

پوشیدن کفش پاشنه بلند پاهای شما را حجیم و کوتاه نشان می‌دهد. علاوه بر این پوشیدن مداوم این مدل کفش‌ها، به پاشنه پا آسیب می‌رساند و همچنین منجر به کمردرد می‌شود.

خودداری از ورزش‌هایی که مقاومت زیادی روی پا ایجاد می‌کند؛

هدف شما آب کردن چربی در ناحیه ساق پا است؛ اما انجام تمرینات مقاومتی بیش از حد که روی ساق پا تمرکز دارد تنها باعث حجیم‌تر شدن آن می‌شود. ابتدا باید تمرینات هوازی و مقاومتی در حد متوسط برای لاغری ساق پا انجام دهید.

از تمرینات در شیب زیاد خودداری کنید؛

دویدن یا پیاده روی سریع برای لاغری ساق پا عالی است؛ اما اگر این تمرین را در شیب بیش از ۳ درجه انجام دهید، ساق پا را پهن‌تر می‌کند.

در حال حاضر از دوی سرعت خودداری کنید؛

دوی سرعت برای افزایش قدرت عضلانی بسیار عالی است؛ اما در حال حاضر باید روی استقامت یا دویدن طولانی تمرکز کنید تا چربی ساق پا را آب کند.

تقویت ماهیچه ساق پا

از ورزش زانو بلند خودداری کنید؛

انجام تمرینات زانو بلند باعث تقویت ماهیچه‌های ساق پا می‌شود. اگر بدون آب کردن چربی عضله بسازید، باعث حجیم‌تر شدن ساق پا می‌شود.

ماساژ بگیرید؛

ماساژ در ناحیه ساق پا به افزایش سرعت حرکت چربی کمک می‌کند و در نهایت چربی ساق پا از بین خواهد رفت.

از غذا خوردن در اواخر شب خودداری کنید؛

اگر به تمامی مواردی که گفتیم دقت داشته باشید اما در اواخر شب پرخوری کنید، به هیچ وجه لاغری ساق پا را تجربه نخواهید کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.