main cause of obesity

علت اصلی چاق شدن چیست؟

چاقی، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که به تنهایی می‌تواند منجر به بروز بسیاری از عارضه‌ها شود. در حقیقت چاقی می‌تواند علت اصلی ایجاد بیماری‌هایی از قبیل فشار خون بالا، افزایش قند خون و… باشد.

افرادی که دچار اضافه وزن هستند، نسبت به افرادی که وزن نرمالی دارند، بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ قرار دارند. طی دهه‌های گذشته تحقیقات زیادی در خصوص علت چاقی انجام گرفته است که در ادامه مقاله برای شما ذکر خواهیم کرد.

  1. ژنتیک

یکی از عوامل بسیار مهمی که منجر به بروز چاقی در برخی از افراد می‌شود، ژنتیک است. اما، این نکته را به یاد داشته باشید، اینکه ژنتیک در چاقی تاثیر گذار است، به این معنی نیست که نمی‌توانید از این عارضه جلوگیری کنید. به زبان ساده‌تر اگر بگوییم به این معنی است که ژنتیک بر استعداد چاقی و افزایش وزن تاثیر می‌گذارد.

در برخی از این موارد مراجعه به کلینیک چاقی و انجام عمل جراحی چاقی در کرج می‌توانید از این اضافه وزن رها شوید.

  1. غذاهای فراوری شده

غذاهای فراوری شده دارای مواد افزودنی هستند. علاوه بر این، ماندگاری طولانی دارند و طعم وسوسه انگیز آنها منجر شده است که بسیاری از افراد را به سمت خود بکشاند.

اغلب افراد برای خودداری از مصرف غذاهای فراوری شده، مقاومت کمی دارند. اینگونه مواد غذایی باعث پرخوری می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین مواد غذایی با در نظر گرفتن سه راهکار

  1. اعتیاد به مصرف برخی از مواد غذایی

برخی از موارد مانند مواد غذایی شیرین و پرچرب به طور ناخواسته مغز شما را تحریک می‌کند. مصرف این مواد غذایی منجر به اعتیاد افراد به مصرف این موارد می‌شود، در حقیقت فرد کنترل خود را برای خودداری کردن از این مواد غذایی از دست می‌دهد. در نتیجه این مورد می‌تواند یکی از مسائل مهم در ایجاد چاقی در بسیاری از افراد باشد.

  1. انسولین

انسولین یک هورمون بسیار مهم در بدن بوده و موظف به ذخیره انرژی است. سطح بالای انسولین و مقاومت به آن می‌تواند با چاقی مرتبط باشد. جهت کاهش سطح انسولین، باید مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را کاهش دهید و فیبر بیشتری مصرف کنید.

  1. مصرف داروهای خاص

بسیاری از داروها می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد، که یکی از این موارد افزایش وزن است. به عنوان مثال با مصرف داروهای ضد افسردگی پس از طی مدتی، شاهد افزایش وزن خود خواهید بود. داروهای دیابت نیز به همین صورت است.

این نکته را در نظر داشته باشید که این داروها منجر به کاهش قدرت و اراده شما نمی‌شود، بلکه عملکرد بدن و مغز را تغییر می‌دهند و در نهایت میزان متابولیسم کاهش یا اشتها افزایش می‌یابد.

  1. مقاومت در برابر لپتین

لپتین هورمون دیگری است که نقش بسیار مهمی در چاقی دارد. این هورمون توسط سلول‌های چربی تولید می‌شود و به مغز فرمان سیری می‌دهد. در افرادی که اضافه وزن دارند، چربی و لپتین فراوان است؛ اما لپتین به خوبی در بدن افراد چاق کار نمی‌کند. در این حالت فرد «مقاومت لپتینی» دارد.

در کلینیک چاقی و زیبایی البرز پس از انجام عمل جراحی، یک رژیم غذایی مناسب برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

  1. دسترسی آسان به غذاهای آماده

در چند سال اخیر متاسفانه مواد غذایی آماده در تمام فروشگاه به چشم می‌خورد، از خوراکی‌های بی خاصیت گرفته تا فست فودها در سراسر شهر وجود دارد. با طراحی و حتی مزه‌های وسوسه انگیزی که دارند، کمتر کسی می‌تواند از خرید آنها صرف نظر کند.

بیشتر بخوانید: بهترین مواد غذایی برای لاغری

  1. قند

قند اضافه شده به برخی از مواد غذایی بدترین مواد تشکیل دهنده آن به شمار می‌رود. در صورتی که قند بیش از حد مصرف شود، هورمون‌ها و بیوشیمی بدن را تغییر می‌دهد، در نهایت منجر به افزایش وزن خواهد شد.

فروکتوز و گلوکز از انواع قند محسوب می‌شوند. گلوکز در انواع مواد غذایی از جمله نشاسته وجود دارد؛ اما، فروکتوز از قند اضافه ایجاد می‌شود. به همین جهت مصرف بیش از حد فروکتوز باعث مقاومت و افزایش انسولین می‌شود. در نهایت می‌توان گفت که مصرف قند در افزایش ذخیره چربی و در نهایت چاقی بسیار موثر است.

  1. عدم اطلاعات کافی

گاهی ممکن است برخی از افراد در خصوص بهداشت و تغذیه اطلاعات کافی و درستی نداشته باشند. این ناآگاهی می‌تواند دلایل مختلفی از مطالعه غلط در خصوص رژیم لاغری گرفته تا تبلیغات دروغین در خصوص مصرف برخی از مواد غذایی یا دارو برای لاغری باشد.

در نهایت باید اطلاعات در خصوص لاغری و کاهش وزن را از منابع معتبر دریافت کنید و در رابطه با خرید هر محصولی تحقیقات لازم را انجام دهید.

کلام آخر

اگر دچار افزایش وزن هستید، باید با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی خود سعی بر کاهش وزن داشته باشید. در اغلب مواقع افراد با رعایت این نکات به روش صحیح، موفق به کاهش وزن می‌شوند.

در صورت عدم درمان راهکارهای دیگری مانند جراحی اسلیو معده در کرج، جراحی بای پس معده در کرج و… وجود دارد که توسط جراح لاغری انجام می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.