چربی زیر شکم

نکاتی برای آب کردن چربی زیر شکم

چربی زیر شکم یکی از قسمت‌های سرسخت برای آب کردن است. به دلایل مختلفی از جمله سن، جنسیت و نوع رژیم غذایی، چربی در این ناحیه از بدن تجمع پیدا می‌کند.

با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی، برنامه ورزشی، الگوی خواب و نحوه کنترل استرس می‌توان به رفع چربی زیر شکم تا حد زیادی کمک کرد.

برای آب کردن چربی در این قسمت از بدن نباید عجله داشته باشید، صبر مهم‌ترین نکته‌ای است که باید پس از تغییرات در سبک زندگی خود در نظر بگیرید.

اگر شما هم از چربی در زیر شکم خود رنج می‌برید و به دنبال شکم صاف هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا به دلایل و درمان این عارضه بپردازیم.

مشکلات مرتبط با چربی زیر شکم

چربی در زیر شکم به دو دسته، چربی احشایی و چربی زیر جلدی تقسیم‌بندی می‌شود. چربی احشایی در عمق شکم قرار دارد و در اطراف ادام‌های داخلی تجمع پیدا کرده است. چربی زیر جلدی دقیقا در زیر پوست قرار می‌گیرد.

چربی احشایی خطرناک‌تر است؛ چرا که هورمون‌ها و ترکیباتی را ترشح می‌کند که خطر ابتلا به بیماری‌هایی از جمله مشکلات قلبی، دیابت نوع ۲ و سرطان را افزایش می‌دهد.

چربی احشایی باعث می‌شود که قسمت میانی بدن شما به سمت بیرون انبساط پیدا کند و در آنجا چربی زیر پوستی به دلیل وارد شدن وزن زیاد، باعث افتادن به سمت پایین شکم و در نهایت چربی زیر شکم می‌شود.

آب کردن چربی زیر شکم

افزایش سن و تغییرات هورمونی از دلایل چربی زیر شکم

با افزایش سن، چربی در ناحیه شکم تجمع پیدا می‌کند. در واقع شما به‌طور طبیعی با بالا رفتن سن توده عضلانی خود را از دست می‌دهید و کالری اضافی به راحتی به عنوان چربی در بدن به خصوص در ناحیه شکم ذخیره می‌شود.

تغییرات هورمونی نیز باعث ایجاد چربی در زیر شکم می‌شود. خانم‌ها در سنین باروری متوجه افزایش چربی در ناحیه باسن و ران‌های خود می‌شوند تا انرژی مورد نیاز بارداری و شیردهی را تامین کنند.

با کاهش سطح استروژن در یائسگی، چربی بیشتری به سمت شکم می‌رود. زمانی که هورمون تستوسترون در آقایان پس از ۴۰ سالگی شروع به کاهش می‌کند، تجمع چربی در ناحیه شکم بیشتر می‌شود.

انتخاب رژیم غذایی نادرست

علل مهم دیگر تجمع چربی در ناحیه زیر شکم رژیم غذایی شماست. مطالعه‌ای که در این باره انجام گرفته نشان داده است که مصرف قابل توجهی از کالری با مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با فروکتوز از جمله میوه و نوشابه رشد چربی احشایی را افزایش می‌دهد.

سایر مواد غذایی شیرین نیز در تجمع چربی در زیر شکم نقش مهمی دارد. باید مصرف مواد غذایی از جمله آبنبات، محصولات فراوری شده و نوشابه را کاهش دهید تا چربی خود را در ناحیه زیر شکم بسوزانید.

غلات تصفیه شده مانند نان سفید نیز از دیگر موارد موثر در تجمع چربی است. باید به جای آرد سفید، نان و پاستا تهیه شده با گندم از برنج قهوه‌ای استفاده کنید.

مصرف بیش از حد چربی‌های اشباع شده باعث تورم شکم می‌شود. این چربی‌ها در محصولات حیوانی مانند لبنیات پرچرب و تکه‌های گوشت چرب مشاهده می‌شود.

این موارد ذکر شده را باید با چربی‌های غیر اشباع موجود در مواد غذایی مانند قزل آلا، آووکادو، آجیل و دانه‌ها تعویض کنید.

رفع چربی زیر شکم

تاثیر سبک زندگی نادرست بر ایجاد چربی زیر شکم

چربی در ناحیه زیر شکم به دنبال بی تحرکی و کم تحرکی است. اگر کالری مازاد دریافتی را نسوزانید، باعث تجمع چربی در زیر شکم می‌شود.

تحرک بیشتر مانند فعالیت داشتن تا ۱۵۰ دقیقه یا بیشتر با شدت متوسط می‌تواند برای شما کمک‌کننده باشد. همچنین باید در تمام طول روز با حرکات کوچکی مانند قدم زدن فعال باشید. 

لازم به ذکر است برخی به دلیل عادت بد خوابیدن، در زیر شکم خود چربی دارند. نتیجه تحقیقات نشان داده است افرادی که کمتر از ۶ ساعت یا بیش از ۹ ساعت به طور میانگین می‌خوابند، تجمع چربی در ناحیه شکم را شاهد خواهند بود.

داشتن خواب کافی و به اندازه طی شب به جلوگیری از چربی زیر شکم کمک می‌کند. نکته دیگر در رابطه با استرس است. هرچه استرس بیشتری داشته باشید، ممکن است چاق‌تر شوید. 

استرس باعث تولید کورتیزول بیشتری می‌شود هورمونی که کالری‌های اضافی را به عنوان چربی در زیر شکم ذخیره می‌کند.

رژیم غذایی برای آب کردن چربی زیر شکم

همانطور که گفتیم دریافت کالری زیاد در تجمع چربی احشایی بسیار موثر است. مصرف مواد غذایی مناسب به کاهش وزن کمک می‌کند.

بیشتر باید مواد غذایی با منابع پروتئینی و فیبر سالم مصرف کنید. مصرف سبزیجات نیز به شما کمک می‌کند طی مدت طولانی‌تری سیر بمانید. از دیگر مواد غذایی پیشنهادی به شرح زیر است:

  • کلم بروکلی
  • گل کلم
  • کلم پیچ

مصرف پروتئین نیز استقامت و انرژی شما را بدون افزودن کالری زیادی افزایش می‌دهد. برخی از منابع پروتئینی شامل موارد زیر می‌شود:

  • گوشت کم چربی و بدون چربی
  • تخم مرغ آب پز
  • حبوبات
  • آجیل و دانه‌ها

نوشیدنی‌های ضد التهابی مانند چای سبز و آب شیرین نشده نیز به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *