نوشابه بعد از اسلیو معده

مصرف نوشابه بعد از اسلیو معده

امکان مصرف نوشابه بعد از اسلیو یکی از مواردی است که از سوی بیماران بارها پرسیده می‌شود. همانطور که می‌دانید پس از انجام جراحی لاغری برای مصرف غذا محدودیت‌هایی خواهید داشت که باید به آن موارد دقت داشته باشید در غیر این صورت عوارضی برای شما خواهد داشت.

یکی از مواردی که از سوی بیماران پرسیده می‌شود در خصوص مصرف نوشابه بعد از اسلیو است که در ادامه در این باره برای شما توضیح خواهیم داد.

در ماه اول پس از اسلیو معده یک رژیم غذایی بسیار محدود خواهید داشت که باید برای بهبودی و مشاهده نتایج عمل به آن موارد ذکر شده عمل کنید.

نکاتی که باید در خصوص نوشابه بعد از اسلیو بدانید

  • نوشیدن نوشابه بعد از اسلیو به دلیل کربناته و صفر بودن مواد مغذی آن توصیه نمی‌شود.
  • مصرف نوشابه باعث مشکلات بسیاری از جمله نفخ، گاز، رفلاکس اسید، کاهش روند بهبودی پس از جراحی، کم آبی، کاهش جذب ویتامین و مواد معدنی می‌شود.
  • جایگزین‌های سالم زیادی برای نوشابه از جمله آب، شیر (بدون چربی یا کم چربی)، قهوه و چای بدون کافئین وجود دارد.

رژیم بعد از جراحی لاغری

آیا مصرف نوشابه بعد از اسلیو مشکلی ندارد

مصرف نوشابه بعد از اسلیو به دلایل زیادی توصیه نمی‌شود. اولین دلیلی که نباید این نوشیدنی را بعد از جراحی لاغری مصرف کنید، قند بسیار بالای آن است. بسیاری از افراد به دلیل عادت به مصرف این نوشیدنی دچار افزایش وزن و چاقی می‌شوند.

دلیل دوم این است که کربناته شدن معده منجر به بزرگ شدن معده می‌شود. کربناته شدن، دی اکسید کربن را آزاد می‌کند که حجم معده را اشغال خواهد کرد.

چنین حالتی مصرف غذا به ویژه مایعات را بعد از عمل برای شما دشوار خواهد کرد. این مورد نه تنها در خصوص مصرف نوشابه، بلکه در خصوص مصرف مواردی مانند آب گازدار، شامپاین و… نیز صدق می‌کند.

در ماه اول پس از جراحی اجازه مصرف نوشیدنی‌های گازدار را ندارید، به این دلیل است که مصرف کربناته خیلی زود پس از جراحی باعث ناراحتی معده می‌شود. همچنین ایجاد نفخ در شکم، روی برش‌ها فشار وارد می‌کند.

مورد مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم در خصوص تاخیر در روند کاهش وزن است. نوشابه‌ها حاوی کالری زیادی هستند و هیچ ارزش غذایی نیز ندارند. مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سرشار از کالری مانع کاهش وزن می‌شود.

اگر بعد از جراحی قصد مصرف نوشابه بعد از اسلیو دارید به این موارد توجه داشته باشید:

  • اجازه دهید گاز نوشابه برود، ممکن است طعم اولیه را نداشته باشد؛ اما در این حالت کمی از عوارض آن کم می‌شود.
  • تنها باید نوشابه‌های بدون قند یا کالری را مصرف کنید.

در غیر این صورت اجازه این نوشیدنی را بعد از جراحی نخواهید داشت.

خودداری از مصرف نوشابه

چه نوشیدنی‌هایی را می‌توان بعد از جراحی لاغری مصرف کرد

با وجود اینکه نمی‌توانید نوشابه بعد از اسلیو بنوشید؛ اما نوشیدنی‌های زیاد دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید مصرف کنید. در ادامه نوشیدنی‌هایی را که اجازه مصرف آنها را دارید برای شما ذکر کرده‌ایم:

نوشیدن آب

هیدراته نگه داشتن بدن بسیار مهم است و تنها نوشیدن آب است که به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می‌کند. باید مصرف آب را جایگزین مصرف نوشابه کنید.

آب طعم دار بدون کالری

برخی از افراد به دلیل عادت داشتن به مصرف نوشابه یا آبمیوه برایشان سخت است که این موارد را کنار بگذارند. به این افراد توصیه می‌شود که آب طعم دار بدون کالری را جایگزین این موارد کنند.

قهوه یا چای بدون کافئین

مصرف کافئین در ماه اول پس از جراحی به دلیل خاصیت ادرارآوری که دارد به افراد توصیه می‌شود. اگر تمایل به مصرف نوشیدنی گرم یا سرد دارید، قهوه یا چای بدون کافئین میل کنید.

شیر

شیر از دیگر جایگزین‌های سالم است که می‌توانید نوع بدون چربی یا کم چربی را تهیه کنید. این جایگزین‌ها بسته به شرایط هر فرد متفاوت است. به‌طور مثال برخی با مصرف شیر مشکلی ندارد، در حالی که برخی دیگر با مصرف لاکتوز دچار مشکل می‌شوند.

علاوه بر مصرف نوشابه بعد از اسلیو، باید از مصرف این نوشیدنی‌ها نیز خودداری کنید

نوشابه تنها نوشیدنی مضر پس از جراحی لاغری نیست، باید از مصرف این نوشیدنی‌ها نیز خودداری کنید:

نوشابه بعد از جراحی لاغری

نوشیدنی‌های الکلی

از مصرف الکل پس از جراحی لاغری به ویژه در ماه اول خودداری کنید. الکل خاصیت ادرارآوری دارد که می‌تواند برای شما خطرناک باشد.

نوشیدنی‌های کافئین‌دار

پس از رسیدن به وضعیت مطلوبی پس از جراحی می‌توانید به آرامی‌ کافئین را در برنامه‌های خود اضافه کنید؛ اما از آنجایی که خاصیت ادرار آوری دارد و همچنین باعث کاهش اشتها می‌شود، مصرف آن توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: علت ممنوعیت مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *